Bilmeniz Gereken Makyaj Malzemeleri ve İsimleri


Tüm makyaj malzemeleri isimlerini öğrenmek için sana süper pratik bir rehber hazırladık!


Hepimiz makyaja ilgiliyiz ama makyaj malzemelerini ne kadar yakından tanıyoruz? Her gün ezbere kullandığımız makyaj malzemelerinin aslında ne işe yaradığını öğrenmek için harika bir rehber hazırladık.

Senin için hazırladığımız bu yazıda, makyaj malzemeleri isimleri ve ne işe yaradıklarını öğreneceksin. Makyaja yeni başlayanlar veya yıllardır makyaj yapanlar, fakat kullandığı malzemelerinin tam olarak ne işe yaradığını bilmeyenler için bu yazı oldukça yararlı olacak. Ayrıca makyaj malzemeleri hangi sırayla kullanılır sorusunun yanıtını öğrenebilir, yılın makyaj trendlerini takip edebilirsin.

Editörün Notu: Merak ettiğin tüm makyaj malzemelerini yüzünde canlı denemek için sanal makyaj uygulamasını kullanabilirsin.

Göz makyaj malzemeleri

göz makyajı

Göz makyajı, makyajın en önemli kısımlarından biridir. Göz makyajı sayesinde gözlerimizi olduğundan büyük gösterebilir, daha çekici bakışlara sahip olabiliriz. Göz makyajında kullandığımız ürünler ve bu ürünlerin kullanım sırası çok önemlidir. Göz makyajına başlamadan önce göz makyaj malzemelerini iyi öğrenmeli, bunları yakından tanımalısın. Kusursuz göz makyajı için göz şeklini de tanıman gerekiyor. Göz şekline göre makyaj yapmayı öğrenirsen, çok daha etkileyici görünebilirsin.

1- Kaş Kalemi

kaş kalemi

Göz makyajına başlamadan önce kaşlarını şekillendirmelisin. Kaşlar yüzün çerçevesidir, bu nedenle kaşlarının aralarında boşlukları göz makyajı öncesinde doldurmalısın.

Bu sene kalın ve doğal kaş görünümleri moda. İnce uçlu bir kaş kalemi ile kaşlarındaki boşlukları doldurarak daha doğal görünmesini sağlayabilirsin. Bunun için sana önerimiz, Maybelline Brow Ultra Slim kaş kalemi. Kaşlarındaki boşlukları doldurduktan sonra, sabitlemek için kaş jeli kullanabilirsin.

2- Far Bazı


Göz makyajının kalıcı olması için makyaj dünyası harika bir ürünü bizimle tanıştırdı: Far bazı! Bu mucizevi ürün, göz makyajının kalıcılığını artırıyor, farların rengini çok daha belirgin bir hale getiriyor ve aynı zamanda da göz kapağındaki renk eşitsizliğini gideriyor. Far bazını uygularken parmaklarından yardım alabilirsin. Sabitlendikten sonra ise göz makyajına başlayabilirsin.

3- Far

far paleti

Göz makyajının olmazsa olmaz makyaj malzemesi fardır. Özellikle de far paletleri, sağladıkları renk seçenekleri sayesinde hem çok pratikler hem de hepimizin tutkusu haline geldiler. Far paletleri sayesinde göz makyajında birden çok renk kullanabilir, dumanlı göz makyajları yapabilir ve havalı makyaj stilleri elde edebilirsin.

Editörün önerisi: Far paleti alırken hem sezon trendlerine hem de göz rengine uygun seçimler yapmalısın. Bu sezon kızıl ve bakır tonları gözlerde çok moda! Far paleti olarak önerimiz NYX Professional Makeup'ın sıcak nude tonlar barındıran Ultimate Shadow far paletlerinden Warm Neutrals rengi.

4- Eyeliner

4- Eyeliner

Gözlerini daha çekik ve etkileyici göstermek için bilmen gereken makyaj malzemesi isimlerinden biri: Eyeliner! Eyeliner çekmek başta biraz zor görünse de birkaç alıştırma sonrasında öğreneceğine ve bu işte profesyonel olacağına eminiz. Tek yapman gereken ilk önce kuyruk kısmından başlamak ve kirpik dibine doğru devam etmek. Göz pınarından başlayıp kuyruğu da birleştirdin mi tamamdır!

Keçe uçlu kalem eyelinerların kullanımı son derece kolay, eğer bu konuda acemiysen, gönül rahatlığıyla deneyebilirsin. Eğer biraz daha deneyimliysen de, likit eyelinerlardan veya jel eyelinerlardan da yardım alabilirsin.

Editörün önerisi: Kalem eyeliner arayışı içerisindeysen, Maybelline New York'un Hyper Easy Eyeliner'ını çok seveceksin.

5- Maskara

maskara

Göz makyajının en önemli tamamlayıcısı ise maskara. Maskaranı kirpiklerini kıvırmaya ve hacimle kaldırmaya yarayan bir makyaj malzemesi. Hedefin ister hacimli kirpikler olsun, ister uzun kirpikler, maskaranı her zaman dipten uca doğru doğru zig zag hareketlerle sürmelisin. Maskaranın kirpik diplerine uygulandığından mutlaka emin olmalısın.

Editörün önerisi: Kirpiklerine lifting etkisi, uzunluk ve hacim etkisini aynı anda kazandıracak mükemmel bir maskara önerimiz var: L'Oréal Paris Telescopic Lift Maskara! Özel çift taraklı fırçasıyla kirpikleri kaldıran, tek tek ayıran, hacim ve 5 mm. 'ye kadar uzunluk veren bu maskarayı daha yakından tanımak için deneme yazımıza göz atmayı unutma :) 


6- Göz Kalemi

6- Göz Kalemi

Klasik makyaj malzemelerinden biri göz kalemidir. Göz kaleminin modası asla geçmez ve eksiksiz her makyaj çantasında en az bir tane bulunur.

Göz kalemini kirpik dibine uyguladığında ve gözleri olduğundan daha hacimli ve etkileyici göründüğünü fark edeceksin. Göz kalemini ister eyeliner gibi uygulayabilir, istersen de dağıtarak dumanlı bir görünüm elde edebilirsin.

Editörün önerisi: Akmayan siyah göz kalemi arıyorsan, sana tek önerimiz, kolay dağıtılan yumuşak ucu ve simsiyah etkisiyle Maybelline New York Tattoo Liner jel göz kalemi! Bu göz kalemini aynı zamanda göz içinde kullanabilirsin, akmayacağı, bulaşmayacağı garanti!

Ten Makyajı Malzemeleri

Kimsenin cildi kusursuz değildir ama ten makyajını doğru yaparak kusursuz bir görünüme kavuşabilirsin. Ten makyajı malzemelerini doğru sıra ile kullanmak bu konuda son derece önemli, tek yapman gereken cilt tipine uygun bir şekilde ürünleri seçmek. Şimdi seninle ten makyajı malzemelerini tanıştırıyoruz. Bakalım hangilerini her gün kullanıyorsun?

1- Makyaj bazı

1- Makyaj bazı

Makyaj bazları, fondöten ve kapatıcı gibi ten ürünlerinin kalıcılığını artırmak, aynı zamanda da cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlamak için kullanılır. Cildini fondötene hazırlar ve gün içinde parlamasını engeller. Fondöten uyguladıktan sonra cildinde parlama veya yağlı bir görünüm oluyorsa nedeni fondöten bazı kullanmamak olabilir. Cildindeki nemi korumak, fondötenin kalıcılığını artırmak, gün içinde parlamasına engel olmak ve hatta daha ışıltılı bir etki elde etmek için farklı makyaj bazları kullanabilirsin.

Editörün önerisi: Makyaj bazını seçerken mutlaka cilt tipine uygun olanları tercih etmelisin. Kuru, karma ve yağlı ciltlere özel makyaj bazları sayesinde kusursuz bir sonuç elde edebilirsin. Maybelline Fit Me Matte + Poreless Matlaştırıcı Makyaj Bazı, kil içeren formülü ile ciltteki parlamayı azaltırken, gözenek görünümünü gizliyor ve cildin gün boyu mat görünmesini sağlıyor. Fit Me Luminous + Smooth Makyaj Bazı ise E vitamini içeriği cilde nem vererek cildin daha nemli ve aydınlık görünmesini sağlıyor.

2- Fondöten

fondöten

Makyaj malzemeleri isimleri arasında en çok fondöteni duymuş olabilirsin. Cildi güzelleştiren, kusurları gizleyen ve doğal bir örtü gibi cildi kaplayan en iyi fondötenler sayesinde her daim çekici görünebiliyoruz.

Fondöten seçerken en çok dikkat edilmesi gereken konulara değinirsek, ilk olarak cilt tipine göre bir fondöten seçmen gerekiyor. Nasıl bir bitiş istediğin, yüksek kapatıcılık veya yokmuş gibi ten makyajı isteğine göre seçimini yapabilirsin. Ten rengine göre fondöten seçmek için ise fondöteni boynuna uygulayıp gün ışığında uyup uymadığına bakarak da seçebilirsin. 

Editörün önerisi: Hem pürüzsüz, hem mat hem de doğal bitişli bir fondöten arıyorsan, aynı zamanda gözenek görünümünü de azaltsın istiyorsan Maybelline New York Fit Me! Matte + Poreless fondöteni kullanmanı öneriyoruz! Kil içeren formülü ile cildin parlamasını kontrol altına alan bu fondöten, aynı zamanda gözenek görünümünü de gizliyor. İnce ve hafif yapısı sayesinde ciltte ağırlık yaratmadan pürüzsüz bir bitiş sağlıyor.

3- Kapatıcı

Kapatıcı

Kapatıcı, mucizevi makyaj malzemelerinden biri. Cilt kusurlarını anında gizleyen ve göz altı morluklarını silen kapatıcılar, fondötenden sonra makyajın en önemli adımlarından. Kapatıcını mutlaka cilt rengine göre seçmelisin, eğer göz altı morlukların veya sivilce izlerin yoğunsa renk eşitleyici correctorlardan da yardım alabilirsin.

Editörün önerisi: Kapatıcıyı parmaklarınla uygulayarak daha etkili bir sonuç alabilirsin. Kapatıcıyı yayarak sürmek yerine tampon hareketlerle cildine yedirerek uyguladığında çok daha yüksek bir kapatacılık elde edebilirsin. Kolay dağılan ve yokmuş gibi duran bir de kapatıcı önerimiz var: Maybelline Instant Anti Age Eraser Kapatıcıyı mutlaka denemelisin!

4- Hem kapatıcı hem aydınlatıcı

YSL Beauty Touche Eclat Stylo

Hem cilt kusurlarını gizleyecek, hem de cildine harika bir aydınlık verecek bir kapatıcı kullanmak istersen, YSL Beauty Touche Eclat Stylo'yu deneyebilirsin. Bu kalem formlu kapatıcı, cilde 8 saat uyumuş gibi bir etki veriyor. Doğal ve parlak bitişli formülüyle nereye dokundurursan dokundur, anında kusursuz ve pürüzsüz bir bitiş, aydınlık bir etki elde edebilirsin. Bu sihirli değnekle yüzünü aydınlatabilir, kusurlarını doğal bir şekilde gizleyebilir, dudaklarını dolgunlaştırabilir ve hatta makyaj hatalarını bile yok edebilirsin!


5- Bronzer

bronzer

Her daim bronz görünmeyi sevenler için bronzer olmazsa olmaz makyaj malzemesidir. Yüzü ısıtmak ve güneş öpmüş görüntüsü yaratmak için bronzerını uygularken, güneşin ilk değdiği ve ilk bronzlaşan bölgelere yönelmelisin. Bronzerı dilersen doğal kontür yapmak için de kullanabilirsin. Bronzer önerisi arayanlar, son zamanların hiti olan Maybelline City Bronze'u mutlaka denemeliler! Turunculuk içermeyen doğal tonu ile bu bronzer en sevdiklerimizden!

Editörün önerisi: Burun üstü, elmacık kemikleri ve çene bölgesi gibi bölgelere bronzer sürerek daha doğal görüneceksin.

6- Allık

6- Allık

Cildinin daha sağlıklı, canlı ve enerjik görünmesi için allıklar en yakın arkadaşların olacak. Burun hizandan iki parmak boş bırakıp, elmacık kemiklerinden yukarı doğru uyguladığın allık ile yüzün çok daha enerjik ve canlı görünecek. En popüler allık renkleri olan şeftali ve pembe tonlarını seçerek daha canlı ve doğal bir etki yakalayabilirsin.

Editörün önerisi: L'Oréal Paris'in Blush of Paradise allıklarından şeftali renkli Life's a Peach ve pembe renkli Melon Dollar Baby allıkları, tüm cilt tonlarına yakışacak renklere sahipler. Yumuşacık formülleri ile ciltte çok kolay dağılıyor ve doğal bir etki veriyorlar. Ayrıca formülleri %78 oranında doğal kaynaklı hindistan cevizi yağı ve mango çekirdeği yağı içeriyor.

7- Aydınlatıcı

aydınlatıcı

En yeni makyaj trendlerinden biri de aydınlatıcılar! Yüzümüzü ışıl ışıl gösteren aydınlatıcı hilelerini çok seviyoruz. Yüzünün en yüksek kesimlerine yani elmacık kemiklerinin üzerine, kaşlarının altına, burnunun ucuna ve dudaklarının üzerine uyguladığında yüzünü doğal bir şekilde aydınlatmış ve boyutlandırmış olacaksın.

Editörün önerisi: Göz makyajının ortaya çıkması için kaş altına ve göz pınarına aydınlatıcı sürmelisin. Yüzünün her yerinde kullanabileceğin, hatta yeri geldiğinde göz makyajında da işine yarayacak bir aydınlatıcı paleti önerimiz var: Maybelline Chrome Extreme aydınlatıcıların doğal metalik ışıltısı tam senlik! Renk önerimiz ise 200 Diamond Glow!

8- BB Krem

8- BB Krem

Yoğun ten makyajından hoşlanmayanlar, doğal ten makyajı sevenler için BB krem doğru bir tercih olacak. İncecik yapısı ve doğal bitişiyle BB kremler günlük makyajın kurtarıcısı oluyor. Genellikle yüksek güneş koruma faktörü içeren BB kremler, cildi nemlendirerek bakım yaparken aynı zamanda kusurları da gizliyorlar.

Editörün önerisi: BB kremleri, yok gibi makyaj yapmak için kullanabilirsin. Son zamanlardaki favorimiz ise aydınlık bir etki veren ve aynı zamanda da cilde bakım yapan Lancôme Skin Feels Good renkli nemlendiricisini mutlaka denemelisin.

9- CC krem

CC kremler de tıpkı BB kremler gibi incecik ve doğal bir görünüm sunuyor. CC kremler cilt renginin eşitlenmesinde önemli rol oynuyor. Eğer cildinde kızarık bölgeler varsa veya yorgun görünümden şikayetçiysen CC kremle bunları dengeleyebilirsin.

Editörün önerisi: CC kremleri dilersen fondöten fırçasıyla veya makyaj süngeri ile sürebilirsin.

10- Pudra

transparan pudra

Makyaj pudrası hem makyajı sabitlemek hem de kapatıcılığı arttırmak için kullanılıyor. Transparan pudra, mat pudra veya pudra fondötenler cildimizdeki kusurların gizlenmesini sağlıyor. Eğer makyajının parlamasından şikayetçiysen transparan pudra ile fondötenini sabitleyebilirsin.

Editörün önerisi: Baking tekniği için göz altına önce likit kapatıcını uygula daha sonra transparan pudranı sür ve bekle. Makyajın sonunda pudrayı süpürdükten sonra kapatıcının daha kalıcı olduğunu farkedeceksin. İncecik yapısı ve tüm gün boyu kalıcılığı ile bizden tam not alan Maybelline Fit Me transparan pudrayı eminiz ki sen de çok seveceksin.

 Dudak Makyajı Malzemeleri

dudak makyajı malzemeleri

Makyaj yapmanın en keyifli kısmı dudaklar! Dudakları dolgun göstermek için kullanılan rujlar makyaja çekici bir görünüm kazandırıyor. Kusursuz dudak makyajı için öncelikle dudaklarını çerçevelemeli daha sonra rujunu sürmelisin. Yaz için oje renklerine bakarak tırnak ve ruj uyumu yakalayabilirsin. 

1- Dudak Kalemi

Dudak Kalemi

Dudak kalemi, dudak çerçevesinin belirlenmesine yardımcı olur. Dudak kalemini istersen dudak çizgisinin bir tık dışından dudaklarını çerçeveleyebilirsin.

Editörün önerisi: Yumuşak uçlu dudak kalemlerini uygulamak her zaman daha kolaydır. Eğer istersen dudak kalemini rujundan bir ton daha koyu seçerek, dudaklarını boyutlandırabilir ve daha dolgun görünmesini sağlayabilirsin.

2- Ruj

likit mat ruj

Ruj çeşitleri arasında likit mat ruj, saten bitişli ruj ve parlak rujlar yer alıyor. Likit mat rujlar dudakların mat ve dolgun görünmesini sağlıyor. Saten rujlar ise canlı renklerle dudakların daha da dikkat çekmelerini sağlıyor. Saten pembe ruju denemediysen mutlaka sürmelisin!

Parlak rujlar ise dudaklara ıslak bir görünüm veriyor ve bu yazın yükselen trendleri arasında. Gloss şeklindeki bu rujlar dudakları daha büyük gösteriyor. Ruj trendlerini takip ediyorsan metalik rujların da ne kadar popüler olduğunu biliyorsundur. Makyaj stilini belirledikten sonra makyajına en uygun olan rengi belirle ve dikkatlice sür.

Editörün önerisi: Eğer çantandan ayırmayacağın, her makyajına yakışacak likit mat bir ruj arıyorsan, 16 saate varan kalıcılığıyla ve süper mat bitişiyle Maybelline New York Super Stay Matte Ink likit mat rujlardan 65 Seductress tam sana göre.
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala