Yüz Yıkarken Yapılan Hatalar: Doğru Temizleme Rutini

Yüz Yıkarken Yapılan Hatalar: Doğru Temizleme Rutini

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yüz yıkama hataları cildinin kuru, yağlı veya hassas olmasına yol açabilir. Farkında olmadan yaptığın yüz yıkama uygulamaları, uzun zamandır cildinde gözlemlediğin değişikliğin sebebi olabilir. Bunların önüne geçmek için doğru yüz yıkama tekniklerini öğrenerek cilt bakımı en iyi şekilde tamamlayabilirsin. Kullandığın yüz temizleme ürünleri de bu yolculuğun en önemli parçalarından! İdeal yüz yıkama rutinini seninle paylaşıyoruz. Bakalım senin cilt temizleme rutinin bizimkine ne kadar yakın?

Hata: Çok sıcak su kullanmak

Hata: Çok sıcak su kullanmak

Biliyoruz, yüzünü sıcak suyla yıkamak seni çok rahatlatıyor. Ama bu aşamada suyun sıcaklığı çok önemli. Sıcak su, cildi doğal yağlarından arındırdığı için cildi daha çok kurutabilir. Ayrıca hassas ve akneye eğilimli cilt tiplerinde iltihaplanma ve kızarıklığı artırabilir. Sıcak su yerine ılık su kullanmak cilt sağlığını geliştirerek cildin nem dengesini ayarlar. 

Çözüm: Cildini soğuk veya ılık suyla yıkadığında cildinin dinç ve sıkı göründüğünü fark edersin. Cildindeki kusursuz görünümü tamamlamak için Garnier Hyaluronik Aloe Temizleme Jeli kullanmalısın. %96 doğal kaynaklı olan Garnier yüz yıkama jeli, cildini makyaj artıklarından, yağ ve kirden arındırır. Gözeneklerini sıkılaştıran ve cildinin pürüzsüz görünmesine yardımcı olan bu yüz temizleme jelini ılık suyla kullanmalısın.

Hata: Sert peeling yapmak

Hata: Sert peeling yapmak

Peeling yapmak cildin rahatlamasına ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur. Ama peeling yapmanın da bir kuralı var! Eğer çok sert bir şekilde peeling yaparsan cildin dış katmanına zarar verebilirsin. Özellikle cildinde kusurları olanlar, siyah noktaları olanlar ve cildi hassas olanlar nazik peeling yöntemlerine yönelmeli. 

Çözüm: Hassas bir şekilde peeling yapmak için sert ve büyük peeling taneleri olan yüz yıkama jellerinden uzak durmalısın. En iyi peeling jellerinden olan La Roche Posay Effaclar Mikro Peeling, hassas bir şekilde cildi temizleyerek gözeneklerine dolan yağ ve kirlerden arındırır. Cilt kusurlarının ve lekelerin azalmasına yardımcı olan peeling jel, cildini kurutmaz ve cildin dış katmanına zarar vermeyecek. Salisilik asit ve LHA içeren peeling jel, akneye eğilim gösteren cilt tipleri için de uygun!

Hata: Tek bir yüz yıkama ürünü kullanmak

Hata: Tek bir yüz yıkama ürünü kullanmak

Yüzünü temizlemek için tek bir ürün yetmez, özellikle de gün içinde dışarı çıkıyorsan veya makyaj yapıyorsan. Cildini iki adımda temizlemek her zaman cilt bakımı için daha güvenli bir yöntemdir. Cildini temizlerken ilk adımda makyaj temizleme ürünü ile makyajını temizlemelisin. Eğer makyaj yapmadıysan, sadece dışarı çıktıysan da bu adımda tonik kullanabilirsin. Cildin dış yüzeyindeki kirlerini ve makyaj artıklarını temizledikten sonra yüz yıkama jeliyle yüzünü köpürterek temizle. Soğuk suyla durula. 

Çözüm: Cildini hassas bir şekilde derinlemesine temizlemek için L'Oreal Paris Değerli Çiçekler Hassas Ciltler için Temizleme Sütü'nü kullanabilirsin. Gül ve yasemin özleri cildini derinlemesine temizler ve makyajının gözeneklerinden dışarı çıkmasını sağlar. Loreal Değerli Çiçekler ürünlerini bu kadar çok sevmemizin sebebi cildi yumuşatması ve kadife bitişi sağlaması. Makyajını temizledikten sonra L'Oreal Paris Değerli Çiçekler Yüz Temizleme Jeli'ni cildine uygula ve suyla köpürt. Yuvarlak hareketlerle cildini temizleyerek gün içinde cildinde biriken kirleri, yağları ve makyaj kalıntılarını tamamen temizleyebilirsin.

Hata: Cildini çok sık yıkama

Hata: Cildini çok sık yıkama

Cildini çok sık temizlemek cildinin dış yüzeyindeki doğal yağ katmanın zedelenmesine yol açabilir. Cildini günde 3 kereden fazla yıkamak cildinin aşınmasına ve dermis tabakasının sebum dengesinin bozulmasına yol açabilir.

Çözüm: Cildini günde en fazla 2 veya 3 kere yıkamalısın. 3 kerenin üzerinde cildini yıkaman gerektiği zaman yüzünü yoğun bir şekilde nemlendirmelisin. Garnier Hyaluronik Aloe Jel kuru ve normal cildi nemlendirerek 48 saat boyunca nemli görünmesine yardımcı oluyor. Cildi besleyen ve ferahlamasını sağlayan Garnier nemlendirici kremi cildini her yıkamadan sonra kullanabilirsin.

Hata: Cilt tipine uygun yüz temizleme ürünü kullan

Hata: Cilt tipine uygun yüz temizleme ürünü kullan

Yüz yıkama ürünü satın alırken ilk olarak ihtiyacını ve cilt tipini göz önünde bulundurmalısın. El sabununu cildinde kullanamayacağın gibi bazı temizleme ürünleri farklı cilt tipleri için önermiyoruz. Yüz yıkama ürünlerini kullandıktan sonra cildinde hassaslaşma ve kuruluk hissediyorsan belli ki yanlış ürünü kullanıyorsun.

Çözüm: Eğer kuru bir cildin varsa krem veya süt yapıdaki yüz temizleme ürünlerini kullanmanı öneririz. Yağlanma eğilimi olan cilde sahip olanlar için de salisilik asit içeren yüz yıkama jelleri daha uygun olacak.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?