Çift Aşamalı Cilt Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?


Son zamanlarda sıkça duyduğumuz çift aşamalı cilt temizliği yani “Double Cleansing” nedir, ne işe yarar? Adım adım anlatıyoruz!

Bildiğin gibi cilt temizliği cilt bakımının ilk ve en önemli adımı. Cilt problemlerine neden olan kirleri, fazla yağı ve kalıntıları cildinden iyi bir şekilde arındırmak, pürüzsüz ve sağlıklı cilde giden yolda asla atlamaman gereken adımlardan biri. Peki cildini sadece yüz yıkama jelleriyle yıkamak yetmiyor mu? Çift aşamalı cilt temizliği neden bu kadar önemli? Bu soruların cevabını merak ediyorsan, doğru yerdesin! Çift aşamalı yüz temizliği hakkında bilmen gereken her şeyi anlatıyoruz.

Çift aşamalı temizlik nedir?

Çift aşamalı temizlik nedir?

Çift aşamalı yüz temizliği cildi yağ bazlı ve su bazlı temizleyicilerle iki aşamada temizlemek anlamına geliyor. Kore cilt bakımı rutinin en önemli iki adımından biri olan bu temizleme rutini, cildi tamamen kirden arındırmayı amaçlıyor. Neden cildimi çift aşamalı temizlemeliyim? diye düşünüyorsan, bilmen gereken çok şey var!

Çift aşamalı cilt temizliği ne işe yarar?

Ciltte gün içerisinde birçok kir birikiyor. Cildin bir filtre görevi gördüğünü düşünürsen, bu kirler tabii ki tutuluyor ama iyi bir şekilde temizlemediğinde ise geniş gözeneklere, siyah noktalara ve en sonunda sivilcelere giden cilt problemlerinin yolu da açılmış oluyor.

Ciltteki kirlerin bazıları yağ bazlı formüllerle, bazıları ise su bazlı formüllerle temizlenebiliyor. Örneğin ciltteki fazla yağ, ölü deriler ve güneş kremi yağ bazlı temizleyicilerle temizlenirken, hava kirliliği ve ter ise su bazlı temizleyicilerle temizleniyor. Özellikle günlük olarak güneş kremi kullanıyorsan, çift aşamalı temizlik, güneş kremini cildinden iyi bir şekilde arındırmak için gerekli.

Çift aşamalı temizliğin cilde faydaları ise şu şekilde:

 • Cildin çok daha temiz olmasını sağlıyor.
 • Üzerine uygulanan cilt bakım ürünlerinin daha iyi emilmesini sağlıyor.
 • Güneş kreminin iyi bir şekilde temizlenmesini sağlıyor.
 • Ciltte geniş gözenek, siyah nokta, pürüzler ve sivilce oluşumunu önlüyor.
 • Serum ve nemlendirici gibi ürünlerin daha hızlı etki göstermesini sağlıyor.
 • Kolajen üretimini koruyor, yaşlanma belirtilerini geciktiriyor.
 • Cildin çok daha sağlıklı, canlı ve pürüzsüz görünmesini sağlıyor.
 • Ölü derilerin atılmasını sağlayarak cilt kalitesini artırıyor.
 • Suya dayanıklı makyajın bile cilde zarar vermeden kolayca çıkmasını sağlıyor.

Cildi kirleten faktörler nelerdir?

Cildi kirleten faktörler nelerdir?

Gün içerisinde hiç makyaj yapmasan bile mutlaka geceleri uyumadan önce cildini iyi bir şekilde temizlemelisin. Gün boyunca ciltte bir sürü kir birikiyor, bunlardan en önemlisi ise cildin ürettiği yağ yani fazla sebum. Bu fazla sebumu ciltten iyi bir şekilde arındırmadığında gözeneklerin tıkanabilir ve siyah nokta, akne gibi cilt problemleriyle karşılaşabilirsin.

Fazla sebumun yanında, güneş kremi, kullandığın makyaj malzemelerinde ve cilt bakım ürünlerindeki silikonlar, ölü deriler, makyaj, çevresel kirler ve ter, gün içerisinde ciltte biriken, cildin kirlenmesine neden olan faktörler. Dediğimiz gibi bu faktörlerin bazıları yağ bazlı formüllerle temizlenirken, bazıları ise su bazlı yüz temizleyicilerle temizleniyor. Bu yüzden, iyi bir cilt temizliği için çift aşamalı temizliğe ihtiyaç duyuluyor.

Çift aşamalı yüz temizliği nasıl yapılır?

Çift aşamalı yüz temizliği nasıl yapılır?

Gelelim “Çift aşamalı yüz temizliği nasıl yapılır?" sorusunun yanıtına! Çift aşamalı temizliği gece uyumadan önce, cildinde gün boyunca biriken kirleri arındırmak için uygulamalısın.

 • 1. Adım: Eğer cildinde yoğun bir makyaj varsa, ilk adımda bir micellar su ile cildindeki makyajı temizleyebilirsin.
 • 2. Adım: Yağ temizleyici eline döktükten sonra yüzüne eşit bir şekilde dağıtıp, yuvarlak masaj hareketleri yapabilirsin. Daha sonra su ile durulayabilirsin. Yağ bazlı temizleyicilerin sıcak su ile daha kolay temizlendiğini ekleyelim. 😊
 • 3. Adım: Daha sonra su bazlı yüz yıkama jeliyle yüzünü yıkayabilirsin.
 • Son adım: Hemen üzerine gece serumunu ve nemlendiricini uygulayabilirsin.

Yağ bazlı yüz temizleyiciler

Yağ bazlı yüz temizleyiciler

Yağ bazlı temizleyiciler yağ formda olup, genellikle suyla birleştiklerinde süt formuna dönüşürler ve ciltte yağlanmaya neden olmazlar. Ciltteki fazla yağı, ölü derileri, güneş kremini, silikonu ve makyajı kolayca çözebildikleri için aslında en iyi temizleme işlemini gerçekleştirirler.

Cildini yağ bazı bir temizleyici ile temizlemek istiyorsan, Kiehl’s Midnight Recovery Botanical Cleansing Oil’i kullanabilirsin. Bu aromatik ve bitkisel formüllü yağ bazlı temizleyici, cilde masaj yaparak uygulandığında nazik bir şekilde cildi temizliyor. Suyla buluştuğunda süt formuna dönüşerek anında akıp gidiyor ve ciltte asla yağlı bir his bırakmıyor. Formülündeki skualan, akşam sefası ve lavanta yağı ile cildi rahatlatıyor ve yatışmasını sağlıyor. Göz çevresinde de kullanılabildiği için suya dayanıklı makyajı bile rahatlıkla kısa bir sürede temizleyebiliyor.

Su bazlı yüz temizleyici

Su bazlı yüz temizleyici

Su bazlı yüz temizleyiciler ise hava kirliliği, toz ve ter gibi faktörleri ciltten arındırmaya yarıyor. Ayrıca yağ bazlı temizleyici ciltte kalıntı bıraktıysa, yüz temizleme jeli ile tam bir arındırma sağlayabilirsin. Yağ temizleyiciden sonra su bazlı yüz yıkama jelini uygulayabilirsin.

Günlük olarak kullanabileceğin ve cildini iyi bir şekilde arındıracak bir yüz yıkama jeli arıyorsan, CeraVe Köpüren Temizleyici'yi önerebiliriz. 3 temel seramid, hyaluronik asit ve niacinamide içeren formülüyle cildi kurutmadan tüm kalıntılardan ve kirden arındırmaya yardımcı oluyor.

Eğer akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, cildine uygun bir yüz temizleme jeli kullanmalısın. La Roche Posay Effaclar Jel, ciltteki kiri ve sebumu arındırmaya yardımcı olurken, yağ üretimini ve cilt problemlerinin oluşmasını azaltmayı sağlıyor.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!