Cilt Tipine Göre Evde Profesyonel Cilt Bakımı Önerileri

Cilt Tipine Göre Evde Profesyonel Cilt Bakımı Önerileri

Evde olduğumuz bu dönemde, birçoğumuz hem stres sebebiyle farklı cilt endişeleri taşıyor hem de profesyonel cilt bakımı desteğinden uzak kalıyoruz. Aslında daha önce hiç olmadığı kadar zamanımız ve fırsatımız varken evde profesyonel cilt bakım rutini oluşturup hem kendimize hem cildimize iyi bakabilmemiz oldukça kolay. Sen de cildin için evde profesyonel cilt bakımını sağlamak istersen, aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmen yeterli!

Kuru ve Normal Cilt Tipine Özel Evde Profesyonel Cilt Bakımı:

  • Temizleme

temizleme

Öncelikle tüm vaktimizi evde geçiriyor ve çok daha az makyaj yapıyor olsak da, cildimizi ölü deri ve kirlerden arındırmak için hem gündüz hem gece cilt bakımımızın ilk adımı her zaman temizleme olmalı. Temizleme adımı için en kritik nokta cildini kurutmadan ve nazikçe temizleyen cilt tipine en uygun temizleyici bulmak. 

Eğer kuru veya hassas bir cildin varsa SkinCeuticals Gentle Cleanser temizleyiciyi denemeni öneriyoruz. Gentle Cleanser, içeriğindeki gliserin ve portakal yağı ile cildini temizlerken yatıştırır. Temizleme adımında ayrıca cildini ölü deriden tamamen arındırmak ve pürüzsüz bir görünüm sağlamak için tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun SkinCeuticals Equalizing Toner kullanabilirsin. Bu tonik hem cildinin pH seviyesini düzenlemeye yardımcı olur hem de botanik özler ile cildi yumuşatır. 

  • Önleme

Önleme

Çevresel faktörlere çok daha az maruz aldığımızı düşünsek de cildimizi her zaman onların zararlı etkilerine karşı korumak cilt bakımımızın vazgeçilmez bir adımı olmalı. Temizlemeden sonraki ilk adım olarak cildine her zaman saf C vitamini içeren antioksidan serumları uygulamanı tavsiye ediyoruz. 

Eğer ilk kez bir C vitamini serumu kullanacaksan ya da hassas bir cilde sahipsen SkinCeuticals Serum 10, normal veya kuru bir cilde sahipsen C E Ferulic deneyebilirsin. Antioksidan serumları dört mevsim boyunca sabah bakım rutininde mutlaka bir güneş koruyucu ile birlikte cildini koruyarak kullanmanı öneriyoruz. 

Saf C vitamini ve ferulik asit gibi antioksidan özelliği güçlü içeriklerle formüle edilen bu ürünler; ince çizgiler, kırışıklıklar ve sıkılık kaybı gibi yaşlanma belirtilerine karşı gözle görülür sonuçlar elde etmene yardımcı olacaktır. Göz çevrene özel yine c vitamini içeren bir bakım uygulamak istersen antioksidan kombinasyonu ve kafein içeren SkinCeuticals Aox Eye Gel tam sana göre. Gece bakımındaki önleme adımın için ise gece boyunca cildinde onarım yapan ve tüm cilt tiplerinin kullanımı için uygun Resveratrol B E’yi deneyebilirsin.

  • Düzeltme

Düzeltme

Cildimizdeki en önemli moleküllerden biri olan ve kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilen hyalüronik asit molekülü 20’li yaşlarımız itibari ile cildimizde azalmaya başlıyor. Bu sebeple aslında hem cildinin hyalüronik asit rezervlerini desteklemek, hem de daha dolgun, pürüzsüz ve sıkı bir görünüm sağlamak için SkinCeuticals HA Intensifier hyalüronik asit serumunu kullanabilirsin. Bu serum göz çevresi ve dudak bölgesi için de kullanıma uygun ve kazayağı çizgilerinin, dudak çevresi ve yanaktaki çizgilerin görünümünü azaltıyor.

  • Nemlendirme

Nemlendirme

Çoğu zaman cildimiz için dört mevsim boyunca rahatlıkla kullanabileceğimiz hafif yapılı bir nemlendirici ihtiyacı duyuyoruz. İçeriğinde hyalüronik asit ve B5 vitamini ile formüle edilen SkinCeuticals Hydrating B5 serumu deneyebilirsin. Bu serumu tek başına veya günlük bir nemlendirici ile birlikte daha fazla nem sağlamak için kullanılabilirsin. Tüm cilt tiplerinin kullanımı için uygundur, cildini nemlendirir ve günlük nemlendiricinin etkisinin optimum düzeye çıkmasına yardımcı olur.

  • Koruma

Koruma

Evde kaldığımız bu dönemde zararlı güneş ışınlarına maruz kalmadığımızı düşünerek güneş koruyucu uygulamamızı aksatabiliriz. Ama sürekli olarak pencerelerden geçerek cildimize ulaşan, televizyon bilgisayar gibi aletlerden gelen zararlı ışınlara maruz kalıyoruz. Bunlara karşı cildimizi korumak için dört mevsim boyunca her zaman mutlaka gündüz cilt bakım rutinimizin son adımı olarak cildimize uygun bir güneş koruyucu kullanmalıyız. Eğer nemlendirici etkili, tüm cilt tiplerinin kullanımı için bir güneş koruyucu arıyorsan SkinCeuticals Ultra Facial Defense SPF 50 güneş koruyucuya bakabilirsin.

Karma ve Yağlı Ciltlere Özel Evde Profesyonel Cilt Bakımı:

Sen de karma ya da yağlıya dönük bir cilde sahipsen evde profesyonel bir cilt bakımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsin:

  • Temizleme

Karma ve Yağlı Ciltlere Özel Evde Profesyonel Cilt Bakımı

Her zaman profesyonel bir cilt bakım rutininin ilk adımı iyi bir temizleme olmalı. Temizleme adımı ile hem cildindeki kir ve ölü hücre tabakasından kurtulabilir hem de bu sayede bir sonraki adımlarda uygulayacağın ürünlerin etkinliğini arttırabilirsin. Cilt tipine uygun olarak hem derinlemesine temizleyen hem de cildinin sebum seviyesini düzenleyen SkinCeuticals Simply Clean köpüren jel formundaki temizleyiciyi deneyebilirsin. Sonrasında cildini iyice arındırmak, pürüzsüzleştirmek ve cilt tonunu eşitlemek için SkinCeuticals Equalizing Toner ile cildine tonik uygulaması yapabilirsin. Bu tonik hassas ciltler dâhil olmak üzere tüm cilt tiplerinin kullanımı için uygundur.

  • Önleme

karma ve yağlı cilt için önleme

Profesyonel bir cilt bakımının olmazsa olmaz adımlarından biri cildini sürekli maruz kaldığı serbest radikallere karşı korumak için saf C vitamini içeren antioksidan serumlar olmalı. Antioksidan serumları her zaman temizleme adımında sonraki ilk adım olarak uygulanmanı öneriyoruz. Dört mevsim boyunca güneş koruyucu ile cildini koruyarak bu serumları gündüz cilt bakım rutininde kullanabilirsin. 

Eğer ilk kez saf C vitamini serumu kullanacaksan başlangıç seviyesi serumu SkinCeuticals Serum 10’u, daha önce kullandıysan ve lekeye eğilimli karma bir sahipsen SkinCeuticals Phloretin CF’i deneyebilirsin. Phloretin CF hem yaşlanma belirtileri hem de leke görünümü ve cilt tonu eşitsizliği problemleri için kullanılabilir. Göz çevren için de saf C vitamini içeren ve yaşlanma belirtilerine karşı bir bakım uygulamak istersen SkinCeuticals Aox Eye Gel deneyebilirsin. Göz çevrene daha canlı bir görünüm kazandırırken aynı zamanda yorgunluk belirtileriyle de savaşır. Önleme adımı olarak gece bakım rutininde ise tüm cilt tipleri için uygun gece antioksidanı Resveratrol B E’yi kullanabilirsin.

  • Düzeltme

karma ve yağlı ciltler için düzeltme

Cildimizde bulunan en önemli moleküllerden bir tanesi hyalüronik asit molekülü ve bu molekülün cildimizde doğal olarak bulunan miktarı 20’li yaşlar itibariyle azalmaya başlıyor. Azalması ile birlikte, cildimizde sıkılık kaybı, donukluk gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Cildinin hyalüronik asit rezervlerine SkinCeuticals H.A. Intensifier hyalüronik asit serumu ile destek olarak daha dolgun, pürüzsüz ve sıkı görünmesine yardımcı olabilirsin.

  • Nemlendirme

karma ve yağlı ciltler için nemlendirme

Karma ya da yağlı cilt sahiplerinin cilt bakım rutinlerinde en çok yanıldığı konu ciltlerinin neme ihtiyacı olmadığını düşünmeleri olabilir. Aksine cildinin donuk bir görünümü olmaması ve sağlıklı bir ışıltısı olması için cildinin nem bakımını aksatmamalısın. Bu adım için kritik olan nokta cildine uygun doğru nemlendiriciyi bulmak! Eğer serum formunda bir günlük nemlendirici tercih etmek istersen hyalüronik asit ve B5 vitamini ile formüle edilen yağsız nem serumu SkinCeuticals Hydrating B5’i, ya da yağsız, hafif krem dokusu ile SkinCeuticals Daily Moisture’u deneyebilirsin.

  • Koruma

karma ve yağlı ciltler için koruma

Profesyonel cilt bakımının olmazsa olmaz diğer bir adımı olarak dört mevsim boyunca cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumalıyız. Evde kaldığımız dönemde buna gerek yok gibi yanlış bir yargıya kapılabilirsin. Ama bazı zararlı güneş ışınları pencereden geçerek evimize kadar girebilir. Ayrıca bu zararlı ışınlara gün boyunca dizi veya film izlerken bilgisayarlarımızdan ya da televizyonumuzdan dolayı da maruz kalıyoruz. 

Bu sebeple gündüz cilt bakımının en son adımı her zaman güneş koruyucular ile koruma olmalıdır. Eğer renkli bir koruma tercih etmek istersen tüm cilt tiplerinin kullanımı için uygun SkinCeuticals Mineral Radiance SPF 50, hem güneş koruması hem leke bakımı yapan bir güneş koruyucu tercih etmek istersen SkinCeuticals Advanced Brightening SPF 50 güneş koruyucuyu deneyebilirsin. 😊 

Profesyonel cilt bakımı önerilerini evde almaya ne dersin?

Evde, oturduğun yerden, hem de ücretsiz olarak cilt bakımı önerileri, ürün tavsiyeleri alabileceğini biliyor muydun? Buraya tıklayarak, SkinCeuticals'ın ücretsiz olarak sunduğu canlı destek ve dijital cilt danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsin. Cildinle ilgili sormak, öğrenmek istediğin ne varsa hemen öğrenebilirsin! Harika değil mi? 😊 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?