Shea yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Shea yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

İnsanlık var olduğundan bu yana değişmeyen bir gelenek var: Cilt bakımı! Son yıllarda doğal ürünlere olan ilgi de arttıkça geçmişten gelen bakım sırları da gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Shea yağı da bunlardan biri. Binlerce yıl önce Eski Mısır’da, cilt bakımında bilinen etkisi ile kullanılmaya başlanan shea yağı, bugün cilt bakımına düşkün pek çok insanın sıkça araştırdığı konular arasında. E biz de durur muyuz? Tabii ki hemen derin araştırmalarımıza başladık. Bugün seninle “Shea yağı nedir?”, “Shea yağı ne işe yarar?” ve “Shea yağı faydaları”nı konuşuyor olacağız.  

Shea Yağı Nedir Ne İşe Yarar?

Shea Yağı Nedir Ne İşe Yarar?

Shea yağı, Afrika’da yetişen shea ağacının fındığının ezilmesi ile elde edilen bir yağdır. İngilizcesi “shea butter” olan bu yağ, fildişi renginde ve tereyağı kıvamındadır. Bu ağacın yetiştiği Burkina Faso ve Gana ülkelerinde shea meyvesi kadınlar ve çocuklar tarafından toplanır. Hasadı yapılıp kurutulan shea öğütülür ve ince bir macun haline getirilir. Böylece shea yağı elde edilir.

Bu değerli yağ, Afrika’da yemeklerde ve çikolata endüstrisinde kakao yağı yerine kullanılsa da biz daha çok kozmetikte kullanmayı tercih ediyoruz. En sık karşılaştığımız kullanım şekilleri ise nemlendirici, merhem ve losyon şeklindeki kullanımlardır. Özetle bu yağ, gıdadan kozmetiğe pek çok alanda kullanımı bulunan bir doğal yağ çeşididir.

Shea Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Shea Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?
 • Günlük olarak kullanımda cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur.

 • Zararlı ışınlar ve kirli havanın cilt üzerindeki etkilerini azaltır.

 • Cilde peeling amaçlı da kullanılarak, temizleyici görevi üstlenir.

 • Shea yağı tahriş olan, kızaran, hassasiyeti bulunan ve kuruluktan çatlayan cildi besler.

 • Shea yağı egzama ve kaşıntı sorunlarına da iyi gelir. Cildi rahatlatma etkisi vardır.

 • İçeriğindeki A vitamini sayesinde shea yağı sivilce ve akne oluşumlarını engellemeye yardımcı olur.

 • Kadın ya da erkek fark etmeksizin kırışıklık problemine sahip olan herkes için kullanışlıdır. Göz çevresine de uygulanabilen bu yağ, ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde rol oynar. Aynı zamanda kolajen üretimini artırarak da cildin yenilenmesini sağlar.

 • Selülit önleyici özelliğe sahiptir. Bacak ve kalça bölgesine düzenli olarak shea yağı ile masaj yapmak, selülitlerin azalmasına yardımcı olur.

 • Dengesiz kilo alıp verimi ya da hamilelik sonrası ciltte oluşan çatlaklar için de etkilidir. Shea yağı ile düzenli masaj, çatlak görünümü azaltır.

 • Ayak tabanında ya da avuç içlerinde meydana gelen nasırlara iyi gelir. Sertleşmiş bölgeleri yumuşatır.

 • Topuk çatlakları için de etkili olan shea yağı, haftada 1 kez banyoda uygulandığında yumuşak topuklara sahip olmanı sağlar.

 • Son olarak cansız ve bakımsız görünen saçlar için de oldukça etkilidir. Shea yağı saç derisine uygulandığında, saçları besler ve canlanıp onarılmasını sağlar. Hızlı uzamasına da yardımcı olur.

Shea Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Shea Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Bu mucizevi yağ aktarlardan ham olarak elde edilebildiği gibi cilt bakım ve saç bakım ürünlerinin içerisinde de yer almaktadır. Kimileri aktarlardan satın alıp, cilde doğrudan uygulama yapmayı tercih etse de biz bakım ürünleri aracılığı ile kullanmanı tavsiye ediyoruz. Bu gibi ürünlerin içerisinde yer alan diğer aktif bileşenlerden de yararlanabilmen için shea yağı özlü bakım ürünlerine yönelmen cildin ve saçların için daha etkili olacaktır.

Diğer taraftan “Shea yağı saça nasıl uygulanır?” sorusunu da yanıtlayalım. Aynı şekilde direkt saç derisine uygulama işlemini değil de shea yağı özlü şampuan ve saç kremleri gibi ürünleri tercih etmelisin. Diğer yararlı bileşenler ile formüle edilen bu bakım ürünleri sayesinde shea yağının cildine olan etkisini artırabilirsin.

Shea yağı içeren cilt bakım ürünü önerisi

Shea yağı içeren cilt bakım ürünü önerisi

Göz çevresi nemsiz kaldığında, cildin geri kalanına oranla ince çizgileri daha çabuk belli etme eğilimindedir. Göz çevresi çok hassas bir deriye sahip olduğu için, bu bölgeyi nemsiz bırakmak kırışıklıklara erken bir davetiye çıkarmak demek. Bunun için göz çevreni mümkün olduğunca iyi bir şekilde nemlendirmelisin.

L'Oréal Paris'in Mucizevi Yağ Göz Kremi, formülündeki shea yağı ve arı sütü ile göz çevresini nemlendiriyor, besliyor ve bariyerinin onarılmasına yardımcı oluyor. Eğer göz çevrende kullanmak için iyi bir nemlendirici göz kremi arıyorsan, Mucizevi Yağ göz kremini mutlaka denemelisin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?