Yüz Temizleme Maskesi Hakkında Tüm Merak Edilenler!

Yüz Temizleme Maskesi Hakkında Tüm Merak Edilenler!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yüz temizleme maskeleri hayatında olması gerektiği yerde mi? Makyajını temizlemek için kullandığın ürünlerin seni yeterince temiz ve sağlıklı bir cilde kavuşturduğunu düşünüyor olabilirsin. Ancak işin gerçek “yüzü” başka… Bilirsin, evde rutin temizliğin yanı sıra bazı dönemlerde daha derin temizlik yapmak gerekir. Bu kural, cildin için de geçerli. İşte bunu sağlayan yüz temizleyici maskeler hakkında tüm merak ettiklerini cevaplıyoruz.

Güzel Bir Cilt için İlk Adım: Temizlik

Güzel Bir Cilt için İlk Adım: Temizlik

Her gün, sen farkında olmasan da cildinin üzerinde yeni bir katman oluşuyor. Makyaj temizleyici veya yüz yıkama ürünleriyle her ne kadar bunun önüne geçmeye çalışsan da cildin daha fazlasına ihtiyaç duyuyor. Bunun ilk adımı ise cilt bakımı konusunda klasik bir ifade haline gelen “derinlemesine temizleme”. Cildi temizleyen maskeler, işte tam da bu noktada devreye giriyor.

Yüz Temizleme Maskesi Nedir?

Yüz Temizleme Maskesi Nedir?

Yalnızca tek bir kullanımda bile gözeneklerini fark edilir derecede arındıran cilt temizleyici maskeler; deri yüzeyindeki bakterilerin temizlenmesine ve cildinin hem sağlıklı hem de ışıltılı bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. Bu ürünler, genellikle bekleme süresi sonunda esnek veya katı bir yapıya bürünüyor. Katı şekilde kuruyan maskeler ciltten yıkama suretiyle çıkarılabilirken esnek yapıda olanlar soyularak temizlenebiliyor.

Neden Yüz Temizleme Maskesi Kullanmalısın?

Neden Yüz Temizleme Maskesi Kullanmalısın?

Yüzünü yıkadıktan sonra gözeneklerinin derinliklerindeki fark edilmeyen kalıntılar, zaman içerisinde cildine işleyerek kusurlu bir görünüme neden olabiliyor. Yüzü temizleyen maskeler, diğer temizleyici ürünlere göre daha yoğun etken maddeler içeriyor. Bu nedenle haftada iki veya üç kez uygulayabileceğiniz yüz temizleyici maskelerle, cildinin daima berrak ve ışıltılı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsin.

Cilt Temizleyici Maske Nasıl Kullanılır?

Cilt Temizleyici Maske Nasıl Kullanılır?

Sıra geldi uygulamaya! Evet, yüz maskesi cildini arındıracak ama, daha etkili çözüm sunması için öncelikle cildindeki fazla makyaj ve kiri temizlemelisin. Böylece maske, tüm gözeneklerine daha iyi nüfuz edebilecektir. Bizim önerimiz, ürünün kullanacağın kadarını bir kaseye ayırman... Bu sayede maskenin geri kalanını daha steril bir şekilde koruyabilirsin. Maskeyi yüzüne sürmek için ise bir maske fırçası çok işine yarayacaktır. 

Yüzü temizleyen maskeler yoğun temizleyici içeriklere sahip olduğundan, çok sık kullanmanı önermiyoruz. Cildindeki problemlere göre haftada en fazla 3 kez kullanman yeterli olacaktır. Daha fazla kullandığın takdirde cildinde kuruluk ve aşınma meydana gelebilir. 

Cilt Temizleme Maskesi Yerine Ne Kullanabilirsin?

Cilt Temizleme Maskesi Yerine Ne Kullanabilirsin?

Yüz temizlemek için maske kullanmak yerine peeling’in daha etkili olduğunu düşünüyor olabilirsin. Fakat peeling’ler yüzeydeki ölü hücreleri arındırmak için etkili olurken, her zaman gözeneklerin en derinliklerindeki kalıntılara ulaşamayabiliyor. Bu nedenle yüz temizleme maskeleri, diğer ürünlere kıyasla daha uzun bekleme süresiyle etkili bir temizlik sağlıyor.

Cilt Tiplerine Göre Yüz Temizleme Maskeleri

Cilt Tiplerine Göre Yüz Temizleme Maskeleri

Burada söze, yüz temizleyici maskelerin birçoğunda hangi cilt tipi için uygun olduğunun belirtilmediğini söylemekle başlayalım. Piyasadaki pek çok maskenin içeriğinde kil veya karbon (siyah maske - kömür maskesi) olduğunu göz önünde bulundurursak, aslında hangi içeriğin sana daha uygun olduğunu öğrenmen yeterli. 

Normal Ciltler için Temizleme Maskesi

Normal Ciltler için Temizleme Maskesi

Eğer normal bir cildin varsa kendine uygun ürünü bulmak konusunda şanslısın. Tüm yüz temizleme maskeleri cildine uyum sağlayacaktır. Ancak özellikle de mavi kil içeren maskeler, cildinin ışıltı ve elastikiyet kazanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kaolin adıyla da bilinen beyaz kilin antibakteriyel ve detoks özellikleri de cildinin temizlenip hücrelerinin yenilenmesini sağlayacaktır.

Normal ve kuru ciltler için önerilen kırmızı kil ise içerdiği zengin mineraller sayesinde cildinin beslenmesini sağlayarak kan dolaşımını artırıyor. Aynı zamanda kırmızı kil, eğer sürekli tıkanan gözeneklere sahipsen siyah nokta maskesi görevi de görerek cildini zamanla kusursuz bir görünüme ulaştırıyor. Karbon içerikli siyah maskeler de bu konuda oldukça etkili, ancak sık kullanımı cildinin nemini kaybetmesine neden olabilir. 

Karma ve Yağlı Ciltler için Temizleme Maskesi

Karma ve Yağlı Ciltler için Temizleme Maskesi

Yağlı veya karma ciltlerde yüz temizleyici maske kullanımı, sebum dengesinin sağlanabilmesi adına çok daha önemli. Eğer sen de bu cilt tiplerine sahipsen siyah maskeleri rahatlıkla kullanabilirsin. Siyah maskenin içeriğindeki kömür sayesinde, yüzünün T bölgesindeki siyah nokta görünümüne engel olabilirsin.

Kömür içeren kil maskeleri içerisinde bizim favorimiz L'Oréal Paris Saf Kil Detoks Maskesi. Mıknatıs özelliği sayesinde kir ve pürüzleri çeken bu maske, cildi kurutmadan detoks etkisi sağlıyor. Cildi anında temizliyor ve aydınlık bir görünüm kazandırıyor.

Kil içerikli ürünlerde ise yeşil kilin demir ve magnezyum içeriği ile cildinin hem yağ dengesini kontrol edebilir hem de toksinlerden arınmasını sağlayabilirsin. Yeşil kil içerikli ürünler, bu anlamda hem yüz temizleme hem de sivilce maskesi görevi görüyor. Ayrıca bentonit kili olarak da adlandırılan gri kil sayesinde yağlanmaya bağlı cilt kusurlarıyla mücadele edebilirsin. Bunun yanı sıra beyaz kil ve mavi kil başta olmak üzere diğer kil çeşitlerini de rahatlıkla tercih edebilirsin. 

Kuru ve Hassas Ciltler için Temizleme Maskesi

Kuru ve Hassas Ciltler için Temizleme Maskesi

Eğer kuru ve hassas bir cilde sahipsen, öncelikle tüm yüz temizleyici maskelerin cildine gergin bir his verebileceğini söylemek gerekiyor. Ancak doğru maske seçimiyle bu etkiyi en aza indirmen mümkün. Tercihini pembe veya sarı kil içeren ürünlerden yana kullanman bu açıdan yerinde olacaktır. 

Yatıştırıcı ve onarıcı etkiye sahip bu içerikler, hassas ve alerjik ciltler için hem temizlik hem de tedavi sağlıyor. Ayrıca hafif dokusu ve günlük kullanıma izin veren uyumlu yapısıyla beyaz kil içerikli yüz temizleme maskeleri de kullanabileceğin ürünler arasında yer alıyor. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?