Serbest Radikaller Nedir? Cilde Zararları Nelerdir?

Serbest Radikaller Nedir? Cilde Zararları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak ve genç kalmak için “Serbest radikaller nedir ve cilde zararları nedir? sorularını yanıtlıyoruz!

Yaşlanmanın önüne geçmek mümkün olmasa da, cildimizdeki yaşlanma belirtilerini minimuma indirmek, her daim genç ve güzel görünen bir cilde sahip olmak için serbest radikalleri ve antioksidanların önemini bilmemiz gerekiyor. Ciltte yaşlanmasını hızlandıran, kırışıklık, sıkılık kaybı ve cilt lekeleri gibi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan serbest radikallerin ne olduğunu araştırdık ve soluğu Cildimveben.com’da aldık. Daha genç bir cilde sahip olmak için “Serbest radikaller nedir?” sorusunu yanıtlıyoruz!

Serbest radikaller nedir?

Serbest radikaller nedir?

Serbest radikaller, nefes alıp vermek gibi vazgeçemeyeceğimiz bir eylemde bile ortaya çıkabilen, vücuttaki kararsız moleküllerdir. Çok basit bir şekilde anlatmak gerekirse; Bu moleküller kararlı olabilmek için, sağlıklı hücrelere sarar verirler. Bunun sonucunda, ciltte yaşlanma belirtileri ortaya çıktığı gibi, vücutta da birçok ciddi hastalığın ortaya çıkmasına da neden olurlar.

Serbest radikaller nasıl ortaya çıkar?

Serbest radikaller nasıl ortaya çıkar?

Serbest radikaller solunum ve sindirim sistemini çalışması gibi doğal fonksiyonlar sırasında meydana gelirler ve vücudun doğal savunma sistemi bu moleküllerle savaşır. Fakat UV ışınları, hava kirliliği, radyason, stres, düzensiz uyku ve beslenme, sigara, alkol ve ilaç kullanımı gibi faktörlerle oluşumları daha da hızlanır.

Bu durumda, serbest radikallerle savaşmak için daha fazla antioksidana ihtiyaç duyarız. Antioksidanları besinlerden alabileceğimiz gibi, antioksidan cilt bakım ürünlerini kullanarak da yaşlanma belirtilerini azaltmak, daha genç, canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün.

Antioksidan içeren besinler

Antioksidan içeren besinler

Antioksidanlar, serbest radikallere yapışarak hücrelere verdikleri zararın azalmasına yardımcı olurlar. Canlı ve parlak renge sahip olan sebze ve meyvelerde bolca bulunan antioksidanlar, hem vücuda iyi geldiği gibi ciltteki yaşlanmayı yavaşlatma konusunda da etkililer.

Antioksidan içeren besinler: Böğürtlen, karadut, ahududu, kiraz, domates, karpuz, nar, havuç, üzüm, portakal, ıspanak, brokoli, çilek ve yeşil çay, antioksidan açısından zengin besinlerdir. Antioksidanlar ve cilde olan etkileri hakkında daha çok bilgi almak için bu makalemize göz atabilirsin.

Serbest radikallere karşı cilt bakım önerileri

1. Vichy Slow Age Bakım Kremi

Vichy Slow Age Bakım Kremi

Serbest radikallerin cildinde yol açtığı yaşlanma belirtilerini azaltmak için antioksidan ve probiyotik içeren cilt bakım ürünlerini kullanabilirsin. Vichy’nin Slow Age probiyotik türevi içeren bakım kremi, formülündeki antioksidan Baicalin ve probiyotik türevi Bifidus ile çevresel faktörlerin neden olduğu kırışıklık, ince çizgiler ve cilt lekelerinin azalmasına yardımcı oluyor. Bu kremi düzenli olarak kullandığında, cildindeki leke ve kırışıklık görünümünün azaldığını, gözeneklerinin azaldığını ve cildinin daha dolgun göründüğünü fark edeceksin.

2. SkinCeuticals C E Ferulic

SkinCeuticals C E Ferulic

Antioksidan dendiğinde akla ilk gelen cilt bakım ürünlerinden olan SkinCeuticals C E Ferulic serumu, ciltteki sıkılık kaybı, kırışıklık, ince çizgiler ve lekelerin azalmasına yardımcı oluyor. UVA/UVB ışınlarının ve çevresel faktörlerin neden olduğu bu yaşlanma belirtilerine karşı cildi savunmak için C ve E vitamini ile birlikte, ferulik asitin gücünden destek alıyor. Bu serumu sabahları cildinde 4-5 damla uygulayarak düzenli kullandığında, cildindeki gençlik etkisini fark edebilirsin.

3. La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50+

La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50+

Serbest radikallerin cilde verdiği zarara engel olmanın başında, cildi güneş ışınlarına karşı korumak geliyor. Serbest radikal oluşumunu hızlandıran UVA ve UVB ışınlarının zararlarını minimuma indirmek için, yılın her günü yüzüne güneş kremi uygulamayı ihmal etmemelisin. Her gün kolaylıkla kullanabileceğin, hızlı emilen, beyaz iz ve yağlı bir his bırakmayan La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid güneş kremini kullanabilirsin. Çok yüksek güneş koruma özelliğine sahip bu güneş kremini yaz-kış kullanmanı öneririz.

4. L'Oréal Paris Midnight Serum

L'Oréal Paris Midnight Serum

Cildi serbest radikallere karşı koruyan bir diğer serum önerimiz ise L'Oréal Paris Midnight Serum. Formülündeki antioksidan onarıcı kompleks, cildin onarıma en açık olduğu zaman olan geceleri cildi serbest radikallerin zararlarına karşı koruyor. Ciltteki ana hücreleri etkin hale getirerek cildin yenilenme sürecini destekliyor. Böylece cilt çok daha pürüzsüz, parlak, genç, canlı ve aydınlık görünüyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?