Jojoba yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Jojoba yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Son yıllarda güzellik sektöründe artan doğal yağ kullanımı ile birlikte bazı doğal yağ isimlerini de sıkça duymaya başladık. Bunlardan biri olan jojoba yağı da cilt güzelliğinde oldukça sık kullanılan bir doğal yağ çeşidi. Peki, sana bu yağın aslında ne olduğu ve cilt üzerindeki faydaları hakkında ne biliyorsun diye sorsak? Sanıyoruz ki bize, birkaç güzellik etkisi dışında bildiğin pek de bir şey olmadığı yanıtını verirsin. Öyleyse de endişelenme. Çünkü biz zaten jojoba yağı hakkında bilmen gereken her şeyi araştırdık. O halde hazırsan, gel seninle jojoba yağının geçmişine bir yolculuk yapalım.

Jojoba Yağı Nedir?

Jojoba Yağı Nedir?

Jojoba, bilimsel adı “simmondsia chinensis” olan ve çölde yetişen çalı türü bitkilerden biri. Bu bitkiden elde edilen yağ, çok uzun yıllardan beridir kullanılıyor. Sıklıkla yetiştirildiği ülkeler ise Amerika, Meksika, Hindistan ve İsrail. İlk kez 1933 yılında tohumundan elde edilen yağının, o yıllarda Kaliforniya ve Sonaryo Çölü yerlileri tarafından deri kanseri ve yaraların tedavi edilmesinde kullanıldığı belirtiliyor. E vitamini bakımından da zengin olan bu yağ, günümüzdeyse güzellik sektörünün vazgeçilmezleri arasında gösteriliyor.

Jojoba Yağı Ne İşe Yarar?

Jojoba yağı, keşfedildiği ilk yıllarda sanayide ve parfüm yapımında kullanılıyordu. Son yıllarda ise güzellik sektöründe adından sıkça bahsettiriyor. Cilt güzelliği konusunda müthiş etkilere sahip olan bu yağ, cildi daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor. Öte yandan, saç güzelliğinde etkisi bulunan jojoba yağı saç derisini de besliyor. Bu sayede kuruluk ve kepek oluşumu önleniyor. Ayrıca yıpranmış saçların doğal ışıltısına kavuşmasına da yardımcı oluyor.

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Jojoba yağı faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak cilde etkilerini senin için şöyle sıralayabiliriz;

 • Jojoba yağı, mükemmel bir nemlendiricidir. Ciltteki nem kaybını önler ve cildi besler.

 • Cildi temizlemeye yardımcı olan bu yağ, aynı zamanda cildi makyaj kalıntılarından da arındırır.

 • Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sayede ciltte bakteri ve mantar oluşumunun önüne geçer.

 • İltihap önleyici özelliği sayesinde yaraları iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Jojoba yağı sivilce ve aknelerin tedavisinde etkilidir. Ayrıca düzenli kullanımda oluşumlarını da önler.

 • Cildin kendi yağı ile büyük benzerlik gösterir. Bu sayede kuru, karma veya yağlı ciltler üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

 • Cildin nemini dengelemeye yardımcı olur.

 • Düzenli masaj yapıldığında jojoba yağı selülit oluşumunu önler.

 • Hamilelikte veya kilo alıp verme sonucu oluşan çatlakları önlemeye yardımcıdır.

 • Jojoba yağı içeren ayak kremleri, ayaklarda kokuyu ve teri önler.

 • Son olarak harika bir kırışık önleyicidir. Cildin kaybettiği elastikiyeti geri kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca kolajen üretimini de destekler.

Editörün önerisi: Bu yağı tek başına kullanabileceğin gibi diğer doğal yağlar ile zenginleştirerek de kullanman mümkün. Bizim sana önerimiz ise; L’Oréal Paris Mucizevi Yağ. İçerisinde jojoba yağı ile birlikte tam 10 farklı doğal yağ bulunan bu ürünü cildine, makyaj öncesi nemlendirme aşamasında rahatlıkla uygulayabilirsin. Bizden söylemesi!

l'Oréal paris mucizevi yağ

Jojoba Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Jojoba yağını pek çok uygulama yöntemi bulunuyor. Cilde doğrudan uygulamanın yanı sıra evde maske yapımı tarifleri içerisinde de kullanımı bulunan bu yağı, bakım ürünlerinden temin etmeni öneriyoruz. Cilde direkt uygulamanın, alerjen etkilere sahip olabileceğini de unutmamanı istiyoruz.

Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Yıpranmış saçların için mucize bir yağ olan jojoba yağını, yine saç derine doğrudan uygulamaman en doğrusu olacaktır. Saç derinde beklenmedik etkilere neden olabileceği gibi saç derisi sağlığında şampuanlar içerisinde kullanılan bazı vitamin değerlerine, evde kendinin ulaşamayacağını da hatırlatalım.

Jojoba yağı ya da jojoba özü içeren ürünler ile sen de cildindeki değişimi ve güzelliği yakala!Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?