Yüz Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yüz Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yüz serumunun ne olduğu konusunda hiçbir fikrin yoksa yalnız değilsin! Biliyoruz, aklında çok fazla soru var ama merak etme bu soruların cevabı bizde! :) Yüz serumları hakkında merak edilenleri bu yazımızda derledik. Hadi yüz bakım serumlarını beraber keşfedelim!

Yüz serumu nedir?

Yüz serumu, cildini temizledikten sonra, nemlendirmeden önce cildine uygulayabileceğin, güçlü içerikleriyle doğrudan cildine etki eden bir cilt bakım ürünüdür. Yüz serumunun esas görevi, çok yüksek konsantrasyonda aktif içerik bulundurduğu için cildin derinliklerine nüfuz etmesidir. Özellikle cilt kırışıklıkları gibi belirli cilt bakımı sorunlarını hedeflemede harika bir araçtır! Kısacası yüz bakım serumlarıyla, yaşlanma belirtilerine de veda ediyoruz! :)

Yüz serumu ne işe yarar?

İçeriklerine göre yüz serumları farklı faydalara sahiptir. C vitamini, hyaluronik asit, retinol, niasinamid gibi içerikler barındıran yüz serumları vardır.

Yüz serumu faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Cildi nemlendirir
  • Kırışıklıkların ve ince çizgilerin azalmasını sağlar
  • Leke ve izlerin geçmesine yardımcı olur
  • Cildi dolgunlaştırır
  • Esnekliği artırır
  • Cildin daha sıkı görünmesini sağlar
  • Cilt tonunu eşitler, aydınlatır
  • Cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlar
  • Ciltteki hücreleri yenilemeye yardımcı olur

Yüz serumu ve yüz nemlendirici aynı ürünler midir?

Yüz serumu ve yüz nemlendirici aynı ürünler midir?

Aslında hem evet hem de hayır. Yüz serumları, cildin nemi muhafaza etmesine yardımcı olmak için nemlendirici bileşenler (hyaluronik asit, seramitler) ile doludur. Ancak cildi geleneksel anlamda nemlendirmez. Yüz losyonları ve nemlendirici kremler bu açıdan daha zengindir ve tüm nemi içeride tutmak için cildin üzerinde bir bariyer oluşturur.

Yüz serumu nasıl kullanılır?

Yüz serumu nasıl kullanılır?

1. Adım: Cildini temizle

Serumu uygulamadan önce, yüzünü temizleyiciyle güzelce yıka. Ardından tonik yardımıyla cildini kir ve yağdan arındır. 

2. Adım: Serumu uygula

İşte beklediğimiz an geldi! Cildine 2 ila 3 damla serum uygula, sonrasında ürünü cildine ve boynuna uygula. uygularken de cildine nazikçe masaj yap. 

3. Adım: Nemlendir

Cildinin serumu emmesi için birkaç saniye bekledikten sonra nemlendiricini tüm yüzüne uygula. Çok kolay değil mi? :)

4. Adım: Güneşten koru

C vitamini, retinol, salisilik asit gibi cilt yenileme ve peeling etkili serumlar kullanıyorsan, cildinin mutlaka güneşin zararlı etkilerinden korumalısın. Bu yüzden yüz serumunu uyguladıktan sonra minimum SPF 15 içeren bir güneş kremi uygulamayı sakın unutma.

Yüz serumları nerede saklamalı?

Yüz serumlarında sıklıkla bulunan bazı güçlü bileşenler, hava iletemas ettiklerinde etkisiz hale gelebilir. Örneğin askorbik asit (C vitamini),zamanla okside olabilir ve etkinliğini kaybedebilir. Ancak uygun şekildeşişelenmiş, içeriği zenginleştirilip geliştirilmiş yüz serumları daha uzun süredayanabilir. En iyisi, yüz serumunu serin ve kuru bir yerde saklamak ve altı ayile bir yıl arasında kullanmaktır.

Yüzserumunu ne sıklıkta kullanmalısın?

Yüz serumunun kullanım sıklığı, kullandığın serum çeşidine bağlı.Yüz serumunun kutusunun üzerinde cönerilen sıklıkta uygulamaya dikkatetmelisin. Yüz serumlarını günde 1-2 kez, sabahları ve akşamları olmak üzeretemiz cildine uygulayabilirsin. Nemlendirici serumları her gün kullanabilir,retinol ve c vitamini gibi AHA - BHA içeren serumları ise belirli bir dönemkullandıktan sonra ara verebilirsin.

Cilttipine en uygun yüz serumu hangisi?

Cilt tipine en uygun yüz serumu hangisi?

Yüz serumunun cildine uygun olup olmadığını anlamak için içeriklerini bilmen gerekir. Aşağıda, cilt sorunlarına uygun içerikleri bulabilirsin.

Akne eğilimli ciltler için serum: Kullanacağın yüz serumunda salisilik asit olması gerekir. Salisilik asit ciltte mikro peeling etkisi yaratarak izlerin azalmasını sağlar, gözeneklerin tıkanmasını engelleyerek akneye dönüşmesine engel olur.

Kuru ciltler için serum: Hyaluronik asit serumları, kuru ciltler için en iyi serumlardan biridir. Kendi ağırlıklarının 1000 katı kadar su molekülü taşıyarak cildin nemli ve dolgun görünmesini sağlar.

Lekeli ciltler için serum: Lekeli ciltler için glikolik asit ve c vitamini serumları en iyisidir. Cilt tonunu eşitler, leke görünümünün azalmasını sağlar ve cilde aydınlık bir etki verirler.

Yüz serumu kaç yaşından itibaren kullanılmalıdır?

Yüz serumu kullanmaya başlamanın belirli bir yaşı yoktur. Hyaluronik asit gibi nemlendirici içeriklere sahip olan serumları ne kadar erken kullanmaya başlarsan, yaşlanma belirtileriyle o kadar geç karşılaşırsın.

Yüz serumu gözeneklere iyi gelir mi?

Salisilik asit içeren yüz serumları gözeneklere iyi gelir. Gözeneklerin içinin temizlenmesini sağlayarak ileriki adımda gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Böylece siyah nokta oluşumunu da engeller.

Hangi serumlar birlikte kullanılır?

Nemlendirme ve peeling etkili serumlar birlikte kullanılabilir.Örneğin hyaluronik asit serumlarıyla C vitamini serumları birliktekullanılabilir.

Hangi serumlar birlikte kullanılmaz?

AHA ve BHA asit serumları, ciltte tahriş yaratabileceği içinbirlikte kullanılmaları önerilmez. Doğru ve güvenli bir şekilde formüleedilmedikçe C vitamini ve Glikolik asit serumları, C vitamini ile retinolserumları gibi peeling etkili asit serumları ciltte tahriş yaratabilirler.

AHA/ BHA serumlar ne işe yarar?

AHA ve BHA serumları cilt üzerindemikro peeling etkisi yaratarak cilt yenilemesine yardımcı olurlar. Bu sayedegenellikle ciltteki leke ve renk eşitsizliğini giderme, cildin daha aydınlık,eşit tonda ve pürüzsüz görünmesini sağlarlar. 

En iyi yüz serumu önerileri:

Gelelim bizim yüz bakım serumu önerilerimize. Hepsi bizim favorimiz! :)

1. SkinCeuticals H. A. Intensifier

H.A. Intensifier serum, cildin hyalüronik asit seviyesini destekleyen ve cildin dolgunluğunu artıran düzeltici bir serum. Cildin hyalüronik asit seviyesini desteklemek, cilt yüzeyini nemlendirmek ve cildin sıkılığını artırmak için içerisinde yüksek konsantrasyonda saf hyalüronik asit, proxylane, morpirinç özü ve meyankökü bulunuyor.

2. L'Oréal Paris Retinol Gece Serumu

L'Oréal Paris Retinol Gece Serumu, %0,2 saf retinol içeren formülüyle, derin kırışıklıklar dahil tüm kırışıklıklar üzerinde etkili bir retinol serumu. Bu retinol serumunu düzenli olarak kullandığında, cilt dokusunun düzeldiğini, cildinin daha parlak ve genç göründüğünü, derin kırışıklıklar dahil tüm kırışıklıkların görünümünün azaldığını fark edebilirsin. L'Oréal Paris Retinol Gece Serumu'nu kullanmaya başlarken cildini yavaş yavaş alıştırmalı, geceleri kullanıp, gündüzleri en az SPF 20 içeren bir güneş kremiyle desteklemelisin.

3. SkinCeuticals C E Ferulic

C E Ferulic’in orjinal formülü,  E vitaminin en saf hali alpha tocopherol ile güçlendirilmiş L-askorbik asit (C vitamini) ve güçlü bitkisel anti-oksidan ferulic asit işerir.  Çevresel hasarlara karşı cildin doğal anti-oksidan korumasından daha fazla koruma sağlar. Cilt yaşlanmasına karşı koruma için ideal bir günlük cilt bakım ürünüdür.

4. Garnier C Vitamini Parlak Süper Aydınlatıcı Serum

Parlak ve aydınlık bir cilt için Garnier C Vitamini Serum'u önerebiliriz. Formülündeki C vitamini, salisilik asit ve niasinamid ile düzenli olarak kullanıldığında ciltteki koyu leke görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. 

5. L'Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serumu

Cildi dolgunlaştırma ve pürüzsüzleştirme etkisine bayıldığımız L'Oréal Paris Revitalift Filler %1.5 Saf Hyaluronik Asit Kırışıklık Karşıtı Serum, saf hyaluronik asit içeriyor. Dermatologlar tarafından onaylanan bu yüz serumunun etkisi, gerçekten de gözle görülür bir şekilde gerçekleşiyor. Serumu uyguladıktan sonra anında daha cildinin belirgin bir şekilde nemlendiğini hissedebilir, düzenli olarak kullandığında da 6 hafta sonra kırışıklık görünümünün azaldığını fark edebilirsin.

6. Lancome Renergie Triple Serum

Son zamanların en popüler yüz serumlarından biri olan Lancome Renergie Triple Serum, hyaluronikasit, C vitamini+niasinamid, ferülik asit içeren formülü ile yüksekperformanslı bir yaşlanma karşıtı etki sunuyor. Hyaluronik asitle cildinemlendirerek daha dolgun görünmesini sağlarken, C vitamini ve niacinamide ileciltteki leke görünümünü azaltmaya, cildin daha aydınlık görünmesini sağlıyor, ferulik asit ile de cilt kalitesinin artmasına destek oluyor, antioksidan bir etki yaratıyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?