Yüz Serumu ve Yüz Kremi Arasındaki Fark Nedir?

Yüz Serumu ve Yüz Kremi Arasındaki Fark Nedir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kabul ediyoruz, birçok cilt bakım ürünü var ve bu ürünler arasında ayrım yapmak artık birazcık zorlaştı. Yüz maskeleri, tonikler, yağlar… Bu liste böyle devam ediyor! Ancak cilt bakım rutinimizin demirbaşları hiç değişmiyor. Nemlendirici kremlerimiz ve yüz serumlarımız her daim en çok kullandığımız cilt bakım ürünlerinden. Peki, bu ikisi arasındaki farkı biliyor musun? Cevabını hemen öğrenmek isteyenleri yazımızın devamına alalım! :)

Yüz serumu ne işe yarar?

Yüz serumu ne işe yarar?

Öncelikle her ikisinin de görevlerinden bahsetmek isteriz. Yüz serumları, cilde derinden nüfuz etmek için formüle edilmiş yoğun cilt bakım ürünleridir. Aktif bileşenleriyle, cilt pigmentasyonu, yaşlanma, sivilceler gibi cilt sorunlarına etki eder. Cilt hücrelerinin içine vitaminler sağlayarak cildin sağlıklı görünmesine destek olur.

Aynı zamanda antioksidanlar, hyaluronik asit ve C Vitamini sağlayan serumlar, cilt parlaklığı üzerinde çarpıcı ve hızlı etkiler yaratabilir. Serumlar cildi hücresel düzeyde onarmak ve aynı zamanda çok çeşitli cilt sağlığı faktörlerine etki etmek üzere tasarlanmıştır. Yaşlanmış, hasar görmüş, yaralanmış ya da güneşten zarar görmüş cilde sahipsen, cildindeki görünür etkileri azaltmak için serum en iyi seçimdir. Serumlar ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltırken cildin sıkılığını, pürüzsüzlüğünü ve parlaklığını iyileştirir.

Nemlendirici ne işe yarar?

Nemlendirici ne işe yarar?

Nemlendirici yüz kremleri, cildin nemli kalmasına yardımcı olmak için fiziksel bir bariyer oluşturan losyonlar veya kremlerdir. Nemlendiricilerin serumlardan daha büyük molekülleri vardır, bu nedenle cildin epidermisine veya yüzey katmanına nüfuz etmezler. Başlıca yararı, cildi kaplayarak nemi ve besin maddelerini hapsetmeleridir.

Nemlendirici kremlerdeki kalın ve ağır bileşenler, cilde nemi hapsetmek için tasarlanmış bir bariyer oluşturur.

Yüz serumu ile nemlendirici yüz kremi arasındaki temel farklar nelerdir?

1. Doku farkı:

Senin de bildiğin gibi serumlar sıvı ya da hafif bir yapıdayken, nemlendirici yüz kremleri kıvamlı bir dokudadır. Bu nedenle yüz serumları cilt tarafından daha çabuk emilir.

2. Etki farkı:

Yüz serumları spesifik cilt ihtiyaçlarına, cilt sorunlarına cevap verebilir. Cildin alt tabakalarına etki edebilir. Ancak nemlendirici yüz kremlerinin görevi cilde nem desteği sağlamaktır. Serumlar hem sabah hem de gece belirli cilt sorunlarına tek başına bir nemlendiriciden daha etkili bir şekilde ele almak için kullanılabilir ve ayrıca nemlendiricinin etkilerini de arttırır.

Yüz serumu ile nemlendirici yüz kremi arasındaki temel farklar nelerdir?

3. Uygulama farkı:

Uygulama konusunda da farkları vardır. Her ne kadar nemlendiriciler de serumlar da ciltteki makyaj temizlendikten ve cilt (bir tonikle) iyice arındıktan sonra uygulansa da yüz serumları cildin bazı belirli ihtiyaçlarına cevap verdiğinden, serum uyguladıktan sonra cilde nem sağlamak için nemlendirici krem de uygulamak gerekir. Yani cilt bakım rutininde her zaman son dokunuş yüz kremleriyle yapılır.

4. İçerik farkı:

Nemlendirici yüz kremlerinin aksine serumlar, vitamin ve antioksidan gibi aktif içeriklere sahip olabilir. Aktif içerikleriyle cilde daha çabuk etki eder.  

Cildinin yüz serumuna mı, nemlendirici yüz kremine mi ihtiyacı var?

Cildinin yüz serumuna mı, nemlendirici yüz kremine mi ihtiyacı var?

Her cilt tipi hem yüz serumu hem de nemlendirici krem kullanabilir. Bu noktada önemli olan, cilt tipine ve ihtiyacına uygun ürün seçimidir.

Cilt bakım rutininin etkinliğini artırmak ve yaşlanma, leke gibi cilt hasarlarıyla daha başarılı bir şekilde mücadele etmek için yüz serumu kullanabilirsin. Özellikle 30 yaşından büyüksen, serum kullanmak cildine etki etmede çok büyük bir fark yaratacaktır.

Editör önerisi: Yaş ve cilt fark etmeksizin, her cilde uygulanabilen bir serum önerimiz var! Lancôme Advanced Génifique Serum, 7 günde, cildi gençlik ışıltısına kavuşturuyor ve cilt görünümünü pürüzsüzleştiriyor. 1 şişe kullanımdan sonra, kırışıklık gibi yaşlanmanın ana belirtilerinin görünümünü azaltıyor. Daha sıkı, daha esnek, daha canlı cilt görünümü için ideal bakım serumlarından!

Eğer yağlı bir cilde sahipsen, yüz serumlarını tek başına veya yağlı ciltlere uygun bir nemlendiricinin üzerine, normal ve kuru cilde sahip olanlar da nemlendirme seviyelerinin korunmasına yardımcı olmak için bir nemlendirici altına kullanabilirler.

Cildinde nemsizlik ve dolgunluk kaybı yaşıyorsan, bu sorunu sadece nemlendirici kremlerle çözemiyorsan, sana harika bir yüz serumu önerimiz var: L'Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serumu, formülündeki %1,5 saf hyaluronik asit ile cildi yoğun bir şekilde nemlendirirken dolgunlaşmasını sağlıyor.

Dermatologların onayladığı formülü sayesinde kırışıklık görünümünü gözle görülür bir şekilde gidermeye yardımcı olurken, cildin daha dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlıyor. Bu serum üzerine Revitalift Filler Nemlendirici Krem uygulayarak nemlenmiş ve dolgun bir cilt elde edebilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?