Artık Vedalaşmamız Gereken Cilt Bakım Rutinleri Neler?

Artık Vedalaşmamız Gereken Cilt Bakım Rutinleri Neler?

Etkili bir cilt bakımı rutini oluşturmak zaman, emek ve kesinlikle doğru bir planlama gerektiriyor. Bu süreçte uygulanan hatalı cilt bakım rutinleriyse istenmeyen etkilere sebep olabiliyor. Acilen uzaklaşman gereken hatalı cilt bakımı uygulamaları bu sayfanın devamında!

Cildine aydınlık, pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüm kazandırmak isteyen pek çok bakımsever, hedeflerine daha hızlı ulaşmak için ya da kalıplaşmış alışkanlıklarla hatalı cilt bakımı rutinleri benimseyebiliyor. Kulaktan dolma bilgiler, bir arkadaşa çok iyi gelen doğal bir maske ya da cilt tipine uygun olmayan cilt bakımı ürünleri… Gördüğün üzere yapılacak birçok hata ve pek tabii karşılaşılması muhtemel pek çok can sıkıcı sonuç var. Bundan hareketle bu dosyamızda hızla vedalaşman gereken cilt bakımı rutinlerine odaklandık. Bakalım bunlar nelermiş?

1. Aynı Anda Çok Fazla Bakım Ürünü Kullanmak

Aynı Anda Çok Fazla Bakım Ürünü Kullanmak

Ürün içeriklerinin cilt tipine uygun olması noktasında halihazırda dikkatli davranıyor olmalısın. Peki ya kullandığın cilt bakımı ürünlerinin birbiriyle etkileşimine dikkat ediyor musun? Ayrıca kabul edelim, her gün ayna önünde geçireceğin uzun saatler ve uygulama sırasını anımsamak için kafa yoracağın bir cilt bakım rutinini aksatma olasılığın çok daha yüksek. İşte tam olarak bu nedenle daha minimal, sade ve bilinçli bir cilt bakımı rutinini hedeflemelisin.

2. Ev Yapımı Maskelerin Bilinçsiz Kullanımı

Ev Yapımı Maskelerin Bilinçsiz Kullanımı

Ev yapımı cilt bakımı maskesi kullanımı ilgini çekiyor veya en yakın arkadaşının hoşuna giden bir tarif sende hemen deneme isteği uyandırıyorsa dikkat! Çünkü kullandığın içerikler doğal olsa da senin cilt tipin için uygun olmayabilir. Ayrıca kullandığın cilt bakımı ürünleriyle etkileşimleri de cildine zarar verebilir. Yani ev yapımı maske tariflerini bırakmalı ve bunun yerine cildine uygun şekilde formüle edilen bakım ürünlerini kullanmalısın.

Editörün Önerisi: Etkili ve temiz içerikli bir cilt maskesi önerimiz var! L’Oréal Paris Saf Kil Maskeleri cildi nazik ve etkili bir şekilde temizleyerek kirlerden, kalıntılardan ve fazla yağdan kolayca arındırıyor. Biz editör ekibi olarak bu maskeleri çok seviyor ve gönül rahatlığıyla öneriyoruz. Daha pürüzsüz, dinç ve parlak bir cilt görünümü için incelemeyi unutma!

3. Çok Sık Yüz Yıkamak

Çok Sık Yüz Yıkamak

O pırıl pırıl görünüm ve ferah his çok hoşuna gidiyor olmalı. Fakat cildinin doğal yağları yenilenme ve beslenme döngüsünde önemli bir rol oynuyor. Yani anlayacağın dengeyi korumak gerekiyor. Sabah ve akşam cilt bakımı rutininde yüz yıkamanın yeterli olacağını, bunu aşmanın ise cildin için zararlı olabileceğini unutma.

Editörün önerisi: Eğer cilt temizliği rutininde rahatlıkla tercih edebileceğin bir ürün arayışındaysan sana L'Oreal Paris Revitalift Temizleme Jeli’ni önerebiliriz. Yüzde 3,5 glikolik asit içeren bu cilt yenileme etkili temizleme jeli, cildi yağ ve kirden arındırırarak pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm sağlıyor. Bizim favorilerimizden… Sen de dene!

4. Cilde Yeterince Nazik Davranmamak

Cilde Yeterince Nazik Davranmamak

Serum ve kremleri göz çevresi ve tenini ovuştururak uygulamak ya da makyajını temizlerken yeterince nazik davranmamak cildinin zarar görmesine sebep olabilir. Söz konusu cildin olduğunda her an sabırlı ve sakin olmalı, nezaketi bir an bile elden bırakmamalısın.

5. Ürünlerin İçerik Detaylarını Gözden Kaçırmak

Ürünlerin İçerik Detaylarını Gözden Kaçırmak

Kendi cilt tipin için en iyi cilt bakım ürünlerini seçmenin ve bilinçli bir bakım rutini oluşturmanın sırrı ürünlerin içerik detaylarında saklı. Bu nedenle cilt bakımında içerik okumak kritik önem taşıyor. Unutma, pratik öncesinde sağlam bilgi donanımı her zaman kurtarıcıdır!

6. Fazla Peeling Yapmak

Fazla Peeling Yapmak

Canlı ve dinç bir görünüm hepimizin hayali. Fakat bu görünümü sağlamak için düzen ve istikrar gerekli. Sözün özü, her gün peeling yaparsak ne olur ya da günde 2 kere peeling yapılır mı benzeri soruları aklında sıralanıyorsa aman dikkat! Çünkü peeling aşırı uygulanması halinde cildinde tam tersi bir etkiye neden olabilir. 

Günlük kullanılabilen çeşitler haricinde haftalık rutinde bir veya iki kez peeling uygulanması yeterli oluyor. Günlük peelinglerin ise günde sadece bir defa, gün sonunda kullanılması en ideali. Ayrıca peeling uygulamasında nazik davranmak da yüzünü tahriş etmemek için dikkate alman gereken detaylar arasında.

Cilt bakımında uzak durman gereken hatalı alışkanlıkları keşfettiğine göre şimdi doğru bir cilt bakımı rutini oluşturmak için işe koyulabilirsin. Bakımlı ve keyifli saatler dileriz!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?