Güneş Kremi Ne Zaman Sürülür?


Güneş kremleri ne zaman sürülmeli? Güneş kremi faydaları nelerdir? Hepsi ve daha fazlasını senin için araştırdık.

Yaz mevsimini sıcağı sıcağına yaşadığımız şu günlerde, elimizin en çok gittiği bakım ürünlerinden birisi de güneş kremleri oluyor. Her ne kadar güneş kremlerinin yazın kullanılması gerektiğini düşünsek de aslında dermataloglar bu konuda bizi sıkça uyarıyor. Çünkü uzmanların da sıklıkla tekrar ettiği üzere, güneş bakımı yazın değil, her mevsim uygulanmalı. Cildin için en faydalı bilgileri daima senin için araştırmaya devam eden bizler de bu yazımızda, dermatalogların güneş kremi kullanımıyla ilgili önerilerini ve tüm bilinmeyenleri aktaralım istedik.

İşte tüm yanlışları ve doğrularıyla güneş kremi kullanım rehberi ve güneş kreminin cilde faydaları…

Neden Her Mevsim Güneş Koruyucu Kullanmalısın?

Neden Her Mevsim Güneş Koruyucu Kullanmalısın?

Güneş koruyucu kremler ile ilgili yapılan en büyük hata ile başlayalım. Güneşten yeryüzüne, oradan cildimize nüfuz eden UVA ve UVB ışınlarının olduğunu artık hepimiz biliyoruz. İşte bu ışınlar, sanılanın aksine yalnızca yaz mevsiminde değil yılın tüm mevsimlerinde aynı oranda cildimize nüfuz etmeye devam ediyor. Özellikle de UVA dediğimiz ışın, ozon tabakasından direkt olarak dünyaya ulaştığı ve bulutlardan, hatta camdan geçebilme özelliğine sahip olduğu için ekstra tehlike oluşturuyor. Bu da aslında tam olarak neden diğer mevsimlerde de güneş kremi kullanman gerektiğini açıklıyor.

UVA ışınları, dünyaya ulaşırken herhangi bir filtrelemeden geçmeden direkt yeryüzüne ve dolayısıyla cildimize nüfuz edebildiği için, tehlikeli bazı cilt rahatsızlıklarına davetiye çıkarabiliyor. Bu nedenle uzmanlar, bulutlu havalarda ve hatta evdeyken bile güneş kremi kullanmanın öneminden bahsediyor. Bu noktada kış aylarında tercih edebileceğin güneş koruyucu için SPF 20 faktörlü kremler yeterli olacaktır. Diğer taraftan, cildimizde renk değişikliğine neden olan UVB ışınları da bronzlaşmak adına güzel gibi görünse de aslında uzun süre maruz kalmak cilt lekeleri ve hiperpigmentasyon gibi rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Bu nedenle, yaz-kış fark etmeksizin her mevsimde güneş kremi kullanman, cilt sağlığın için büyük önem taşıyor.

Güneş Kreminin Bilinmeyen Faydaları Neler?

Güneş Kreminin Bilinmeyen Faydaları Neler?

Güneş kremi faydaları, yalnızca cildi UVA ve UVB ışınlarından korumakla sınırlı değil. Bu koruyucuların başka ne gibi yararları var gel birlikte bakalım;

  • Güneş kremleri, cildin elastikiyetini koruyarak yaşlanma belirtilerini önlüyor.

  • UV kaynaklı foto yaşlanma belirtilerini engelliyor.

  • Melanin seviyesindeki artışa bağlı olarak ciltte leke oluşumunun önüne geçiyor.

  • Mükemmel bir nem tutucu olarak bilinen güneş kremleri, düzenli kullanımda cilt üzerinde bir bariyer oluşturarak sağlıklı bir görünüm kazandırıyor.

  • Hava kirliliğine bağlı olarak gelişen cilt problemlerinin önüne geçmeye yardımcı oluyor.

Gördüğün gibi, güneş koruyucular yalnızca güneş yanığı ve cilt hastalıklarından korumakla kalmıyor, aynı zamanda cildin sağlıklı görünebilmesi için gereken tüm etkiyi sağlıyor. Bizce sırf bu yararları nedeniyle bile her mevsim güneş kremi kullanılabilir. Ne dersin?😉 O halde gelelim, güneş kremini nasıl kullanman gerektiğine…

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremlerinin cildimiz için önemini biliyor ancak nasıl kullanmamız gerektiğini hep atlıyoruz. Bu nedenle son derece mühim konular arasında gördüğümüz güneş kremi kullanım rehberini aşağıda listeledik;

1. Güneş Kremini Evdeyken Sür: Yapılan en büyük yanlışlardan biri kremleri, güneşe çıktıktan sonra sürmek. Oysaki uzmanlar, güneş koruyucu kremlerin güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülmesi gerektiğini söylüyor. Bu sayede cilt, güneş kremini çok daha iyi emerek maksimum oranda koruma sağlıyor. 

2. Yüz ve Vücut İçin Ayrı Güneş Bakımı Kullan: Yine sık yapılan hatalar arasında yer alan tek ürünü tüm vücuda kullanmak, uzmanların kesinlikle önermediği bir yöntem. Yüz ve vücut yapılarının birbirinden farklılık göstermesi nedeniyle güneş kremi yüz için ayrı, vücut için ayrı seçilmesi gerektiği vurgulanıyor. 

3. Güneş Koruyucunu Sık Sık Yenile: “Güneş kremi ne kadar sürede yenilenmeli?” sorusuna da açıklık getirelim istiyoruz. Yine uzmanlar, güneş kreminin gün içinde 1,5 ila 2 saat aralığında yenilenmesi gerektiğini söylüyor. Unutmamalısın ki güneş koruyucular, ne yazık ki gün boyu koruma sağlamıyor. 

4. Dudakların İçin De Güneş Koruyucu Kullan: Güneş bakımında belki de en atlanılan kısım, dudaklar oluyor. Yüzümüz ve vücudumuz için güneş koruyucu krem kullanırken, dudaklarımız için de koruma faktörü bulunan ürünler tercih etmemiz gerekiyor. Üstelik dudaklar, diğer tüm bölgelerimizden çok daha hassas ve korunmasız bir yapıya sahip. Bu nedenle, dudaklarımız için spf korumaya sahip dudak nemlendiricileri kullanmamız önem arz ediyor. Uzmanlar ayrıca, bu dudak nemlendiricilerini, güneş bakım ürünlerinden çok daha sık uygulamamız gerektiğini vurguluyor.

5. Cilt Tipine Uygun Güneş Koruyucu Seç: Uzmanlar, yağlı ve karma ciltler için daha su bazlı formda ürünleri tercih ederken; kuru ciltler içinse yağ bazlı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu sayede ciltte fazla yağlanma ve kuruluk gibi istenmeyen problemler de önlenmiş oluyor. 

Vichy UV Age Daily Foto Yaşlanma Karşıtı Güneş Koruyucu SPF 50+

Editörün önerisi: Sana her cilt tipine uygun bir güneş kremi önerisi sunmak istiyoruz: Vichy UV Age Daily Foto Yaşlanma Karşıtı Güneş Koruyucu SPF 50+. Gelişmiş günlük UV koruması ve yaşlanma karşıtı bir bakım sunan bu formül, aktif içerikler ile oluşturuluyor. İçerisinde peptitler, niasinamid, probiyotik türevi ve Vichy volkanik suyu içeren bu güneş koruyucu, ultra hafif yapısı sayesinde kolay bir uygulama sunuyor. Üstelik ciltte yağlı, yapışkan bir his ve beyaz leke bırakmıyor. Güneşten süzülen UV ışınlarının yarattığı foto yaşlanma belirtilerinden de koruyan ürün, cildi adeta bir kalkan gibi sarıyor. Bu sayede ciltte UV ışınlarıyla kirliliğin birleşiminden meydana gelebilecek yaşlılık belirtileri de önlenmiş oluyor. Düzenli kullanımda etkisini fark edeceğin bu kremi senin de en az bizim kadar seveceğini düşünüyoruz. 😊

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala