Normal Ciltler İçin Bakım Rehberi


Her cilt tipi için şüphesiz farklı bakım rutinleri söz konusu. Kuru, yağlı ve karma cilt tiplerine özel bakım ürünleri kullanmanın önemi anlatılırken, normal cilt genelde unutulur. Oysaki normal cildin bakımı da önemlidir. Dahası, cilt yapısını korumak için düzenli bakım uygulamasına ihtiyaç duyar. Ve şu an bu yazımızı okuyan sen de onlardan biri olabilirsin. :)

“Normal cilt bakımı nasıl olmalı?” sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda nasıl bir cilt bakım rutini uygulaman gerektiğinden ve nelerin cildin için önemli olduğundan bahsedeceğiz. Cilt güzelliğini koruyacağın bakım sırlarımızı merak ediyorsan, derin bir nefes al. Normal cilt tipi için bakım önerilerimiz geliyor!

Normal Cilt Nedir?

Normal Cilt Nedir?

Herkesin sahip olma hayaliyle yanıp tutuştuğu cilt tipleri arasında gösterilen normal cilt tipini, sorunsuz bir cilt olarak nitelendirebiliriz. Yani, ciltteki sebumun dengede olduğu ve bu nedenle aşırı yağlanma ya da kuruluk problemlerinin görülmediği; gözenek görünümü, siyah nokta ve pürüzler gibi cilt problemlerinin de yaşanmadığı cilt tipidir. E, boşuna demiyoruz hayal edilen cilt tipi diye.

Ancak yine de normal cilt tipi bakımı da tıpkı diğer cilt tipleri gibi özel bir bakım ister. Çünkü bu ciltler, her ne kadar sorunsuz gibi görünseler de korunmadıkları takdirde kuru ya da yağlı cilde dönebilirler. Bu nedenle bakım uygulamaya özen göstermek, normal bir cilde sahip olanlar için önemlidir.

Normal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildinin sorunsuz görünümünü korumak için senin de başvurman gereken yöntemler var. Kuru, yağlı ya da karma ciltlerdeki yoğun ve özel bir bakıma ihtiyacın olmasa da dikkat etmen gereken bazı adımları aşağıda belirttik:

Cilt Temizleyici

Cilt Temizleyici

Cilt bakım rutininin ilk adımını oluşturan cilt temizliği, normal cilde sahip olan senin için de önem taşıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi cildini iyi korumadığın takdirde cildindeki yağ ve nem dengesi bozulabilir. Her iki durumda da seni kuruluk, kırışıklık ya da açık gözenekler, siyah nokta ve sivilceler gibi cilt problemlerinin beklediğini söyleyelim. Bu nedenle gün içerisinde cildinde biriken kirleri ve makyaj kalıntılarını derinlemesine temizlemeye özen göstermelisin.

Normal ciltler için temizleyici ürünlerden alacağın yardım ile bakım rutininin ilk adımını tamamlaman mümkün. Burada seçeceğin ürünlerin, köpük ve jel formundaki hafif temizleyiciler olmasını önerebiliriz.

Tonik Kullanımı

Tonik Kullanımı

Bir sonraki adımda mutlaka tonik kullanmanı öneriyoruz. Tonikler, yapıları sayesinde ciltte temizlik sonrası oluşabilecek gözenek görünümünü ortadan kaldırmaya yararken, aynı zamanda cildi canlandırıp, nemlendirme aşamasına da hazır hale getiriyor. Bu sebeple normal cilt için de kullanımını biz çok yerinde buluyoruz.

Sen de cilt temizliği sonrası tonik kullanarak, cildinde oluşabilecek problemlerin önüne geçebilir, cildini daha canlı bir görünüme kavuşturabilirsin. Ayrıca toniklerin, cilt rengini dengelemeye yardımcı olduğunu da belirtelim. Kullanacağın ürünün alkol değerinin normal seviyelerde olmasına özen gösterebilirsin.

Nemlendiriciler

nemlendirici

Normal cilt bakımının son ve de en unutulmaması gereken adımı tabii ki nemlendirici kullanımı. “Cildimin nem dengesi zaten yerinde.” diye düşünmemelisin. Cilt tipin ne olursa olsun cildin neme ihtiyacını olduğunu sana bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Bu nedenle cildinin olası kırışıklık ya da siyah nokta gibi problemler ile karşılaşmamasını istiyorsan, mutlaka nemlendirici krem kullanmanı öneriyoruz.

Unutmadan, normal ciltler için nemlendirici seçiminde su bazlı ve hafif ürünlere yönelmen gerektiğini de belirtelim. Bu ürünler cildinin nemini korumasına yardımcı olurken, sivilce gibi problemlerin oluşumunu da önlemene yardımcı olacaktır.

Tüm bunların dışında arzuya göre haftada 1 kez uygulayabileceğin normal ciltler için maske ya da peeling adımları da cildini korumana yardımcı olacaktır. Sen de sunduğumuz bu öneriler ışığında, cildinin güzelliğini ikiye katlayabilirsin!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!