Trend Alarmı: Skin Fasting Nedir? Cilt Orucu Nasıl Yapılır?

Trend Alarmı: Skin Fasting Nedir? Cilt Orucu Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Onlarca aşamadan oluşan cilt bakım rutinlerinin arasında sakin ve yepyeni bir trend: Skin fasting, Türkçe adıyla cilt orucu! Cildi doğal dengesine bırakarak dinlendirmeyi amaçlayan bu trend uygulama, son zamanlarda pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Hadi, skin fasting nasıl yapılır sorusunun cevabını ve skin fasting yapanlar olarak yorumlarımızı incelemeye hemen başla!

Skin fasting yani cilt orucu terimi son zamanlarda radarımıza girmeyi başardı. Aslına bakarsan aksi pek mümkün değil, çünkü uzun süredir başta TikTok olmak üzere her yerde skin fasting trendinden söz ediliyor. Çok aşamalı bakım rutinlerine karşın son derece temel bir yaklaşıma sahip olan skin fasting uygulaması bakalım senin de ilgini çekecek mi? Yoğun kimyasal içermeyen cilt bakım ürünleriyle cildi dinlendirmeyi amaçlayan bu trendi senin için yakından inceledik. Eğer sen de az aşamalı ve doğal bakım rutinlerine meraklıysan bu makalemizi hemen okumalısın!

Skin Fasting Nedir?

Skin Fasting nedir?

Skin fasting, cildin belirli bir süre boyunca yoğun kimyasal içeren cilt bakım ürünlerinden uzak kalmasını öneren bir uygulama. Skin fasting uygulayanlar, cilt bakımında daha doğal içerikleri kullanarak cildin doğal yapısını destekliyor. Aynı zamanda kullandığı bakım ürünlerinin sayısını azaltarak cildi dinlendiriyor.

Skin fasting özellikle hassas cilt tipi için bakım önerileri arasında yer alıyor. Cildin nefes almasını amaçlayan ve cildi toparlayarak daha pürüzsüz görünmesini sağlayan bu yöntem, en çok doğal cilt bakımı sevenlerin hoşuna gidiyor. Kimyasal içerikler ciltten uzak tutulduğunda cildin doğal işleyişi destekleniyor ve çok aşamalı cilt bakımları yerine daha temel bakımlar tercih edildiğinde cilt adeta nefes alıyor. Sen de hassas cildine iyi gelecek rutin arayışındaysan cilt orucu tutmaya başlayabilirsin.

Skin Fasting Nasıl Yapılır?

Skin Fasting Nasıl Yapılır?

Skin fasting ilk bakışta kolay görünse de aslında hassas hareket etmen bir rutin. Çünkü çok aşamalı bir cilt bakım rutinin varsa, temel cilt bakımına geçerken cildinin ihtiyaç duyduğu ürünleri iyi belirlemelisin. Cilt detoksu yapmaya başlamadan önce çok aşamalı rutinini kademeli olarak azaltmayı deneyebilirsin. Böylece skin fasting’e cildin için daha güvenli bir şekilde başlayabilirsin. Cilt orucuna başlamadan önce temel olarak kullanacağın temizleyici, nemlendirici ve güneş kremini seçmelisin. İşte cilt orucunun adımları:

1. Adım: Cildini Temizle

Skim fasting uygulamasının en önemli adımı tabii ki cilt temizliği. Cildini yoğun şekilde temizlemek için La Roche-Posay Effaclar ailesine ait olan Effaclar Jel’i kullanabilirsin. Yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltler için ideal bir seçenek olan bu temizleme jeli, cildin kirden ve yağdan arınmasına ve siyah noktaların görünümünün hafiflemesine katkı sağlıyor. Aynı zamanda cildi yatıştırıp parlamayı kontrol altına alıyor. Skin fasting için temizleme adımında, cilt temizliğine çok yönlü katkıda bulunacak bu jele bir şans verebilirsin.

2. Adım: Cildini Nemlendir

Skin fasting uygulayanlar cildini mutlaka nemlendirmeli. Yani skin fasting’de kullanılmaması gereken ürünler arasında nemlendirici asla bulunmuyor. Bu sınırlama sadece tonik, serum ve peeling gibi daha detaylı bakım sunan cilt ürünlerini kapsıyor. Bu nedenle cilt orucu tutarken cildini nemlendirme adımını kesinlikle atlamamalısın. Cilt detoksunda cildini nemlendirmek için nokta atışı etki sunan hedef odaklı nemlendiricileri kullanabilirsin.

La Roche Posay, nemlendirici konusunda zengin bir yelpaze sunuyor. Hangi La Roche-Posay nemlendirici sana göre bunu öğrenerek seçimini yapabilirsin. Akneye eğilim gösteren bir cildin varsa Effaclar Duo (+), hassas bir cilde sahipsen Toleriane Sensitive ya da rozalı cilt özelliklerini taşıyorsan Toleriane Rosaliac AR nemlendiricileri kullanabilirsin. Skin fasting için uygun nemlendiriciler arasında bulunan bu kremler cildinin doğal dengesini bulmasına da yardımcı olacak.

3. Adım: Cildini Güneşten Koru

Cilt orucunun temelinde aslına bakarsan cildi rahat bırakmak yatıyor. Fakat elbette cilt detoksu yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında güneş kremi kullanmak gerekiyor. Skin fasting yapsan dahi tıpkı temizleme ve nemlendirme adımları gibi güneş kremi uygulama adımını da asla atlamamalısın. Evet, skin fasting’in etkisi cildimize bir bakıma nefes aldırmak ve onu doğal dengesine kavuşturmak. Ancak bunu yaparken güneş kaynaklı leke oluşumu riskinin de önüne geçmemiz gerek.

Bu nedenle cilt orucunun son adımında etkili bir güneş kremi kullanmalısın. La Roche-Posay Güneş Kremleri bunun için ideal. Bizim favorimiz Anthelios UVmune 400 Fluid yüz güneş kremi. İncecik yapısı sayesinde cildi yormadan kolayca yayılan bu güneş kremi, cilt detoksu için uygun güneş kremlerinin başında geliyor. Öyle ki bu La Roche-Posay güneş kremi rahatsızlık hissine neden olmadan göz çevresinde bile rahatça kullanılabiliyor. Yani tam cilt detoksu trendi için diyebiliriz.

Skin Fasting Faydaları Nelerdir?

Skin Fasting Faydaları Nelerdir?

Skin fasting yapanların yorumlarına göre bu uygulamada cildi yormayan daha az sayıda ürün kullanıldığı için cilt dinleniyor, yenileniyor ve sürecin sonunda daha iyi bir görünüme kavuşuyor. Cilt detoksunun faydaları arasında aynı zamanda cilt tipini daha iyi tanımak ve cildinin neye ihtiyacı olup olmadığını keşfetmek bulunuyor. Kendi haline bırakılan cilt yağ üretimini dengeleyebiliyor, cildin özellikleri daha net bir şekilde görülebiliyor. Cilt tipini bulmak için de kimi zaman cilt orucundan faydalanılması öneriliyor.

Skin Fasting Ne Kadar Süre Yapılır?

Skin Fasting Ne Kadar Süre Yapılır?

Skin fasting süresi birkaç günden birkaç haftaya kadar uzayabiliyor. Ancak cilt orucu uzun dönemli yapılan bir uygulama değil. Genellikle dönemsel olarak skin fasting yapılarak çok aşamalı cilt bakımına ara veriliyor. Bu aşamada cildin kendi özelliklerine geri dönmesi sağlanarak cilt gözlemleniyor. Cildinin hazır olduğunu düşündüğünde eski cilt bakım rutinine dönerek sevdiğin cilt bakım ürünlerini kullanmaya başlayabilirsin.

 

Skin Fasting Kimlere Uygundur?

Skin Fasting Kimlere Uygundur?

Cilt orucu her cilt tipi için uygun. Genel olarak cilt bariyerinin güçlenmesini isteyenlerin, akne ve siyah noktalarının azalmasını amaçlayanlar skin fasting yapabiliyor. Bunun yanı sıra bu aralar cildine çok fazla ürün kullandığını düşünüyorsan ya da sürekli farklı bakım ürünleri kullanmaktan cilt tipini dahi belirlemekte zorlanıyorsan cilt detoksu yapabilirsin.

Her biri farklı sorunlara odaklanan bakım ürünleri vazgeçilmezimiz, fakat bazen cildi dinlendirmeye de ihtiyaç var. Sen de şu sıralar buna ihtiyaç duyuyorsan skin fasting’i deneyenler arasına katılabilirsin. Kim bilir, belki de senin için üç aşamalı bir rutin fazlasıyla yeterlidir. Görmek için denemeye değer! :)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?