Kayısı Çekirdeği Yağı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!


Kayısı çekirdeği yağı faydaları ile cilt bakımı konusunda en çok tercih edilen doğal içeriklerden biri. Peki, kayısı çekirdeği yağı ne işe yarar ve neye iyi gelir? Bu yazımızda tüm sorularının yanıtları ve çok daha fazlası seni bekliyor!

Doğal ürünler, günümüzde mutfaklardan cilt bakımına kadar birçok alanda geniş bir yere sahip. Gerek tazesi gerek kurusu ile damakları tatlandıran ve şifa dağıtan kayısı da bunlardan biri. Zengin bir lif kaynağı olan ve içerdiği vitaminlerle sağlıklı beslenme programlarının baş köşesinde yer alan kayısı, aynı zamanda çok sevdiğimiz tatlıların da lezzetini taçlandırıyor.

Kayısının lütufları elbette bu kadarla sınırlı kalmıyor. Bu meyve, özellikle son yıllarda farklı bir formuyla da adından sıkça söz ettiriyor. Kayısı çekirdeği yağı! Kayısı çekirdeği yağı cilde faydaları sayesinde birçok kozmetik ürününde boy gösteriyor. E, öyleyse bize de bu yağın hakkını vermek düşüyor.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte kayısı ağacından toplanan meyveler işleme gönderiliyor. Genellikle kuru kayısı üretiminin bir yan ürünü olan kayısı çekirdeği yağı, meyveden ayrılan çekirdeklerin soğuk preslenmesiyle elde ediliyor. Bu yöntem sayesinde damıtılan yağ, oldukça hafif ve kokusuz denebilecek kadar saf oluyor.

Kayısı Çekirdeği Yağı Neler İçeriyor?

Kayısı Çekirdeği Yağı Neler İçeriyor?

Cildin ihtiyacı olan A, E ve C vitaminlerini içeren kayısı çekirdeği yağı, faydalı yağ asitleri bakımından da oldukça zengin bir kaynak. Kayısı yağı olarak da bilinen bu yağ, içerdiği yüksek miktarda omega 3, 6 ve 9 ile cilt bakımının aranan içerikleri arasında yer alıyor. Ayrıca palmitik asit ve stearik asit bileşenleri ile de cilde olan faydalarını çeşitlendiriyor.  

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Vücuda iyi gelen yağlar arasında kayı çekirdeği yağının çok sık kullanıldığını görüyoruz. Peki tam olarak kayısı çekirdeği yağı neye iyi geliyor?

 • Eklem ağrılarına iyi geliyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.
 • Kötü kolesterolü düşürüp kalp sağlığını koruyor.
 • Öksürük gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılıyor.
 • Hücre yenilenmesine yardımcı olur.
 • Enfeksiyonları ve enflamasyonu engellemeye yardımcı olur.

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?
 • Yatıştırıcı etkisiyle hassas ciltlere uygun bakım sağlıyor.
 • Yoğun nemlendirme etkisiyle cildi besliyor.
 • İçerdiği A ve E vitaminleri ile Omega 6 sayesinde cildin sıkılaşmasında rol oynuyor.
 • Egzama ve diğer kaşıntı sorunlarının dindirilmesine yardımcı oluyor.
 • İnce çizgi ve kırışıklık görünümünün azalmasında etkili oluyor.
 • Göz altı şişlik ve morluklarını hafifletiyor.
 • Mantar, uçuk, selülit, sedef, enfeksiyon ve yaraların iyileşmesine katkıda bulunuyor. 
 • Arı ve böcek sokması gibi durumlarda ağrı ve şişkinliği hafifletiyor.
 • Saç, kaş ve kirpik diplerinde kullanıldığında kıl köklerinin güçlenmesini sağlıyor.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?
 • Kayısı çekirdeği yağı, hafif bir dokuya sahip olmasına rağmen direkt kullanımda gözeneklerin tıkanmasına neden olabiliyor.
 • Sivilce yapma riski taşıyan bu yağın, seyreltilerek kullanılması tavsiye ediliyor.
 • Kayısı çekirdeği yağı göz çevresi için kullanıldığında ise göz altında yağ bezesi gibi sorunlar meydana gelebiliyor.
 • Kayısı çekirdeği yağı saç bakımında da sıklıkla tercih edilmekle birlikte saf halde sürüldüğünde saçta yağlanmaya yol açıyor. Bundan dolayı bu yağ, saç bakım ürünlerine az miktarda damlatılmalı veya kayısı yağı içeren saç bakım ürünleri kullanılmalı.
 • Konu cilt bakımı olduğunda ise çok daha dikkatli olmakta fayda var. Kayısı çekirdeği yağının cilde doğrudan sürülmesi önerilmiyor.
 • Ayrıca cildin ihtiyacına göre ürünlerde kaç damla kullanılması gerektiği de değişkenlik gösteriyor. Ancak bu yağı içeren bakım ürünleri; gözenek tıkamayan yapıları, dermatolog onaylı formülleri ve diğer faydalı içerikleri ile cilde maksimum fayda sağlıyor.

Kayısı Çekirdeği Yağı Zararları Var mı?

Kayısı Çekirdeği Yağı Zararları Var mı?

Kayısı çekirdeği yağının faydaları çok fazla olmakla birlikte bazı istenmeyen etkileri de söz konusu. Kayısı çekirdeği yağı kirpik, kaş ve saçta gürleşme sağladığı gibi yüzde tüylenme sorunlarına da yol açabiliyor. Ayrıca az miktarda siyanür içeren bu yağ, fazla kullanıldığında zehirlenmelere neden oluyor.

Cilt bakımında harikalar yaratan doğal içerikler, hepimizin tercihi. Ancak yeterli bilgiye sahip olmadan kullanıldığında bu içeriklerin sağlayacağı faydalar zarara dönüşebiliyor. Bu nedenle biz, cilt üzerinde test edilmiş ve onaylı cilt bakım ürünlerinin kullanımını tavsiye ediyoruz.

Kayısı çekirdeği yağı tüylenme yapar mı?

Saç, kaş ve kirpiklerin gürleşmesine yardımcı olan, kayısı çekirdeği yağının yüzde tüylenme yapıp yapmadığı merak konusu. Düzenli ve uzun süreli kayısı çekirdeği yağı kullanımının, kıl köklerini güçlendirdiği için vücutta tüylenme yapabildiği görülmüş, bu yüzden kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Kaş, saç ve kirpiklere uygularken tamamen bölgesel olmasına özen gösterilmelidir.

Kayısı Çekideği Yağı İçeren Cilt Bakım Ürünü Önerisi

Kayısı Çekideği Yağı İçeren Cilt Bakım Ürünü Önerisi

Cildinin hem yoğun bir şekilde temizlenmesini hem de sağlıkla ışıldamasını sağlamak istiyorsan, Garnier'in Kayısı Peelingi'ni kullanabilirsin. Bu peelingin formülündeki organik kayısı yağı, cildi derinlemesine temizliyor ve ışıldamasını sağlıyor. Daha uygular uygulamaz eriyerek cildi temizliyor ve geriye yumuşacık bir cilt bırakıyor.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!