Yüz temizleme fırçaları hakkında tüm bilinmesi gerekenler!

Yüz temizleme fırçaları hakkında tüm bilinmesi gerekenler!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt güzelliğindeki etkileri ile adından söz ettiren yüz temizleme fırçası ile cildinde fark yaratmaya hazır mısın?

Cildinin sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşması için pek çok ürün kullanıyorsun. Peki bunlardan biri olan yüz temizleme fırçalarını incelemeye ne dersin? “İyi ama yüz temizleme fırçası işe yarıyor mu ki?” dediğini duyar gibiyiz. İşte bu yüzden, piyasada bir çok yerde farklı markalara ait olarak bulabileceğin yüz temizleme fırçalarını senin için derinlemesine araştırdık.

Sen de bu yöntemi merak ediyor ve bir türlü alıp almama konusunda karar veremiyorsan bu yazımızı mutlaka incelemeni tavsiye ediyoruz. Zira, “Yüz temizleme fırçası ne işe yarar?”, “Yüz temizleme fırçaları nasıl kullanılır?” ve “Yüz temizleme fırçaları sağlıklı mı?” gibi pek çok konuya değindiğimiz bir yazı seni bekliyor. Aklındaki soru işaretlerini gidereceğin ve bilgiyle dolup taşacağın bir deneyime hazırsan, arkana yaslan ve tüm dikkatini toplayıp yazımıza odaklan!

Yüz Temizleme Fırçası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yüz Temizleme Fırçası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Cilt temizleme işlemleri adımlarından biri olan yüzdeki yağı, kiri ve ölü hücreleri temizleme adımı, şu aralar sıklıkla yüz temizleme fırçalarıyla gerçekleştiriliyor. Bundaki en büyük etkenlerden biri şüphesiz ki yüz temizleme fırçasının, cildi arındırma işini daha derinlemesine gerçekleştiriyor olması. Titreşimli silikon kıllar ya da fırçadan oluşan başlıkları ile temizlerken aynı zamanda masaj işlevi de gören bu ürünler, kan dolaşımını artırmaya yardımcı oluyor. Yani derinlemesine temizliğin yanında daha canlı ve tazelenmiş bir cilt görünümü vadediyor.

Bu ürünler, genelde 2 farklı şekilde kullanılabiliyor. Bunlar; “ıslak cilde uygulama” ve “kuru cilde uygulama”…

Islak cilde uygulama yaparken;

 • Uygulama esnasında yüz temizleme jellerinden faydalanmak,

 • İşlem sonrası cildi ılık su ile yıkamak,

 • Cildi nemlendirmek 

gibi adımlar önemliyken kuru cilde uygulama yaparken ise;

 • Burun ve çene bölgesine ağırlık vermek,

 • Ancak yüzün diğer bölgelerinde fazla durmamak ve de

 • İşlemi nazikçe, cilde bastırmadan gerçekleştirmek 

önem taşıyor.

Yüz Temizleme Fırçalarının Faydaları Nelerdir?

Yüz Temizleme Fırçalarının Faydaları Nelerdir?
 • Cildi temizler ve derinlemesine arındırır.

 • Kan dolaşımını hızlandırarak daha canlı bir cilt görünümü sağlar.

 • Peeling etkisi sayesinde ciltteki ölü deriyi ve pürüzleri temizler.

 • Ciltteki aşırı yağlanmayı kontrol altına aldığı için siyah nokta oluşumunu da önler.

Yüz Temizleme Fırçasını Kimler Kullanabilir?

Eğer ki yüzünde sivilce ve egzama gibi önemli bir rahatsızlık yoksa ya da aşırı hassas cilde sahip biri değilsen, bu ürünleri rahatlıkla kullanabilirsin. Önemli olan cildine uygun olan cihazı temin etmen ve doğru uygulama şekli ve düzenli aralıklar ile uygulaman. Sonrası ise pürüzsüz ve bebeksi bir cilt!

Yüz Temizleme Fırçası Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Cilt sağlığın için temin ettiğin uygun cihazı, 2 günde bir doğru masaj hareketleri ile uygulayabilirsin. Ancak cildin hassas yapıda ise haftada 1 veya 2 defa kullanmanı öneriyoruz.

Yüz Temizleme Fırçasını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz Temizleme Fırçasını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cildi, hayal edilen o mükemmel pürüzsüzlüğe kavuşturan yüz temizleme fırçalarını kullanırken, dikkatli olmanda fayda var. Aksi halde cildinde istenmedik görünümlere ve cilt rahatsızlıklarına davetiye çıkarabilirsin. Bizim bu noktada senin için listelediğimiz birkaç madde şu şekilde;

 • Satın alacağın ürün ister fırça kıllı ister silikon formunda olsun, mutlaka yumuşak olduğuna emin olmalısın. Aksi halde cildinde tahrişe neden olabileceğini hatırlatmak isteriz.

 • Her kullanımdan sonra ürünü sıcak su ile yıkayıp dezenfekte etmeyi unutmamalısın. Böylece bakteri oluşumunun önüne de geçebilirsin.

 • Fırça temizliği esnasında kokulu sabunlar ve şampuanlar kullanmaktan kaçınmalısın. Temizlik, yalnızca su ile olmalı.

 • Pil ile çalışan bir cihaza sahipsen de kullanım talimatını okumadan kullanmamalısın.

Yüz temizleme fırçalarıyla kullanabileceğin yüz temizleme jeli önerileri

Yüz temizleme fırçalarıyla kullanabileceğin yüz temizleme jeli önerileri

Yağlı ve karma ciltler için: Eğer cildin yağlıysa ve gün içinde parlama sorunu yaşıyorsan, cildindeki fazla yağı arındıracak, aynı zamanda da matlaşmasını sağlayacak bir yüz temizleyici kullanmalısın. Vichy Normaderm Phytosolution Parlama Karşıtı Volkanik Temizleyici, volkanik perlit ve salisilik asit içeren formülüyle cildi yoğun bir şekilde temizlerken aynı zamanda parlamayı da kontrol ediyor.

Akneye eğilim gösteren ciltler için: Akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, cildindeki kusurları, lekeleri ve tıkanmış gözenekleri gidermek için La Roche Posay Effaclar Mikro-Peeling Temizleme Jeli'ni kullanabilirsin. Salisilik asit ve LHA içeren formülüyle cildi mikro düzeyde soyarak, tıkanmış gözeneklerin, lekelerin ve cilt kusurlarının azalmasına yardımcı oluyor.

Günlük temizleme jeli: Günlük olarak rahatlıkla kullanabileceğin, cildini kirden ve kalıntılardan iyi bir şekilde arındırmak için Garnier Hyaluronik Aloe Temizleme Jeli'ni kullanabilirsin. Hyaluronik asit ve aloe vera içeren bu temizleme jeli, cildi kurutmadan temizliyor ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı oluyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?