Hamamelis Virginiana Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Hamamelis Virginiana Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Bakım kremlerinin içeriğine dikkat ediyorsan cadı fındığı yağını eminiz duymuşsundur. Kozmetik ve bakım kremlerinde aktif olarak kullanılan cadı fındığının faydalarını seninle paylaşıyoruz.

Hamamelis virginiana faydaları ve nasıl kullanılacağını merak ediyorsan doğru yerdesin. Cilt bakımında Hamamelis virginiana bitkisini nasıl kullanabileceğini adım adım anlatıyoruz. 

Hamamelis virginiana nedir?

Hamamelis virginiana nedir?

Cadı fındığı, cilt bakımı da dahil olmak üzere birçok tıbbi özelliği olan Hamamelis virginiana bitkisinin başka bir adıdır. Cadı fındığı özü veya yağı, cildi sıkılaştırma ve temizleme görevi görüyor. Gözenekleri sıkılaştırma ve ince çizgileri azaltma özelliği olan Cadı Fındığı yağı, kozmetik kremlerin içeriğinde bulanabilir. 

Bazı aktarlarda satılan Cadı Fındığı yağının tahriş olan cildi iyileştirmek, küçük yaraları tedavi etmek ve cildi yatıştırmak gibi görevleri olduğu da söyleniyor. Cadı fındığı yağını kullanırken çok dikkat etmelisin. Hamamelis virginiana yağı her cilt tipine uygun değildir. Hangi cilt tiplerine uygun olduğunu ve hametan virginiana ne işe yaradığını anlatıyoruz. 

Hamamelis Virginiana cilde faydaları

hamamelis virginiana cilde faydaları

1- Cildi rahatlatır

Cadı fındığı nti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Cadı fındığının anti-inflamatuar özelliği sayesinde bu değerli içeriği hemoroid, pişik ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan cilt tahrişi için kullanabilirsin.

Nasıl kullanılır?: Cildini yatıştırmak için cadı fındığı sürerken temiz bir pamuk kullanmalısın. Cildinin yaralanan veya tahriş olan kısmına pamuklu bir ped yardımıyla cadı fındığını dikkatlice sür. Açık yaraya cadı fındığı özü veya yağı sürmemelisin. 

2- Gözenekleri sıkılaştırır

Hametan virginiana ne işe yarar hemen anlatalım! Yaşlandıkça cildimizdeki kolajen parçalanır. Bunun sonucunda cilt elastikiyetini kaybeder ve sarkmaya başlar. Bu sarkma gözeneklerimizin daha büyük görünmesini sağlayarak cilt pürüzsüzlüğüne gölge düşürür. Gözeneklerini sıkılaştırmak için cadı fındığı kullanabilirsin. 

Cadı fındığı yağının cildi sıkılaştırma özelliği vardır. Bu da geçici olarak gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur. Cadı fındığını cildine sürdüğünde geçici olarak sıkılaştığını ve daha genç göründüğünü fark edersin.
Nasıl kullanılır?: Gözenekleri sıkılaştırmak için cadı fındığı kullanırken, yüzünüzü yıkadıktan sonra ve makyaj gibi herhangi bir ürün uygulamadan önce cildine sürmelisin. Cadı fındığı içeren tonikler yardımıyla aynı etkiyi yaratabilirsin. 

3- Sebum üretimini dengeler

3- Sebum üretimini dengeler

Cadı fındığı yağı cilde faydaları arasında ciltteki yağı azaltması da bulunuyor. Eğer yağlı bir cilde sahipsen cildinde aşırı yağ birikmesi olabilir ve tıkanmış gözenekler seni rahatsız edebilir. Aşırı yağlı ciltler akneye ve siyah noktaya daha eğilimli olabiliyorlar. Hamamelis virginiana cilde faydalarından biri de ciltteki yağı giderir ve cilt kusurlarını iyileştirir. 

Akne ve sivilce tedavisinde Hamamelis virginiana kullanılabiliyor. Hamamelis virginiana, ciltteki sebum üretimini dengeliyor ve yağın gözenekleri tıkamasına engel oluyor.

Nasıl kullanılır?: Tıkanmış gözeneklerini temizlemek için yüzünü yıkadıktan sonra cadı fındığı uygulamanı öneririz. Cadı fındığını kullandıktan sonra nemlendirmek de önemlidir, çünkü aşırı kurumuş cilt de vücudun daha fazla yağ üretmesine neden olabilir.

4- Küçük yaralanmaları iyileştirir

4- Küçük yaralanmaları iyileştirir

Vücudundaki minik çizikler veya yaralanmalar için cadı fındığı kullanabilirsin. Minik jilet kesikleri, tıraş makinesi izleri gibi can sıkıcı durumlarda Cadı Fındığı yağının faydalarından yararlanmalısın. 

Tahriş olan veya iltihaplanan cildinde kızarıklık ve şişlikler olabilir. Cildinde bu gibi izler varsa cadı fındığı sürerek cildini yatıştırabilirsin. 

Nasıl kullanılır?: Jilet veya ağda sonrası oluşabilecek kızarıklığı önlemek, tahrişi yatıştımak için epilasyondan hemen sonra cadı fındığı özü veya kremi sürmeni öneriyoruz. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?