Buzla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Buzla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Medikal yöntemler arasında soğuk terapi veya kriyoterapi olarak bilinen buz uygulamaları, cilt bakım rutinlerine de dahil oldu! Güzellik tutkunları arasında gitgide yayılan buzla cilt bakımı hakkında aradığın detaylar burada. Rahatlamaya hazır mısın?

Cilt bakımına dair atılan her adımın bilinçli olması ve sağlam temellere dayanması gerekiyor. Özellikle yaz aylarında sıklıkla uygulanan buzla cilt bakımına dair doğru ve eksiksiz bilgi edinmek istiyorsan tam yerine geldin! Hadi o zaman, lafı fazla uzatmadan buzla cilt bakımı nasıl yapılır hemen anlatmaya başlayalım.

Buzla Cilt Bakımı Yapmak Ne İşe Yarar?

Buzla Cilt Bakımı Yapmak Ne İşe Yarar?

Buz cildi sıkılaştırır mı, yüze buz sürmek faydalı mı, sivilceye buz kullananlar sonuç alıyor mu gibi onlarca detayı merak ettiğini biliyoruz. Evet, buzlu uygulamalar cilde  canlı görünüm kazanma gibi pek çok olumlu etki yaratabiliyor. İşte yüze buz sürmek neye iyi gelir sorusunun yanıtları!

 • Pek çok uzman cilt bakımında buz kullanmanın cilt altı dolaşımının hızlanmasına destek olduğunu ifade ediyor.

 • Buzla cilt bakımı yapmanın gözenekleri sıkılaştırdığı ve gözenek görünümünü azaltmaya yardımcı olduğu ifade ediliyor. 

 • Stresli veya uykusuz bir gecenin ardından göz çevresindeki şiş görünümü gidermek için buz ideal bir seçim oluyor.

 • Buz göz çevresindeki koyu halka görünümünün azaltılmasına da yardımcı oluyor.

Ek olarak, buz yüzdeki tüyleri azaltır mı diye sorarsan bu konu hakkında bilimsel bir çalışma olmadığını, öte yandan da bunun zaten pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz. İstenmeyen tüyler için klasik çözümleri düşünebilirsin. 

Buzla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Buzla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Buzla cilt bakımını ister direkt olarak temiz içme suyunu dondurarak, istersen de pirinç suyu, gül suyu vb. doğal özlü sıvıları buz küpü halinde hazırlayarak yapabilirsin. Ancak buzu mümkünse temiz bir beze koyup yüzüne öyle temas ettirmeli, tampon hareketlerle uygulamalı ve cildinde uzun süre bekletmemelisin. Peki, o zaman buzu direkt yüze sürmek zararlı mıdır dersin? Doğrusu bu uygulamanın bilinen bir zararı olmadığı söyleniyor ama sen yine de dermatoloğuna danışarak hareket edebilirsin. 

Editörün Önerisi: Buzun serinletici etkisine ek olarak Garnier 1/2 Milyon Probiyotik Türevi Içeren Onarıcı Kağıt Göz Maskesi’ni kullanabilir, ferahlatıcı bir cilt bakımı yapabilirsin. Probiyotik türevleri içeriği ile hem göz çevrenin onarılmasını hem de ince çizgi görünümünün azalmasını sağlayabilirsin.

Yüze Buz Uygulaması Kaç Günde Bir Yapılır?

Günde kaç defa yüze buz sürülür sorusunu günde bir ya da iki kez olarak yanıtlayabiliriz. Buzla cilt bakımı yapanların bir kısmı bu uygulamayı her gün tekrarlı olarak yaparken, bir kısmı ise sadece cildini hızla toparlamaya ihtiyaç duyduğu sabahlarda bu yönteme başvuruyor. 

Şunu unutma: Başta kızarıklık görünümü ve kaşıntı hissi olmak üzere belli cilt sorunların varsa yüzüne buz uygulaması yapmadan önce mutlaka dermatoloğuna danışmalısın. Dermatoloğun gerekli görürse, senin için en uygun uygulama sıklığını ve yöntemini sana bizzat belirtecektir.

Buz Bakımı Yüzün Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

Buz Bakımı Yüzün Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?
 • Göz çevresi

 • Yanaklar

 • Alın

 • Şakaklar

 • Çene 

 • Burun çevresi

 • Dudaklar

Buz direkt yüze uygulanır mı diyorsan evet, minik küpler halinde hazırladığın buzu cildine uygulayabilirsin. Peki, yüze buz sürmek kaç dakika sürmeli? Buzu yaklaşık 15-20 saniye sürdükten sonra cildini biraz dinlendirmeli ve gerek duyarsan bu işlemi dört veya beş set yapmalısın. Yüzünü buzlu suda bekleterek bakım yapacaksan yine aynı şekilde ilerleyebilirsin. Bunu da üç veya dört set tekrarlayabilirsin. 

Son olarak cilt bakımı tutkunlarının en çok merak ettiği dudaklara buz sürmek ne işe yarar sorusunu da yanıtlayalım, herkes rahatlasın! Dudaklara buz sürmek canlılık ve dolgun görünüm sağlamasının yanı sıra dudaklardaki ölü derinin atılmasına da yardımcı olabiliyor.

Yüze Buz Sürdükten Sonra Ne Yapılır?

Yüze Buz Sürdükten Sonra Ne Yapılır?

Yüzüne doğrudan dondurulmuş su sürdüğün takdirde, sonrasında ayrıca bir temizleme aşamasına gerek kalmıyor. Ancak eğer pirinç suyu, vitaminler veya çeşitli yağlardan oluşan buz küpleriyle cilt bakımı yaptıysan uygulama sonrasında cildini temizlemen gerekiyor. Öte yandan buzla cilt bakımı uygulamasının ardından nemlendirici kremlerin de daha hızlı emildiğini görebilirsin. Bu avantajdan faydalanıp buzla cilt bakımı yaptıktan sonra serumlarını ve nemlendiricilerini sürebilirsin.

Editörün Önerisi: Buzla cilt bakımının ardından bu ferahlığı devam ettirmek için  L’Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu kullanabilirsin. Su bazlı likit formülüyle L’Oréal aloe vera suyu hemen emiliyor ve ciltteki ferahlık hissini saatlerce koruyor.

İşte sana yeni, ferah ve pratik bir cilt bakım trendi! Hadi, buzla cilt bakımı yapmak için küplerini hemen hazırlamaya başla!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?