Sivilce ve kırışıklıkları aynı anda tedavi etmek artık mümkün!

Sivilce ve kırışıklıkları aynı anda tedavi etmek artık mümkün!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cildindeki kırışıklıklar ve sivilceler ile aynı anda mücadele etmek istiyorsan, sana harika bir bakım önerimiz var!

20’li yaşlarını çoktan geçmiş olabilir ama hala sivilce problemi ile uğraşıyor olabilirsin. Özellikle son dönemde, 30 yaş ve üzeri kadınların “yetişkin aknesi” denenen cilt problemiyle daha sık karşılaştıkları biliniyor. Bu yaşlarda kırışıklık bakımına başlamışken, bir de ciltte aniden beliren sivilcelerle de aynı anda mücadele etmek için kullanabileceğin bazı içerikler var. Bu yazımızda cildindeki sivilcelere ve kırışıklıklara aynı anda nasıl bakım yapabileceğini anlatıyoruz.

Yetişkin aknesi nedir?

Yetişkin aknesi nedir?

Sivilce ve akne, genellikle 20’li yaşlara kadar meydana gelen ve sonra geçen bir cilt problemi olarak düşünülse de, günümüzde 30 yaş ve üzeri kadınların da sık sık rastladığı bir cilt problemi. Şehir hayatının getirdiği stres, hava kirliliği, sağlıksız beslenme, hormonal durumlar ve yanlış cilt bakımı ürünleri kullanımı yüzünden, 30 yaş ve sonrasında da sivilce ve akne problemi yaşayan kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Yüz, boyun ve sırtta çıkan bu sivilcelere “yetişkin aknesi” adı veriliyor.

30’lu yaşlarda kırışıklık bakımı yapıldığını düşündüğümüzde, bir de ortaya çıkan sivilcelerle aynı anda baş etmek için cilt bakımında kullanacağın içeriklerin önemi büyük. Cildindeki fazla yağlanmaya, gözeneklerin tıkanmasına, sivilce ve sivilcelerin yarattığı izleri azaltmak, ayın zamanda ince çizgi ve kırışıklık görünümünün azalması için kullanabileceğin belli başlı içerikler bulunuyor. Bu içerikleri doğru bir şekilde cildine uygulayarak, hem sivilce hem de kırışıklık görünümünü büyük ölçüde azaltabilirsin.

Yetişkin aknesi neden olur?

20’li yaşlardan sonra çıkan akne ve sivilceler genellikle çevresel faktörler ve hormonal durumlarla ilgilidir. Bunun için öncelikle bir dermatoloğa görünmeni öneririz. Cilt doktorunun yapacağı testler ve önereceği tedaviler son derece önemli.

Yetişkin aknesi neden olur?” sorusunun cevabına gelecek olursak, hormonal değişimler ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle regl döneminde çene bölgesinde çıkan sivilceler, vücuttaki hormonların değişiminden kaynaklanabiliyor. Bunun dışında, çevre kirliliği, sağlıksız beslenme, cilt tipine uygun olmayan ve cildi kurutan ürünler kullanmak, stres gibi faktörler de yetişkin sivilcelerine neden olabiliyor. Bunun için yağlı ve işlenmiş şekerli yiyecek tüketimini azaltmak, hava kirliliğini etkisini azaltmak için gözenekleri iyice arındırmak, stresi mümkün olduğunca azaltmak, cildindeki sebumu kurutup nem dengesini bozmayacak ve gözenek tıkamayacak cilt bakım ürünlerini tercih etmek, dikkat edebileceğin konular. Bunun dışında hem sivilce hem de kırışıklık için cilt bakımında tercih edebileceğin belli başlı içerikler de bulunuyor. Şimdi bu içeriklere daha yakından bakalım.

Hem sivilce hem de kırışıklık bakımı için hangi içerikleri kullanabilirsin?

Hem sivilce hem de kırışıklık bakımı için hangi içerikleri kullanabilirsin?

Salisilik asit: Sivilce veya akne dendiğinde, cilt bakımı ürünlerinde akla ilk gelen içeriklerin başında salisilik asit geliyor. Salisilik asit içeren cilt bakımı ürünleri, genellikle cildi mikro bir şekilde soyma, gözenekleri arındırma ve sıkılaştırma özelliği bulunuyor. Bu sayede de akne oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.

Glikolik asit: Sivilce izlerinin, renk eşitsizliklerinin ve kırışıklıkların azalmasını sağlamak için glikolik asit de son derece faydalı bir diğer içerik. Tıpkı salisilik asit gibi cilt yüzeyindeki ölü derileri giderme, cilt tonunu eşitleme, leke ve izleri azaltma özelliği ile cildin yenilenmesini sağlıyor.

Dioik asit: Sivilceli ve akneli ciltlerde, akneye neden olan bakterilerin azalmasını sağlayan dioik asit son derece etkili. Bu içerik aynı zamanda ciltteki sebum üretimini dengelemeye yardımcı oluyor, böylece ciltteki fazla yağ gözeneklere dolmuyor ve akneye sebep olmuyor.

Hem sivilce hem kırışıklık bakımı için nasıl bir cilt bakımı yapmalısın?

Hem sivilce hem kırışıklık bakımı için nasıl bir cilt bakımı yapmalısın?

Hem sivilceli hem de kırışıklık görünümüne sahip olan bir cildin varsa, cildini temizlemek, nem dengesini bozmadan ciltteki fazla yağı arındırmak ve hedef odaklı serumlar kullanmak, cilt bakımında öncelik vermen gereken adımlardan.

Temizleme: Cildini temizlerken, cildini kurutmayacak, nem dengesini bozmadan cildini fazla yağdan arındıracak, sabun ve alkol içermeyen yüz temizleyicilerini tercih etmelisin. Cildi fazla yıkamak, kurumasına neden olacağı için sebum üretimini tetikleyebilir, böylece yeni sivilcelere neden olabilir. Bu yüzden yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltler için üretilmiş yüz temizleyicileri tercih etmelisin.

Tonik adımı: Tonik uygulamak, gözenekleri iyice arındırmak için en önemli bakım adımlarından. Yüz temizleyicisini uyguladıktan sonra, özellikle formülünde salisilik asit içeren bir tonik uygulayarak gözeneklerinin iyice arınmasını ve tıkanmasını engelleyebilirsin.

Asit içeren serum: Cildindeki sivilce ve kırışıklıklarla aynı anda baş etmek için, formülünde salisilik asit, dioik asit ve glikolik asit içeren bir serum, çok işine yarayacak. Temiz ve toniklenmiş cildine bu serumu düzenli olarak uyguladığında, sivilcelerin, sivilce izlerinin, ince çizgi ve kırışıklık görünümünün fark edilir bir şekilde azaldığını göreceksin.

Güneş koruma: Her ne olursa olsun, cilt endişelerin ve cilt tipin ne olursa olsun mutlaka ama mutlaka güneş koruma uygulamayı atlamamalısın. UV ışınlarının ciltte erken yaşlanma ve sivilceye neden olma etkilerinin önüne geçmek için, yüksek güneş koruma içeren bir güneş kremini her gün uygulamalısın.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?