Cilt Bakımında İçerik Okumanın Önemi


Cilt bakım ürünlerini seçerken kendin için neyin gerçekten iyi olup olmadığını bilmek ister misin? O halde temiz içerikli cilt bakım ürünleri nasıl anlaşılır ve cilt bakım ürünlerinin içinde ne olmamalı gibi soruların yanıtlarını öğrenmen şart. Hazır mısın? Cilt bakım ürünlerinde içerik okuma rehberimizin sayfalarını senin için aralıyoruz!

Kozmetik ürünlerine yönelik içerik okuma bilgisi edinmek, cildine ihtiyacı olan bakımı doğru ve güvenilir seçimlerle sunabilmen için en sağlam yol. Cilt bakım ürünlerinde içerik okumayı öğrenerek daha bilinçli tercihlerin önünü açabilirsin. Çünkü ancak bu yolla reklamların ötesine gidebilir, satın alacağın kozmetik ürününün içeriği hakkında fikir edinebilir ve cildin için doğru seçimi yapabilirsin. Dilersen konuya temiz içerik ne demek sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Sonra da hep birlikte, kozmetik ürünlerinde içerik okuma nasıl yapılır konusunun derinliklerine iniş yapalım. 

Cilt Bakımında Temiz İçerik Ne Demek?

Cilt Bakımında Temiz İçerik Ne Demek?

Temiz içerik, tercih edilen ürünlerin formülünde cilde zarar vermeyen bileşenlerin olması anlamına geliyor. Sana, gezegene ve gezegende yaşayan diğer canlılara zarar verme potansiyeli bulunan içeriklerin kozmetik ürünlerinde kullanılmaması gerektiği herkesçe malum. İşte sen de kozmetik ürün içerik analizi yapmaya başladığında, temiz içerikleri diğerlerinden ayırabilecek ve temiz içerikli kozmetik nedir sorusunu hiç düşünmeden yanıtlayabiliyor olacaksın. 

Cilt Bakım Ürünlerinin İçinde Ne Olmamalı?

Cilt Bakım Ürünlerinin İçinde Ne Olmamalı?
 • Cilt bakım ürünlerinde gözeneklerin tıkanmasına sebep olacak, komedojenik etkiye sahip bileşenler bulunmamalı. 

 • Cilt bakım ürünlerinin formülünde ürünün raf ömrünü artırmak adına başvurulan güçlü kimyasal etkili bileşenler yer almamalı. 

 • Cilt bakım ürünleri formüle edilirken cildin kuru görünümünü tetikleyecek veya tahrişlere sebebiyet verecek bileşenler kullanılmamalı.

 • İçeriklerde cildin olabildiğince nefes almasını sağlayan, hızlı emilen ve nem dengesini koruyan bileşenler bulunmalı. İşte, temiz içerikli cilt bakım ürünleri nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı aslında burada saklı.

Editörün Önerisi: Eğer temiz içerikli, gönül rahatlığıyla kullanabileceğin bir nemlendirici arıyorsan sana CeraVe Nemlendirici Krem’i önerebiliriz. Parfüm içermeyen benzersiz formülüyle bu nemlendirici üç temel seramid ve hyaluronik asit içeriyor. Temiz içerik sorgulama noktasında gönülleri kazanması bir yana, en kuru ciltlerde bile etkili ve hızla emiliyor. Hem güvenilir formül hem de etkili ve konforlu kullanım… Daha ne olsun!

Cilt Bakım Ürünlerinde İçerik Okurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cilt Bakım Ürünlerinde İçerik Okurken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 • Seçeceğin cilt bakım ürününün üretim ve son kullanma tarihine dikkat etmelisin. 

 • Cilt bakımı içerik analizi yaparken bileşenlerin en yüksek orandan en düşüğe doğru sıralandığını bilmelisin. Unutma, en konsantre bileşenler ilk sıralarda yer alır.

 • Cilt bakım ürünlerinde içerik okuması yaparken cilt tipine de dikkat etmen gerekiyor. İçerik cilt tipine göre şekilleniyor. Örneğin; kuru ciltler için hazırlanan ürünlerin içeriğinde jojoba, argan gibi yağ bileşenleri sıklıkla kullanılıyor.

 • İçerik okurken seçeceğin ürünün dermatolojik testlerden geçip geçmediğine bakmalısın. Ayrıca saygın bir kuruluş tarafından onaylanıp onaylanmadığını da kontrol etmelisin.  

Dermokozmetik Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Dermokozmetik Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Kozmetik içerikler nasıl okunmalıdır sorusunun yanıtını öğrendiğine göre sıra geldi, hedefe yönelik ve etkin bir cilt bakımı için özel olarak geliştirilmiş ürünleri anlamaya! Yani dermokozmetik ürünleri… Dermokozmetik ürünler, farmakolojik olarak etkin ham maddelerle üretildiği için standart kozmetik ürünlerden ayrılıyor. Ama unutma, bu ürünleri kullanmadan önce dermatoloğuna danışmanda fayda var. 

 • Dermokozmetik ürünler koku, renk ve koruyucu maddeler içermeyen bir formüle sahip oluyor. 

 • Dermokozmetik ürünlerin formüllerinde kullanılan her türlü madde alerji ve uzun dönem kullanımda toksik etkiler açısından sıkı bir şekilde denetleniyor. Bu detay etiketlerde ve ürün açıklamalarında da belirtiliyor.

 • Dermokozmetik ürünlerin çoğu eczanelerde bulunabiliyor ve dermatologlar tarafından reçete ediliyor.

 • Dermokozmetik ürünler, belli bir cilt sorununa odaklanmak üzere geliştiriliyor. Örneğin; anti aging etki, kaşıntı hissi, kızarıklık görünümü, onarım ve yatıştırıcılık dermokozmetik ürünlerin etki alanları arasında sayılıyor.

 • Bu ürünlerin kullanımı belirli sınırlar çerçevesinde oluyor. Örneğin; egzama belirtilerine yönelik etki edebilen bir dermokozmetik kremin kullanım sıklığı ve dozu çoğu kez ürün etiketinde belirtilmiş oluyor.

Editörün Önerisi: Dermokozmetik denince bizim aklımıza hemen, cilt bakımına damgasını vuran ürünleriyle La Roche-Posay geliyor. Sen de hassas bir cilde sahipsen ve temiz içerikli bir nemlendirici arıyorsan La Roche-Posay Toleriane Sensitive Krem’i seçebilirsin. 

Cilt bakımında nelere dikkat edilmeli ve temiz içerik sorgulaması nasıl yapılır öğrendin. Şimdi, temiz içerikli kozmetik ürünlerle hem cildini hem de içini rahat ettirmek için öğrendiklerini uygulamaya hemen başla!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala