Cilt Sağlığını Bozan Alışkanlıklar Neler?

Cilt Sağlığını Bozan Alışkanlıklar Neler?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cildimiz, bizimle birlikte ve alışkanlıklarımıza göre şekillenen bir dokular bütünü. Ona iyi bakmak veya sağlığını riske atmak ise tamamen ellerimizde. Cildinin bakımlı, hoş ve göz alıcı görünmesini istiyorsan alışkanlıklarını değiştirmeli ve ihtiyaçlarına uygun bir cilt bakım rutini oluşturmalısın. O zaman, cildinin iyiliği için hemen terk etmen gereken alışkanlara yakından bakalım!

Cildimiz en ufak olumsuzluklardan etkilenen bir hassas terazi adeta. Uyku düzenimiz, tüketim alışkanlıklarımız, ruh halimiz ve tabii ki cilt bakım rutinlerimiz cilt sağlığımız üzerinde son derece etkili birer unsur. Bu noktada cilt kusurlarının önüne geçmek için günlük yaşantımızdaki bazı ufak alışkanlıkları değiştirerek cilt sağlığımızı koruyabiliriz. Belki de işe bol su içmeyi alışkanlık hale getirerek başlayabiliriz. Öyle ki, cilt sağlığımızı korumak için bazen küçük değişiklikler bile büyük sonuçları doğurabilir. Sağlıklı bir cilt için kelebek etkisi yaratmaya var mısın? O halde, cilt sağlığını bozan alışkanlıklar neler keşfet! 

Cilt Sağlığı Neden Bozulur?

Cilt Sağlığı Neden Bozulur?

Cilt son derece karmaşık bir doku tabakası. Pek çok işleve sahip olan cilt dokusu çeşitli etkenlere bağlı olarak bozulabiliyor. Bu durumda cilt sağlığını olumsuz etkileyen faktörler kimi zaman dış etkenler, kimi zaman genetik unsurlar olabiliyor. Cilt sağlığı bozulduğunda ise birçok farklı cilt problemi kendisini gösteriyor. Fazla sebumdan kaynaklı cilt yağlanmaları, aşırı kuruluk ve erken dönem kırışıklıkları cilt sağlığının bozulduğunu işaret eden sorunlar arasında öne çıkıyor. 

Cilt sağlığını bozan ve cildi yıpratan nedenleri keşfetmek ve onları ortadan kaldırmak ise çok daha bakımlı bir cilt görünümünün oluşmasına yardımcı oluyor. Eğer kendine “Cildim bozuldu ne yapmalıyım?” sorusunu soruyorsan, sağlıklı bir cilt için neler yapılmalı öğrenmelisin. Bunun içinse işe öncelikle cilt sağlığını bozan alışkanlıklara öğrenmekle başlamalısın. 

Cilt Sağlığını Bozan Alışkanlıklar Nelerdir?

Cilt Sağlığını Bozan Alışkanlıklar Nelerdir?

Cildinin güzelliğini korumak için etkili cilt bakım ürünlerine sahip olabilirsin. Peki, sence cilt bakım ürünleri cilt sağlığını korumak için tek başına yeterli mi? Cevabımız, hayır. Sağlıklı bir cilt için doğru bakım ürünleriyle birlikte bazı alışkanlıklarına yön vermen son derece önemli. İşte, cildinin sağlığını tehlikeye atan alışkanlıklar! 

1. Makyajla Uyumak

Gün sonunda makyaj çıkarma konusunda sen de üşengeçlikte sınır tanımayanlardansan, cildinin neden bozuk olduğunu sorgulamamalısın. Makyajla uyumak gözeneklerinin tıkanmasına ve çeşitli cilt kusurlarının oluşmasına neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için cildini her gece uyumadan önce makyaj veya yüz temizleyicilerle temizlemeye özen gösterebilirsin. 

Editörün Önerisi: Etkili bir makyaj temizleyici için tavsiyeye ihtiyacın varsa, L’Oréal Paris Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu’nu günlük cilt temizliğine dahil edebilirsin. Normal, karma ve kuru ciltler için özel olarak geliştirilen içeriklere sahip bu makyaj temizleme suları, cildinin arınması ve rahatlamasına yardımcı olacak.

2. Cildi Aşırı Sıcak Suyla Yıkamak

Cildini temizlerken kullanacağın suyun sıcaklığının, cilt sağlığını etkilediğini biliyor muydun? Yüzünü aşırı sıcak suyla yıkadığında cildinin kurumasına ve nem dengesinin bozulmasına yol açıyorsun. Kuruyan ve nemini kaybeden ciltte ise kısa vadede pul pul bir görünüm oluşurken, uzun vadede ince çizgi görünümleri meydana geliyor. Cildinin nemli ve dolgun görünmesini istiyorsan yıkama aşamasında sıcak su yerine ılık su tercih etmelisin. 

3. Yeteri Kadar Uyumamak

Az uyumak insan vücudunu pek çok yönden olumsuz etkiliyor. Cilt sağlığı ise bunların başında geliyor. Özellikle gece uykusunda hücre yenilenmesi gerçekleşiyor ve cilt kendisini tazeliyor. Cildini bundan mahrum bırakmamak için mutlaka düzenli ve yeteri kadar uyumayı alışkanlık haline getirmelisin. 

4. Güneş Kremi Kullanmamak

Cilt sağlığını korumak ve cildinin parlak, lekesiz ve aydınlık olmasını sağlamak istiyorsan, güneş kremini kullanmaya önem vermelisin. Dört mevsim boyunca düzenli olarak güneş kremi kullanarak cildini güneşten gelen UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma altına alabilirsin. Böylece cilt kuruluğu ve erken yaşlanma belirtilerinin de önüne geçebilirsin. 

Editörün Önerisi: L’Oréal Paris Revitalift Clinical SPF 50+ Günlük Yüksek UV Korumalı Yüz Güneş Kremi ile cilt sağlığının korunmasına destek olabilirsin. C vitamini, hyalüronik asit, gliserin ve antioksidan içeren formülü sayesinde Revitalift Clinical SPF 50+ güneş kremi, cildini güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korumakla kalmıyor. Zengin içeriğiyle bu güneş kremi, cildine bakım yapmaya da aday oluyor!

5. Dengesiz Beslenmek

Cildinin yağ dengesini korumak ve cilt kusurlarının oluşmasını engellemek için sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemen oldukça önemli. Bu noktada rafine şekerlerden ve basit karbonhidratlardan uzak durarak cildinin sağlığını koruyabilirsin. Bununla birlikte, meyve ve sebze tüketimini artırarak cilt hücrelerinin temel ihtiyaçlarının karşılanması için yeterli miktarda vitamin alman mümkün. 

6. Tüm Bakım Önerilerini Bilinçsizce Denemek

Bir cilt endişesi yaşadığında internette gördüğün doğal cilt bakım tariflerini uyguluyorsan, bu alışkanlığının cilt sağlığın üzerinde birçok olası soruna neden olabileceğini bilmelisin. Herhangi bir cilt problemiyle karşılaştığında öncelikli olarak dermatologla görüşmeni ve uzman hekimin önerileri doğrultusunda bir yol izlemeni tavsiye ediyoruz. 

Eğer cilt sağlığını bozacak bu davranışlar farkında bile olmadan senin de rutinin olduysa, bu alışkanlıklara bir son vererek cildinin en iyi haliyle tanışabilirsin. Gitmeden ilgini çekebilecek bir içerik daha bırakmak istedik: Artık Vedalaşmamız Gereken Cilt Bakım Rutinleri Neler? 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?