Yüz Temizlerken En Sık Yapılan 5 Hata!

Yüz Temizlerken En Sık Yapılan 5 Hata!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt bakım rutinimizin en önemli adımlarından biri, yüz temizleme adımı. Cildimizin her zaman sağlıklı, bakımlı görünmesini sağlamak için doğru ürünlerle yapılan, düzenli cilt temizliği çok önemlidir. Hatta kullandığımız diğer bakım ürünlerinin etkili olabilmesinde, önden yapılan cilt temizliğinin de etkisi büyüktür. Ancak yüzümüzü temizlerken çoğu zaman bazı önemli noktalara dikkat etmiyoruz. Biz de yüz temizlerken yapılan en yaygın hataları derledik. Bakalım sen de bu hataları yapıyor musun?

Hata: Sıcak suyla yüzü yıkamak

Hata: Sıcak suyla yüzü yıkamak

Çok eskiden beri sıcak suyun cildi daha iyi temizlediğine inanılıyor. Ancak cilt sağlığımız için sahip olduğumuz en kötü alışkanlıklardan biri sıcak suyla cildimizi temizlemek! Sıcak su, cildi doğal yağlarından arındırdığı için cildi daha çok kurutabilir. Ayrıca hassas cilt tiplerinde kızarıklığı, tahrişi artırabilir, yağlı ciltlerde de yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle yüzünü temizlerken sıcak su yerine daima ılık su kullanman gerekir.

Hata: Cildi yeterli temizlememek

Cildi yeterli temizlememek

Bu hata özellikle makyaj yapanlar arasında oldukça yaygındır. Gün sonunda makyajını çıkarmaman, gözeneklerini tıkayarak cildini olumsuz yönde etkileyebilir. Her ne kadar yorucu bir gün de geçirmiş olsan eve geldiğinde mutlaka makyajını temizlemen gerekir. Bunun içinse sana işini çok kolaylaştıracak bir önerimiz var: Makyaj temizleme suyu!

Hata: Yüzü aşırı yıkamak

Hata: Yüzü aşırı yıkamak

Bu hata da özellikle yağlı cilde sahip olanların en sık yaptığı hatalardan biri… Cildi günde 4-5 defa, hatta daha fazla kez temizleyicilerle yıkamak, cildinin doğal, koruyucu bariyerine zarar verebilir. Bu da cildinin dış etkenlere karşı hassaslaşmasına, sebum dengesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle yüzünü, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yıkamanı öneririz.

Hata: Yanlış jel temizleyiciyi kullanmak

Yanlış jel temizleyiciyi kullanmak

Yoksa sen de yüzünü eline geçen her şeyle yıkayanlardan mısın? El sabunu, duş jeli gibi ürünlerle bile yüzünü yıkayanlardansan, bu hatadan hemen dönmelisin! Bu ürünler yüzümüzde bulunan doğal yağın yok olmasına, cilt bariyerimizin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle daima yüzde kullanıma uygun, yüz temizleme jelleriyle yüzünü yıkamalısın.

Aynı zamanda kullandığın yüz temizleme jelinin, cilt ihtiyacına uygun olmasına da özen göstermelisin. Örneğin yağlı bir cilde sahipsen yağlı ciltlerin kullanımına, hassas cilde sahipsen hassas ciltlerin kullanımına uygun temizleme jellerini tercih etmelisin.

Hata: Düzenli olarak derinlemesine arındırmamak

maske

Özellikle siyah noktalar, pürüzler, yağlanma gibi cilt problemleri yaşıyorsan, düzenli olarak peeling yapmaya, cildini arındırmaya özen göstermelisin. Peeling yaparak, cilt yüzeyinde bulunan pürüzlerden cildini arındırabilir, gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesini sağlayabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?