Akneye Eğilim Gösterebilen Ciltler İçin Cilt Bakım Rutini Önerisi


Akneye eğilim gösterebilen cilt, hayatımızın bir döneminde çoğumuzun karşılaştığı cilt problemlerinden biri. Cildimveben editörleri olarak bizler de bu problemi yaşadığımız için seni çok iyi anlıyoruz… Bu problem için biz, düzenli olarak bakım yapmayı ihmal etmiyoruz. Tabii ki takip ettiğimiz de bir cilt bakım rutinimiz var. Hatta bu süreçte bir de yağlı ve akneye eğilim gösterebilen ciltlere özel, sadece selfie çekerek yapabileceğimiz süper bir analiz yöntemi keşfettik! Hem de bu analiz ücretsiz!

Şimdi, bakım rutinimizi ve bu yöntemi merak ediyorsan, seni yazımızın devamına alalım! :)

Akneye Eğilim Gösterebilen ve Yağlı Ciltler Hangi Ürünleri Kullanmalı?

Akneli ve Yağlı Ciltler Hangi Ürünleri Kullanmalı?

Yağlı, akneye eğilim gösterebilen ciltlerin bakım rutininde, cildi arındıracak, ciltteki kiri, fazla yağı temizleyecek, cilt kusurlarının görünümünün azalmasına destek olacak ürünler yer almalı. Biz, cilt kusurlarının görünümüne etki eden ve cilde bakım yapan cilt bakım ürünlerini kullanıyoruz. Bu ürünler arasında favorilerimiz La Roche-Posay’in Effaclar serisi ve CeraVe Akneye Eğilim Gösterebilen Ciltlere Özel Seri.

Temizleyici ve nemlendirici ürünlere sahip bu seri, uzun zamandır bizim favorilerimizden! Akneye eğlim gösterebilen ciltlerin yanında, yağlı ciltlerin en sık karşılaştığı sorunlardan olan siyah nokta, geniş gözenek görünümü gibi cilt problemlerine de etki eden bu iki seri ile cildimize özel bir bakım rutini edindik.

Akneye Eğilim Gösterebilen ve Yağlı Ciltlere Özel Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Gelelim cilt bakımı rutinimizin adımlarına!

İlk adım: Temizleme

İlk adım: Temizleme

Cilt temizliği yağlı ve akneye eğilim gösterebilen ciltler için oldukça önemli. Bu nedenle cilt bakımımızın ilk adımında La Roche-Posay Effaclar Jel bulunuyor. Önce cildimizi su ile nemlendiriyoruz, ardından 1-2 pompa yıkama jelini elimize alıp yüzümüze göz çevresi hariç dairesel hareketlerle çok bastırmadan köpürterek uyguluyoruz ve sonrasında duruluyoruz.

Ardından, yıkadığımız cildimize bir pamuk yardımı ile La Roche-Posay Effaclar Tonik'i özellikle yağlı bölgelere masaj yaparak uygulayabiliriz. Akneye eğilim gösterebilen bir cilde sahipsek eğer, cilt kusurlarının olduğu alanlara tampon hareketler dediğimiz, dokunup çekme şeklinde uygulayabiliriz. Bu bölgelere masaj yapmamaya özen gösterebiliriz.

İkinci adım: Nemlendirici bakım

İkinci adım: Düzenleyici bakım

Temizleme adımından sonra sıra nemlendirici bakım uygulamasında. Akneye eğilim gösteren ciltler için cilt kusurlarına karşı savaşan La Roche-Posay Effaclar Duo (+) Cilt Bakım Kremi’ni temiz cildimize, elimize bir fındık büyüklüğünde kremden alıp yumuşak hereketlerle göz çevresi hariç tüm yüze ya da bölgesel olarak akneye eğilim gösterebilen bir cildimizin, cilt kusurlarının olduğu bölgelere uyguluyoruz.

Üçüncü adım: Peeling Etkili Serum

La Roche-Posay Effaclar Peeling Etkili Serum

Akneye eğilim gösteren ciltlerde leke görünümünün ve cilt kusurlarının görünümünün azalmasına destek olan serumlardan da faydalanabiliyoruz. Bu serumlar arasında ise bizim favorilerimizden biri La Roche-Posay Effaclar Peeling Etkili Serum. Cilt kusurlarının görünümüne, leke görünümüne ve tıkanmış gözeneklere etki eden bu serum, %3.5 Glikolik Asit, %1.5 Salisilik Asit ve LHA içeren formülü ile cilt kusurları ve lekelerin görünümünü azaltıyor, Niacinamide ve La Roche-Posay termal suyu içeren formülü ile de rahatlatıcı etki sağlıyor. 

Uygularken de, 1-2 damla pompalığından çekerek aldığımız serumu, damlalığı yüzümüze değdirmeden direkt yüze damlatarak  ya da avuç içlerimize damlatıp önce iki avucumuzun arasında ısıtarak cildimize göz çevresi hariç uygulayabiliriz. Dilersen tüm yüze değil, gözenek ve siyah nokta görünümü olan bölgelere yoğunlaşarak da uygulayabilirsin.

Dördüncü adım: Güneş koruması

la roche posay anthelios anti imperfections

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi akneye eğilim gösterebilen ciltler için de güneş koruması olmadan olmaz! Biz, akneye eğilim gösterebilen ciltlere uygun, çok yüksek güneş koruması sağlayan La Roche-Posay Anthelios Anti-Imperfections SPF 50+ kullanıyoruz. Parlama karşıtı etkisiyle uzun süreli kuru bir dokunuş sağlıyor ve suya dayanıklı. Aynı zamanda Salisilik Asit ve Niacinamide içeren formülü ile UV kaynaklı cilt kusurları ve leke oluşumu riski olan, akneye eğilim gösteren ciltler için çok yüksek geniş spektrumlu koruma sağlıyor. 

Sabah temiz cildimize nemlendiricimizi uguladıktan sonra son aşama olarak güneş koruyucu kullanıyoruz. Yarım tatlı kaşığı, ortalama 2ml güneş koruyucuyu tüm yüze daha çok tampon hareketler ile, dokunma çekme şeklinde uygulayabiliyoruz.

5. Adım: Retinol serum

5. Adım: Retinol serum

CeraVe Akneye Eğilim Gösterebilen Ciltlere Özel Seri'de, salisilik asit içeren yüz temizleme jeli, AHA ve BHA içeren bir günlük bakım jeli ve yenileyici retinol serum bulunuyor. CeraVe Yenileyici Retinol Serum, hiperpigmentasyon sonucu oluşan leke ve gözenek görünümünü gidermeye yardımcı oluyor. Bunu yaparken de cildin koruyucu bariyerinin onarılmasını da sağlıyor.

Yağlı ve Akneye Eğilim Gösteren Ciltlere Özel Ücretsiz Cilt Analizi: Effaclar Spotscan

Şimdi de sıra bahsettiğimiz ücretsiz cilt analizinde! Eğer yağlı ve akneye eğilimli cilde sahipsen, evde oturduğun yerde, sadece selfie çekerek cilt analizi yapabilir, cildindeki kusurları ve cilt kusur dereceni öğrenebilir, cildine uygun bakım rutinini öğrenebilirsin.

Nasıl kullanabilirsin?

Yapman gereken:

  • Web sitesindeki QR kodu, cep telefonunun kamerasına okut.
  • Açılan sayfada ilk önce ön, sağ ve sol profilinden 3 tane selfie çek.
  • Sonra da cildindeki kusurları ve cilt kusuru dereceni öğreniyorsun. 0’dan 4’e kadar cilt kusurların için alacağın dereceye göre, La Roche-Posay Effaclar SpotScan sana, yağlı cildin için uygun olan kişiselleştirilmiş cilt bakım rutini önerisini hazırlıyor. Kullanman gereken ürünleri tek tek görüp inceleyebilir, kullanım önerileri alabilir, cilt günlüğünü oluşturabilirsin.

 İşte bu kadar! :)

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?