Soğuk Havalarda Dudak Bakımı Nasıl Olmalı?

Soğuk Havalarda Dudak Bakımı Nasıl Olmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Soğuk havalarda dudak bakımı daha hassas olabiliyor. Eğer sen de soğukta dudak nemlendiricini çantandan çıkarmıyorsan bu makaleye ihtiyacın olduğunu tahmin edebiliyoruz. 

Soğuktan ilk etkilenen bölgelerin başında dudaklar geliyor. Soğuktan kuruyan hatta çatlayan dudaklar hem hassasiyet yaratıyor hem de sağlıksız bir görünüm yaratıyor. Peki, dudak bakımı nasıl yapılır? Dudak bakım önerilerini ve soğukta dudakları nasıl nemli tutman gerektiğini yazımızın devamında anlatıyoruz. 

Soğuk Havalarda Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

1- Dudaklarını kurutucu faktörlerden uzak dur

1- Dudaklarını kurutucu faktörlerden uzak dur

Sonbahar ve kış aylarında dudakların daha hassas olduğu bir gerçek! Soğuk havanın kurutucu etkisiyle dudaklar daha hızlı matlaşır, kurur ve hatta dudak derisi çatlayabilir. Bunun önüne geçmek için ilk önce dudaklarını kurutan faktörlere ara vermelisin. Örneğin, dudağını kurutan mat rujlar, dudak derisini yemek veya koparmak gibi... 

Soğuk günlerde kapalı ortamda durmak, klimaya maruz kalmak, dudak yalamak ve rüzgarda kalmak da dudakların kurumasına neden olabilir. Dudakların hassas bir dönemden geçerken bu faktörlere dikkat ederek dudaklarının iyice kötüleşmesine engel olabilirsin. 

Editörün önerisi: Çatlayan dudaklar için lip balm arayışındaysan sana La Roche Posay Cicaplast Levres Dudak Kremi'ni öneririz. Dudakları hızlıca yumuşatan ve daha nemli görünmesini sağlayan bu dudak kremi, çevresel etkenlere karşı koruma sağlıyor. Yoğun bir şekilde dudakları nemlendiren bu dudak nnemlendiricinisini ihtiyaç duyduğun anda sürebilirsin.

2- Dudaklarını nemlendir

2- Dudaklarını nemlendir

En iyi dudak bakımı denilince akla tabii ki lip balm geliyor. Yoğun kıvamı olan lip balmlar dudakların nemlenmesine ve daha sağlıklı görünmesine yardım ediyorlar. 

En sevdiğimiz dudak bakım kremlerinden olan Kiehl's Lip Balm #1 çatlayan dudakları yumuşatarak hızlıca daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor. Kuruyan dudakları nemlendiren, bakım yapan ve hızlıca rahatlatan bu lip balmı soğuk günlerde yanından ayırmamalısın. Dışarı çıkmadan önce mutlaka lip balmı yoğun bir şekilde uygulamalı ve ihtiyaç duydukça yenilemelisin. Eğer çatlayan dudaklarında yanma, sızlama veya kaşıntı varsa Kiehl's lip balmı kullanarak kuru dudakların hızlıca rahatlamasını sağlayabilirsin. 

Editörün önerisi: Soğuklarda dudak bakımı yaptığın dönemde dudaklarını kurutan rujları kullanmaya bir süre ara verebilirsin. Bazı rujlar dudakları kurutup pul pul dökülmesine neden olabiliyor.

3- Burundan nefes al

Evet, şaşırabilirsin ama soğuk günlerde ağızdan nefes alıp vermek dudaklarının kurumasına yol açabiliyor. Dudaklarını sürekli yalamak, ıslatmak ve ağızdan nefes almak dudaklarının ekstra kurumasına yol açacak. Bu nedenle soğuk günlerde olabildiğince burundan nefes almak, burun spreyi sıkarak burnun tıkanmasını önlemek dudaklarının kurumasına engel olur. 

Editörün önerisi: Dudak bakım önerilerinde yer alan Vichy Baume Levres Repulpant, dudaklara hızlıca kadife yumuşaklığı kazandırıyor ve dudakların kurumasına engel oluyor. Dışarıda veya evde dudaklarının kuruduğunu hissettiğin anda Vichy dudak nemlendiricini sürerek daha sağlıklı dudaklara sahip olabilirsin. Dudakları yoğun bir şekilde nemlendirirken aynı zamanda rahatsız edici bir his vermeyen bu dudak nemlendiricisini biz çok seviyoruz. 

4- Rüzgarda dudaklarını koru

4- Rüzgarda dudaklarını koru

Dudaklarının en çok rüzgardan etkilendiğini biliyor musun? Özellikle sert rüzgarlar dudaklarının hızlıca kurumasına ve çatlamasına yol açabilir. Bu nedenle eğer hassas dudaklara sahipsen rüzgarlı günlerde dudaklarını maskeyle korumalı veya ağız bölgene atkı takmalısın. Sert rüzgarlarda mutlaka dudaklarına nemlendirici sürerek kurumasına engel olmayı unutma.

5- Kuruyan dudaklarınla oynama

En sık yaptığımız dudak bakım hatalarından biri dudakları yolmak, kuruyan dudak derisini koparmaktır. Bu gibi alışkanlıklar farkında olmadan dudaklarının hassaslaşmasına yol açabiliyor. Dudaklarını her daim nemli tutmayı ve dudaklarına dokunmamayı öğrenmelisin. Dudak derisini çekerek yolmak dudaklarında şekil bozukluğu, kuruluk ve kronik sağlıksız görünüm oluşmasına yol açabilir. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?