Kışın güneş kremi sürmek gerekir mi?


Yaz bitiyor ve güneş koruyucu kremlerimizi yazlık kıyafetlerimizle beraber bir sonraki yaza kadar kaldırıyoruz. Peki, yazla beraber güneş ışınları da etkisini kayıp mı ediyor? Her ne kadar sıcaklıklar değişse de, güneş ışınları yaz-kış fark etmeksizin, her mevsim cildimize etki ediyor. Hem de güneş ışınlarından cildini yalnızca dışarıda değil, içerde, hatta evde ya da işteyken bile koruman gerekiyor.

Kışın güneş kremi kullanman gerekiyor mu? Cevabı yazımızın devamında bulabilirsin!

Neden kışın güneş kremi kullanmalısın?

Neden daima güneş korucu krem kullanmalısın?

Güneşin cildimiz için zararlı olan UV ışınları, soğuk ve sıcak havadan bağımsızdır. Ayrıca bulutlar tarafından da engellenemezler. Güneş ışınlarının aydınlattığı her an, cildimizin bu ışınlardan etkilenme potansiyeli vardır. Yani güneş ışınları varsa UV ışınların yaydığı radyasyon da vardır.

Güneş ışınlarının genellikle sabah 10 ile akşam 4 arasında en güçlü olduğu kabul ediliyor. Bu tehlikeli saatler, güneşin gökyüzünde ne kadar yüksek olduğuna göre belirleniyor. Bu nedenle mevsim fark etmeksizin, hem yaz hem kışın güneş kremi kullanmanın önemi büyük.

Bulutlu bir günde güneş ışınları etki eder mi?

Bulutlu bir günde güneş ışınları etki eder mi?

Bulutlu günlerde ve hatta soğuk bir kış gününde, hava karlıyken bile cildimiz güneş ışınlarından etkileniyor. Bulutlu günlerde, sadece güneşin görünür ışınları (ancak UVB ışınları değil) engellenir. Cildi korumanın en iyi yolu ise güneş korumasıdır. Bulutlu bir günde bronzlaşmasan bile, UV ışınları hala potansiyel olarak zararlıdır ve cildini yaşlandırabilir. Yani yalnızca yazın deniz kenarında değil, bulutlu günlerde, kayak tatillerinde, sonbahar yürüyüşlerinde, kısacası tüm yıl boyunca güneş koruyucu kreme ihtiyacımız var.

Güneş ışınları pencereden etki eder mi?

Güneş ışınları pencereden etki eder mi?

Günel ışınları konusunda endişelenmemiz gereken 2 farklı ışın var: UVA ve UVB ışınları. UVB ışınları daha kısa bir dalga boyudur ve güneş yanığı riski ile daha yakından ilişkilidir. UVB ışınları çoğunlukla pencerelerin tonuyla engellenir. Ancak UVA ışınları engellenemez ve camdan bile cildimize ulaşabilir. UVA ışınları, cilt renginin bozulmasına, cildin kırışmasına, cilt yaşlanmasına, lekelere neden olur. Bu nedenle UVA ışınlarından cildimizi korumak için mutlaka her gün güneş koruyucu krem kullanmamız gerekir.

Güneş kremi kullanmanın faydaları nelerdir?

Güneş kremi kullanmanın faydaları nelerdir?

1. Cildimizim erken yaşlanmasına engel olur

Cildin erken yaşlanmasının bir numaralı nedeninin UV maruziyeti olduğunu biliyor muydun? Günlük olarak güneş kremi uygulayarak, kırışıklıklara karşı önlem alabilirsin.

2. Cilt tonumuzu eşit tutar

Cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya ek olarak, güneş kremi yüzdeki cilt rengi bozukluklarını da önlemeye destek olur.

3. Tüm cilt tipleri için önemlidir

Yağlı, normal, karma ya da hassas… Güneş ışınları cilt tipi fark etmeksizin her cilde etki eder. Özellikle yağlı ya da akneli cilde sahip olanlar genelde güneş kremi kullanmamaya meyilli olsa da, cilt tipine uygun güneş koruyucu kremini mutlaka kullanman gerekir. Tabii ki yaz-kış! :)

4.Tüm ten renkleri için önemlidir

Ten rengin ne olursa olsun, ister buğday ten rengine, ister esmer, ister açık ten renge sahip ol, güneş koruyucu uygulamak önemlidir. Açık tene sahip kişiler güneşe karşı daha hassas olarak bilinse de, güneş ışınları her tene etki eder.

5. Güneş lekelerinin oluşmasına engel olur

Yaz-kış güneş ışınlarına maruz kaldıkça, zamanla ciltte kahverengi lekeler ortaya çıkmaya başlar. Senin de fark ettiğin gibi çevremizdeki yaşlıların ellerinde, yüzlerinde bir takım lekeler vardır. İşte bu lekelerin nedeni güneş ışınlarıdır. Buna engel olabilmek için güneş koruyucu krem kullanmak şart.

Güneş koruyucu krem seçerken dikkat etmen gerekenler:

Güneş koruyucu krem seçerken dikkat etmen gerekenler:

Senin de anladığın üzere cildimizin genç kalmasının formülü güneş koruyucu kremlerde gizli! Peki günlük olarak kullanacağın güneş koruyucu kremi seçerken nelere dikkat etmen gerekir?

1.Güneş koruma faktörü (SPF): Bu sayısal faktör, sağlanan koruma seviyesi hakkında bilgi verir. Günlük kullanım için minimum SPF 15 veya 30 öneriliyor. Özellikle güneşin altındayken, güneş koruyucusunu vücudunun açık kalan noktalarına her 90 ila 120 dakikada bir veya ürün etiketinin belirttiği şekilde yeniden uygulamak önemlidir.

2.Geniş spektrum: Güneş koruyucuları geniş spektrum olarak nitelendirilir, bu da ürünün UVA ve UVB ışınlarına karşı korumayı kapsayacağı anlamına gelir.

3.Cilt tipi: Kullandığın güneş koruyucu kremin, cilt tipine uygun olmasına dikkat etmen gerekir. Eğer hassas cilde sahipsen farklı, yağlı ya da sivilceli cilde sahipsen farklı güneş koruyucu krem kullanmalısın.

4.Suya dayanıklı: Özellikle sıcak günlerde terleyeceğin için, kullanacağın güneş koruyucu kremin suya dayanıklı olmasına da önem vermelisin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!