Akne Yapan Yiyecekler: Dikkatli Tüketilmesi Gereken Besinler

Akne Yapan Yiyecekler: Dikkatli Tüketilmesi Gereken Besinler

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sivilce oluşumunun nedenleri çoktur ve bunlardan biri de besinlerdir. Yediklerimiz cildimize etki ediyor, fakat sivilcelerin yiyeceklerle kesin bir alakası var mı? Çikolata yemenin veya süt içmenin sivilce yaptığı doğru mu?

Sivilceli cilt bakımı ve yağlı ciltler için önerilerimizi seninle paylaşıyoruz. Sivilce nasıl geçer? Yağlı ciltlere ne iyi gelir? Alında sivilce çıkmasının nedeni nedir? En çok merak edilen sivilceye neden olan besinleri öğrenmek istiyorsan okumaya devam et!   

1. Çikolata

Çikolata sivilceye neden olur mu

YANLIŞ. Mevcut çalışmalar, bu yemeğin tüketimiyle aknenin ortaya çıkması ya da kötüleşmesi arasında çok az bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ancak, herkesin cildi farklı bir dünya olduğundan, çikolatanın bir sivilce atağı yarattığını fark edersen, ondan kaçınmalısın.

2. Süt Ürünleri

2. Süt Ürünleri

DOĞRU. Sonucunda kesin bir karara varılamamış olsa da, süt ve akneyi birbirine bağlayan bilimsel kanıtlar var. Peki nasıl? Süt içerisinde bulunan hormonların sivilcelere etki ettiği düşünülüyor. Eğer cildinde akne varsa ve süt ürünleri ile ilgili olabileceğini düşünüyorsan, süt tüketiminizi azaltıp cildinin nasıl tepki verdiğini gözlemlemelisin.

Özellikle sütlü ürünler tüketmenin alında sivilce çıkmasının nedenlerinden biri olduğu söylenir. Eğer sen de süt ve sütlü ürünler yedikçe alın bölgesinde sivilce çıkıyorsa süt ürünlerine bir süre ara vereren gözlem yapmalısın. 

3. Rafine Tahıl & Şeker

Rafine Tahıl & Şeker

DOĞRU. Çok miktarda şeker veya rafine karbonhidrat içeren gıdaların, sivilceleri daha kötü hale getirdiği gözlemlenmiştir. Bizim önerimiz nedir? Rafine şekerler ve beyaz un yerine, tam tahıl ve baklagil açısından yüksek gıdalar tüketebilirsin.

Yağlı Ciltlere Ne İyi Gelir? Şekerli gıdalar özellikle yağlı ve yağlanma eğilimi olan ciltler için olumsuz sonuç doğuruyor. Yağlı bir cildin varsa tatlılardan ve fazla yağlı yemeklerden uzak durarak cilt takibi yapmalısın. Bol su tüketmek ve zengin tahıllı yiyecekler yemek yağlı cilt tiplerine daha iyi gelecek. Ayrıca cilt bakımında da yağlı ciltlere uygun ürünler kullanmalısın.

4. Omega-6 Zengin İçerikler

4. Omega-6 Zengin İçerikler

DOĞRU. Bu yağ asidi cilt de dahil olmak üzere tüm vücut sisteminde iltihapla mücadeleye yardımcı olur. Bu nedenle diyetinde somon, ton balığı veya bir avuç fındığı eksik etmemelisin. 

5. Cilt Hassasiyeti Olduğunuz Gıdalar

5. Cilt Hassasiyeti Olduğunuz Gıdalar

YANLIŞ. Yağlı yemekler ile gözeneklerimiz arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Bununla birlikte, doymuş yağlar açısından zengin bir diyet, deri de dahil olmak üzere vücudun tüm organlarında mikro iltihaplanmayı uyarabilir, bu nedenle bu gıdalar doğrudan akneye neden olmasa bile, tüketimlerini azaltmalısın. Yani yanakta sivilce çıkması nedeni her zaman yediklerimiz olmayabilir. Fakat fast food gibi vücut sistemine iyi gelmeyen besinler dolaylı olarak cilt sorunlarına da yol açabilir. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?