Açıklıyoruz: Dudakta Uçuk Neden Çıkar, Nasıl Geçer?


Dudakta uçuk çıkması en sevmediğimiz cilt problemlerin başında geliyor. Dudağında hiç uçuk çıkmamış olanlar varsa çok şanslılar! Uçuk çıkaranlar ise bizin ne demek istediğimizi çok iyi anladılar.

Dudakta çıkan uçuğu geçirmek için bugüne kadar denemediğimiz yol kalmadı. Tabii bu süreçte uçuğun sebeplerini, uçuğun neden çıktığını ve nasıl geçirmemiz gerektiğini detaylıca araştırdık. Şimdi hem öğrendiklerimizden hem de uçuk deneyimlerimizden yola çıkarak ‘uçuk nasıl geçer?’, ‘uçuk neden çıkar?’ gibi soruların cevaplarını en ince ayrıntısına kadar anlatıyoruz.

Dudak Uçuğu Nedir?

Dudak Uçuğu Nedir?

Dudağında çıkanın sivilce mi yoksa dudakta uçuk mu olduğunu nasıl anlayacaksın? Hemen anlatalım!

Tıp dilinde Herpes adı verilen uçuk genellikle dudak kenarında ve dudak çevresinde belirir. Herpes, dudak çevresinde ağrılı, içi sıvı dolu ağrılı kabarcıklardan oluşur. Dudaktaki uçuğa yakından baktığında birkaç farklı kabarcığın bir araya gelip kümelendiğini görebilirsin. Dudağında çıkan oluşumun içinin sıvı dolu olduğunu ve birkaç farklı başı olduğunu görüyorsan aman dokunma! Bu tam da bahsettiğimiz Herpes Simpleks virüsü.

Uçuk neden çıkar?

Uçuk neden çıkar?

Dudakta uçuk neden çıkar? Dudakta çıkan uçuk bulaşıcı bir virüsten meydana gelir. Uçuğa sebep olan Herpes Simpleks virüsü günümüzde oldukça yaygın olan enfeksiyonlardan biridir. Uçuk, genellikle bağışıklılık sistemi zayıf kişilerde görülür.

Artık dudakta uçuk neden olur biliyorsun! Uçuk virüsü kaptıysan, çevrendeki insanlara bulaştırmamak için sık sık ellerini yıkamalı, kimsenin uçuğuna dokunmana izin vermemelisin. Dudakta çıkan uçuk 2-3 hafta içinde genellikle tedavi edilerek geçer.

Uçuk nasıl geçer?

Uçuk nasıl geçer?

Dudağında uçuk çıktıysa, ilk olarak aklına gelen soru ‘dudaktaki uçuk nasıl geçer?’ olacaktır. Merak etme, geçmiş deneyimlerimize dayanarak uçuğun nasıl geçtiğini artık çok iyi biliyoruz.

Uçuk virüsünü kaptıysan ortalama olarak kuluçka süresi 4 gün olacaktır. Bazı kişilerde bu süre 12 güne kadar çıkabilir. Bu sürede dudak üzerinde yanma, karıncalanma ve ağrı hissi olabilir, bu çok normaldir.

Uçuğa Neler İyi Gelir?

Aloe Vera

Aloe Vera

'Dudaktaki uçuk nasıl geçer bitkisel?' sorusuna ilk cevabımız kesinlikle aloe vera olacak. Aloe Vera bitkisinin tedavi edici özelliği dudak uçuğuna da çok iyi geliyor. Dudak uçuğu bitkisel çözümlerinden olan Aloe Vera ile birkaç günde uçuktan kurtulabilirsin.

Dudakta uçuk nasıl geçer evde? Aloe Vera bitkisinden bir yaprak kes. Bıçak yardımıyla yaprağı ikiye ayır ve aloe vera jelini uçuğunun üzerine uygula. Bu yöntemi günde iki-üç kere yaparak dudak uçuğuna bitkisel tedavi yapabilirsin. 

Cadı Fındığı

cadın fındığı

Cadı fındığı yağını uçuğuna sürerek kısa sürede evde doğal tedavi yapabilirsin. Dudak uçuğuna ne iyi gelir? Özellikle doğal yağlarla uçuğu iyileştirmek istiyorsan cadı fındığı yağını kullanabilirsin. Uçuğun üzerine bir damla doğal yağı sürmen yeterli. Cadı fındığı yağının iltihap hafifletme özelliği sayesinde birkaç gün içinde uçuğun küçüleyerek kaybolacaktır. 

Dudakta uçuk çıkmasının ne kadar can sıkıcı olduğunu tahmin edebiliyoruz. Evinde cadı fındığı yağını hazır ederek bu süreci en kısa sürede çözebilirsin.

Nane yağı

Nane yağı

Dudaktaki uçuk nasıl geçer? Dudaktaki uçuğu geçirmenin en hızlı yollarından biri nane yağı kullanmaktır. Nane yağı hem uçuğu geçirmek hem de uçuğun çıkmasını engellemek için kullanılan en değerli içeriklerin başında geliyor. Dudakta uçuk nasıl geçer evde? Evdeki malzemelerle dudaktaki uçuğu tedavi etmek istiyorsan pamuk yardımıyla uçuğun üzerine bir damla nane yağı sür. Dudaktaki şişliğe ve iltihaba iyi gelen nane yağı uçuğun küçülmesini sağlayacak. 

Dudakta Uçuk Tekrarlar Mı?

Dudakta Uçuk Tekrarlar Mı?

'Dudakta uçuk nasıl geçer?' makalelerini okudun ve sonunda evde doğal yöntemlerle uçuğunu geçirdin. Peki, dudakta uçuk tekrarlar mı? Dudakta uçuk çıkmasına neden olan virüsü yeniden kaparsan dudağında yeniden uçuk çıkabilir. Özellikle bağışıklığın düşük olduğu ve korunmasız olduğun dönemlerde daha kolay uçuk virüsünü kapabilirsin. 

Arkadaşlarınla aynı ruju paylaşmak, maske takmak ve maskeyi yenilememek, öpüşme ve yemek vasıtasıyla bu virüsü kapabilirsin. Herpes simpleks virüsünü tedavi etmediğinde vücutta uykuda uzun süre kalabilir. Bağışıklığın düştüğü anda virüs de kendini aktifleştirerek dudağında uçuk çıkabilir. Stres, yetersiz beslenme ve uyku düzeni bozukluğu uçuk çıkmasına neden olabiliyor. 

Merak etme, geçmiş deneyimlerimize dayanarak uçuğun nasıl geçtiğini artık çok iyi biliyoruz. Dudak uçuğu özellikle hassas ciltlerde sıklıkla görülen bir problemdir. Hassas Ciltler İçin Bakım Rehberi ile cildini uçuk gibi cilt problemlerinden koruyabilirsin. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala