Alın Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Alın Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Alın kırışıklığı, kadın erkek fark etmeden herkesin yüzünde var olan doğal çizgiler. Fakat bazen alın çizgileri fazla yoğunlaşıp yüz güzelliğimizin önüne geçebiliyor. Hatta bazı kişilerde, mimik yapmadan dahi belli olan derin yatay alın kırışıklıkları görüyoruz. 

Yüzümüzün neredeyse 3'de 1'ini kaplayan alın bölgesinin çizgilerle dolu olmasını kimse istemez, değil mi? Alın kırışıklığı ve kaş arasındaki çizginin geçmesi için neler yapman gerektiğini anlatıyoruz. Henüz alnımda kırışıklık yok diye verdiğimiz önerileri es geçme! Alın ve kaş ortası kırışıklık için ne kadar erken önlem alırsan ileride o kadar pürüzsüz bir alın elde edersin. 

Alın kırışıklığı nedir ve neden olur?

Alın kırışıklığı nedir ve neden olur?

Aynaya baktığında alnındaki çizgiler için 'Bunlar da nereden çıktı?' diye merak ediyorsan alındaki kırışıklıkların ne olduğunu iyice öğrenmelisin. 

Alın kırışıklığı, yüzdeki mimik kullanımına ve kişinin yaşına bağlı olarak oluşan alında bölgesinde yatay çizgilerdir. 30'lu yaşlardan itibaren vücudumuzdaki kollajen ve Hyaluronik Asit üretimi günden güne azalır. Cildin elastikiyeti ve ardından sıkılığı düşer. Bu da karşımıza yüz kırışıklığı olarak geri gelir.  

Alın kırışıklığı neden olur?: Alın kırışmasının en yaygın nedeni mimik kullanımı ve gözlerimizin güneşe karşı hassas olması. Güneş gözlüğü kullanmamak, gözlerini kırıştırarak güneşli havada dolaşmak, yoğun mimik kullanımı ve kaş kullanımı alında yatay çizgilerin çıkmasına neden olur.

Alın kırışıklıkları için ne yapmalı?

Antioksidan kullan

Antioksidan kullan

Alın çizgilerini yok etmek için cildini sıkılaştıracak içerikleri güzellik rutinine eklemelisin. Örneğin, bizim en sevdiğimiz ve yararlı bulduğumuz antioksidanlardan biri  SkinCeuticals Phloretin CF serumu. C vitaminini ve ferulic asidi birleşiminden meydana gelen SkinCeuticals serum, UVA ve UVB radyasyonuna karşı gelişmiş çevresel faktörlere karşı cildi koruma altına alıyor, cildin yenilenip tazelenmesini sağlıyor. Alındaki ince kırışıkların ve lekelerin azalmasını sağlayan cilt bakım serumu sayesinde daha pürüzsüz bir alına sahip olacaksın. 

SkinCeuticals Phloretin CF serumu biz karma ve lekeye eğilimli ciltlere öneriyoruz. Sabahları serumunu 4-5 damla cildine uygula ve alın bölgesine masaj yaparak ürünü yedir. Yararlı antioksidanları düzenli kullandığında alında kırışıklık şikayetlerin azalacak. 

Gece bakımında retinol kullan

Gece bakımında retinol kullan

Kırışıklık bakımında en çok işe yarayan bir diğer içerik ise retinol. Cilt yenilenme hızını destekleyen bu A vitamini türevi, kırışıklıklar, ince çizgiler ve ciltteki pürüzler üzerinde gözle görülür etkilere sahip. Peki cildindeki derin kırışıklıklar üzerinde bile etkili olan bir retinol serumu var mı? Cevap: Evet!

L'Oréal Paris Saf Retinol Gece Serumu, formülündeki %0,2 saf retinol ile en derin kırışıklıklar dahil olmak üzere tüm kırışıklıklarda etkili. Düzenli olarak geceleri kullanıldığında, cildin çok daha pürüzsüz ve genç göründüğünü, derin kırışıklıklarının bile gözle görülür bir şekilde azaldığını fark edebilirsin. Yapman gereken tek şey, Loreal Retinol Serumu'nu geceleri uygulamak ve gündüzleri de minimum SPF 20 içeren bir güneş kremi kullanmak.

L'Oréal Paris Saf Retinol Gece Serumu hakkında daha detaylı bilgi almak ve deneme makalemizi okumak istersen, buraya tıklayabilirsin.

C vitamini ampülleri ile tanış

C vitamini ampülleri ile tanış

Kolajen kaybı sebebiyle meydana gelen alın kırışıklığı için C vitamini ampülleri kullanmalısın. İki kaş arasında kırışıklık ve alındaki yatay çizgiler için etkili ve yoğun bir kür kullanmak istiyorsan sana Vichy Liftactiv Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul öneriyoruz. LiftActiv Peptid-C Ampullerin formülündeki peptid sayesinde cilde sıkılık gelirken, %10 saf C vitamini ile ışıldamanı sağlıyor. Böylece yüzüne doğal bir gençlik etkisi kazandırıyor. 

10 günlük C vitamini ampül kürü sayesinde alındaki ve kaş arasındaki kırışıklık görünümü azalacak, cildin sıkılaşacak ve çok daha fresh görünmeye başlayacaksın. Alın kırışıklığına çözüm arayanlar için günlük bakım kremlerinin yanında yoğun etki gösteren C vitamini ampül kürü çok faydalı olacak. 

Hyaluronik asiti rutinine dahil et

Hyaluronik Asit ile tanış

Kırışıklık karşıtı bakım için Hyaluronik asitin ne kadar yararlı olduğunu artık biliyorsun. 30'lu yaşlara giriş yaptığımız andan itibaren vücuttaki Hyaluronik asit azalıyor ve cildin sıkılığı günden güne düşüyor. Alın çizgisindeki kırışıklar yoğunlaştığında kaşların aşağı doğru düşmeye başlar, göz köşelerin daha düşük görünür. Merak etme, bunların hepsinin bir çaresi var.

Hyaluronik asit serumları arasında ilk olarak dikkatimizi La Roche-Posay Hyalu B5 Serum çekiyor. Yüze dolgunluk kazandıran, cildin elastikiyetini arttıran bu serumu kullandığımız ilk günden beri çok seviyoruz. Yoğun konsantrasyonlu Hyaluronik asit serumu kullanmak, deri altındaki kolajen sentezlerini uyararak daha fazla kolajen üretilmesine yardımcı oluyor. Böylece alındaki kaş arasındaki kırışıklık gibi yüzünü sert gösteren ifadeler yumuşuyor ve daha genç görünmeye başlıyorsun. 

Kırışıklık karşıtı bakım kremi önerisi

Kırışıklık karşıtı bakım kremi önerisi

Alın çizgilerini yok etmek için doğru içerikleri bir araya getiren anti-aging kremleri kullanmalısın. Yaşlılık karşıtı kremleri 30'lu yaşların başından itibaren kullandığında daha başarılı sonuçlar alabilirsin. Jasmonik ve hyaluronik asit içeren formülü öne çıkan Kiehl’s Super Multi-Corrective Cream yüzdeki sıkılık kaybını azaltıyor, alındaki çizgi görünümünü yumuşatıyor. 

Hyaluronik asit oranının azalması ile birlikte ciltte kuruluk, matlık ve pürüzlenme gibi sorunlar başlayabilir. Alın çizgileri için krem kullanarak Hyaluronik asit desteği alabilir ve bu cilt sorunlarını kontrol altında tutabilirsin.

Alın masajı yap

Alın masajı yap

Alındaki kırışıklıkları azaltmak için yüz masajı yaparak daha hızlı sonuç alabilirsin. Alındaki çizgiler için krem uyguladıktan sonra yüz yogası yapmak kremin etkisini arttırır ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. 

En popüler anti-aging bakım kremlerinden olan Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem, alındaki kırışıklık çizgilerinin yumuşamasına ve daha az görünmesine yardımcı olur. Kolajen kaybı sebebiyle ortaya çıkan bu kırışıklıkların görünümünü azaltmak için, Lancome Renergie krem'in formülündeki keten tohumu özlerinde bulunan gluko-peptitler son derece etkili. Kaş arası kırışıklık da en az alın çizgileri kadar sinir bozucu bir durum! Kaş arası çizgi için krem arayanlar da Lancome anti-aging kremi çok sevecekler. Renergie Multi Lift Ultra krem sadece kırışıklıklar üzerinde değil, ciltteki sıkılık kaybı ve leke görünümünü de gidermek için en iyi seçeneklerden biri!

Yeni nesil hyaluronik asit ile tanış

Yeni nesil hyaluronik asit ile tanış

Alık kırışıklıkarını gidermek için sıkça başvurulan yöntemlerden biri de dolgu işlemleri. Fakat iğneye gerek kalmadan, doğru cilt bakım ürünleri kullanarak alın kırışıklıklarının görünümünü azaltabilirsin.

L'Oréal Paris Revitallift Filler Serisi, makro hyaluronik asit, mikro hyaluronik asit ve yeni nesil mikro hyaluronik asit içeren formülü ile ciltte derin dolgunlaştırma etkisi yaratarak cildin 10 sene önceki dolgun görünümüne kavuşmasını sağlıyor. Cilde çok daha yoğun bir şekilde nüfuz eden bu formül sayesinde cilt çok daha nemli, pürüzsüz, esnek ve dolgun görünüyor. Revitalift Filler serisini incelediğimiz makalemize göz atmak için buraya tıklayabilirsin.

Bize alın kırışıklık kremi soranlar artık aradığı cevabı buldu! Sen de alnındaki çizgilerin belirginliğini azaltmak için bir an önce bu önerilerimizi uygulamaya başlamalısın.

Gündüz ve gece retinol bakımı

Gündüz ve gece retinol bakımı

Yaşlanma belirtilerinin en belirgin olduğu bölgelerden biri de alın. Alındaki kırışıklıkları azaltmak için de retinol en etkili içeriklerin başında geliyor. Kırışıklık, ince çizgiler ve sıkılık kaybı üzerinde gözle görülür etkileri olan retinol içeren ürünler, düzenli olarak kullanıldığında gerçekten de fark yaratıyor.

Hem gündüz hem gece kullanabileceğin, kırışıklık görünümünü giderirken aynı zamanda cilt bariyerini de güçlendiren bir retinol serumu önerisi istersen, Kiehl’s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum'u tavsiye edebiliriz. %0.1 saf retinol içeren bu serum, kırışıklıklar, ince çizgiler, sıkılık kaybı, renk eşitsizliği ve doku düzensizliği gibi yaşlanma belirtileri üzerinde son derece etkili.

Ayrıca seramid ve peptitlerle zenginleştirilen formülü sayesinde Kiehl's Retinol Serum gündüz ve gece kullanılabildiği gibi, hassas ciltlerde rahatsızlık hissini de en aza indiriyor. 2 aydan daha uzun bir süre bu serumu düzenli olarak kullandığında kırışıklık görünümünün azaldığını fark edebilirsin. Biz bu retinol serumu kullandığımızda, özellikle alın kırışıklıkları üzerindeki etkisini fark edilir bir şekilde gördük. Önemli olan düzenli kullanmak ve gündüzleri de SPF 50 içeren bir güneş kremi ile desteklemek. 

Kiehl’s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum hakkında daha fazla detay öğrenmek istersen bu makalemize göz atabilirsin.

Hassas ciltler için retinol serumu önerisi

Hassas ciltler için retinol serumu önerisi

Eğer hassas bir cilde sahipsen, retinol serumu kullanmaya çekiniyor olabilirsin. Kırışıklıklar üzerinde en etkili içeriklerden biri olan retinol, hassas ciltlere uygun bir şekilde formüle edildiğinde mucizeler yaratabiliyor. La Roche Posay Retinol B3 Serum'u cildin retinole optimum tolerans göstermesini sağlıyor. Fotoyaşlanma kaynaklı kırışıklık, ince çizgi, sıkılık kaybı ve renk eşitsizliği gibi yaşlanma belirtilerinin görünümünün azalmasına yardımcı oluyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?