Cildin En Kritik 5 Düşmanı Nelerdir?

Cildin En Kritik 5 Düşmanı Nelerdir?

Cildin kusursuz görünmüyorsa en yakınındaki cilt düşmanlarını gözden geçirmen şart. Cilt güzelliğini gölgede bırakan etkenler sandığın kadar uzakta değiller... Günlük olarak tükettiğin bazı besinler, günlük alışkanlıkların cildindeki kusurların ana sebebi olabilir. 

Arada bir fast food kaçamağı yaptığında, hemen ertesi gün cildinde çıkan pürüzler belki tesadüf değildir. Tükettiğin besinlerin, cilt sağlığın ile bağlantısı olduğunu unutmamalısın. Bu nedenle cildinin pürüzsüz, canlı ve her daim ışıl ışıl görünmesini istiyorsan bazı besinleri yasaklılar listesine eklemeli, bazı dış faktörlerden de uzak durmalısın. Güzel bir cilt için ne yemeli, hangi gıdalardan uzak durmalı, neler yapmalısın?

1.Şekerden uzak durmalısın

Şeker

Şeker cilt sağlığını nasıl mı etkiliyor? Hemen anlatalım. Kan dolaşımındaki aşırı şeker, normal insülin seviyesinin üstesinden gelemeyeceği kadar çok yükseldiğinde kimyasal bir reaksiyon olan glikasyona neden olur.  Glikasyon, cildimizin onu esnek tutan kolajen ve elastin bölümünü etkiler. Bu iki protein, şekerlerle birleştiğinde zayıflar ve yaşlanma belirtileri daha belirgin hale gelir. Bu nedenle normalden fazla şeker tüketenlerde cilt daha kuru ve daha az elastik hale gelir, kırışıklara, sarkmalara ve mat bir cilt görünümüne neden olur.

Kısaca, vücudumuzda glikasyon ne kadar çok olursa, cildimiz de o kadar hızlı yaşlanır ve mat görünür. Diyabetli kişilere baktığında erken yaşlanma belirtilerini daha yoğun görebilirsin. Kan şekeri düzeyini dengede tuttuğunda cildin daha parlak ve ışıltılı görünecek. 

2.Un ve nişastadan uzak durmalısın

Un ve nişasta

Buğday ve benzeri tahıllar un haline getirildiğinde vücutta şeker gibi hareket ederek kilo alımına, iltihaplanmaya ve kan şekeri dengesizliklerine yol açabiliyor. Un ve nişastayı aşırı bir şekilde kullanmak akne, sedef hastalığı, egzama gibi cilt sorunlarına davetiye çıkarabilir. 

Un ve nişasta tüketimini azaltmak denilince akla ilk olarak ekmeği azaltmak gelir. Aslında un ve nişasta sadece ekmekte değil, günlük tükettiğimiz işlenmiş gıdaların bir çoğunda yer alıyor. Bu nedenle tükettiğin besinleri detaylıca araştırmalı, paketli gıdaların içeriğini gözden geçirmelisin. 

3.Tuzdan uzak durmalısın

Tuz

Tuz kullanımını arttırmak vücuttaki nemim hapsolmasına ve cildin nemsiz kalmasına yol açar. Aslında tuzlu denizde yüzdükten sonra ciltte hassasiyet oluşması ve kaşınmasının da sebebi budur. Tuzlu yemekler yemek ve yemeklere ekstra tuz eklemek, cildi olduğundan daha şişkin ve ödemli gösterebilir. Sadece ciltte değil, elde ve ayakta da şişmeler olabiliyor. Aşırı tuz tüketiminde, cilt kuruluğunu telafi etmek için vücudumuz ekstra yağ üretimi yapar. Bu da cilt sorunlarının ortaya çıkmasına, T bölgesinin aşırı yağlanmasına yol açabilir. 

4.İşlenmiş etler ve hazır soslardan uzak durmalısın

İşlenmiş etler ve hazır soslar

İşlenmiş etler ve hazır soslar cildimiz için en kritik gıdalardan birkaçıdır. İşlenmiş etlerin içeriğinde yüksek oranda nitrat bulunuyor. Fazla miktarda nitrat tüketimi vücutta iltihaplanmaya ve ciltte kırışıkların daha hızlı oluşmasına yol açabiliyor. Hazır soslar ve işlenmiş etlerin tüketiminin ciltte kolajen üretimini zayıflattığı, içeriğindeki sodyum nedeniyle cilt yaşlanmasını hızlandırdığı düşünülüyor. 

5.Cildimizin en başlıca düşmanı: Güneş

Güneş

Cilt için risk oluşturan etkenler sadece gıdalar değil, güneş faktörünün de cilt güzelliğini etkilediğini unutmayalım. UVA ışınlarına maruz kalmak ciltte kuruluk, leke ve ince kırışıklık gibi sorunlara yol açtığını biliyorsun. Güneş kremi sürmeden dışarı çıkmak ve uzun saatler güneşe maruz kalmak cildin yaşlanma sürecini hızlandırabiliyor. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?