Cilt Lekeleri Dosyası: LHA (Lipohidroksi asit) Nedir? Ne İşe Yarar?

Cilt Lekeleri Dosyası: LHA (Lipohidroksi asit) Nedir? Ne İşe Yarar?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Lipohidroksi asitin yani LHA'nın ilk olarak 1980'lerde L’Oreal araştırmacıları tarafından geliştirildiğini biliyor muydun? Bu nedenle bu değerli içeriği sadece L'Oreal portföyü altındaki cilt bakım ürünlerinde bulabilirsin. Lipohidroksi asit nedir? Lipohidroksi asit, cilt bakımında ne işe yarar? Asit içeren cilt bakımlarının ne kadar popüler olduğunu eminiz duymuşsundur. Cilt yenileme ve akne tedavisinde kullanılan LHA içeriğine (Lipohidroksi asit) bugün yakından bakıyoruz. Cilt bakımında Lipohidroksi asidin nasıl kullanıldığını merak ediyorsan yazımızın devamına bekleniyorsun. 

Lipohidroksi asit nedir?

Lipohidroksi asit nedir?

İlk bakışta Lipohidroksi asit sana tanıdık gelmese de eminiz bugüne kadar kullandığın peelinglerde, krem ve toniklerde karşına çıkmıştır. Lipohidroksi asit, cilt bakım ürünlerinde kullanılan salisilik asit türevidir

Lipohidroksi asit genel olarak cilt yenileme, peeling ve akne tedavilerinde etki göstererek cildi daha pürüzsüz göstermeyi amaçlıyor. Lipohidroksi asit, salisilik aside göre daha iritasyon gösterdiği için son zamanlarda cilt bakım ürünlerinde tercih ediliyor. Hassas ciltlere de uygun olan bu içerik, cildimizdeki kolajen ve elastin üretimini destekleyerek cilt kalitesini arttırıyor. Akne ve siyah noktalarda olumlu etkisini gördüğümüz bu içeriği senin de yakından tanımanı öneririz. 

Lipohidroksi asit ile Salisilik asidin farkı nedir?

Lipohidroksi asit ile Salisilik asidin farkı nedir?

Lipohidroksi asit, aslında yaygın olarak kullanılan cilt bakım bileşeni olan salisilik asidin bir türevidir. Her ne kadar ciltteki peeling etkisinde her iki asit türevi de aynı etkiyi gösterse de bu iki asidin birbirinden farklı noktaları bulunuyor. 

LHA, salisilik aside göre daha yumuşak sonuçlar ortaya çıkarıyor. Yüzünde peeling etkisi yaratırken yüzünü kurutmuyor, hassas bir şekilde mikro soyulma sağlıyor. LHA içeren cilt bakım ürünleri cildinin daha pürüzsüz, aydınlık ve tek renk görünmesine yardımcı oluyor. 

Lipohidroksi asit ne işe yarıyor?

Lipohidroksi asit ne işe yarıyor?

Lipohidroksi asidin öne çıkan iki önemli görevi var: Cildi hafif bir şekilde soyarak leke görünümünü azaltmak ve cildi daha genç göstermek. 

Cildi soymak ve ciltteki ölü derileri atmak için daha önce hep salisilik asidin ismini duyuyorduk. Fakat salisilik asit, cildi sertleştirdiği ve kuruttuğu için kuru, hassas ciltler için pek kullanışlı olmuyor. Lipohidroksi asit ise cildi kurutmadan mikro soyma işlemi gerçekleştirdiği için bizim en sevdiğimiz asit içeriklerinin başında geliyor. Ciltteki ölü derileri attığı için cildimiz daha lekesiz, fresh, aydınlık ve pürüzsüz görünüyor. Ölü deriler gözeneklerde toplanmadığından artık siyah noktamız neredeyse hiç kalmadı! Lekesiz bir cilt için LHA ile acilen tanışmalısın. 

Lipohidroksi asidin ince kırışıklara ve yaşlılık etkilerine de iyi geldiği biliniyor. Düzenli olarak LHA kullanmak cildin daha genç ve dinamik görünmesini sağlıyor. Yüzün daha aydınlık görünecek ve içten gelen ışıltıyla canlanacak. Cildin yenilendiği için lekelerin daha az belirgin oluyor ve cilt bakımı sonrasında ten rengin eşitleniyor. 

Yüz yıkama jeli önerisi: La Roche Posay Effaclar Gel 

Yüz yıkama jeli önerisi: La Roche Posay Effaclar Jel

Hassas ciltler için geliştirilen Effaclar Jel, gözeneklerine dolan yağı ve kiri atarak cildinin daha aydınlık görünmesini sağlıyor. Yüz yıkama jelinin içeriğindeki Çinko pidolate yağ üretimini azaltmaya yardımcı olur ve cildindeki sebum üretimi kontrol altına alınır. 

Yüzünde aşırı yağlanma, parlama ve sivilce problemi yaşayanlar için önereceğimiz Effaclar Jel, yüzünü kurutmadan derinlemesine temizlik sağlıyor. Böylece cildin matlaşmadan sağlıkla ışıldayabiliyor. Yağlı cilde sahip olanlar doğal aydınlık cildin ne kadar eşsiz bir şey olduğunu çok iyi bilirler! Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere cildini La Roche Posay Effaclar Jel ile temizle. Düzenli kullandığında siyah nokta, sivilce ve cilt lekelerinde azalma olduğunu göreceksin. 

Cilt bakım kremi önerisi: La Roche Posay Effaclar K

Cilt bakım kremi önerisi: La Roche Posay Effaclar K

Cilt lekeleri olanlar ve cildinde aşırı yağlanmadan şikayetçi olanlar mutlaka Effaclar K (+) bakım kremi ile tanışmalı. La Roche Posay krem, cildinde gün boyu fresh ve ferah bir his bırakıyor ve cilt yüzeyinde mikro soyulmalar yaratıyor. Cildini yenilemek için peeling yapan bu krem sayesinde cildin daha aydınlık, lekesiz ve canlı görünür. Effaclar K kremini özellikle karmadan yağlıya dönük olan cilt tipleri için öneriyoruz. 

Siyah nokta görünümünü azaltan, cilt kalitesini iyileştiren Effaclar K kremini kullandıktan sonra cildinin ne kadar düzeldiğini ve eskisi gibi yağlı görünmediğini fark edersin. Bir ay sonra cilt dokusunun yenilendiğini ve leke görünümünün azaldığını göreceksin. En güzel yanı ise artık cildin yağdan dolayı parlamayacak ve daha doğal mat görünecek. 

Leke karşıtı serum önerisi: La Roche Posay Pigmentclar

Leke karşıtı serum önerisi: La Roche Posay Pigmentclar

Leke görünümünü azaltmak için ihtiyacın olan en önemli cilt bakım ürünü leke giderici serumlar. En iyi serumlardan biri olan La Roche Posay Pigmetclar, koyu lekeler, mat ve düzensiz cilt görünümüne etki ederek cildinin daha aydınlık görünmesini sağlıyor. Yüksek LHA konsantrasyonu sayesinde cilde homojen bir görünüm kazandırırken aynı zamanda cilt görünümünü tazeliyor. 

Leke giderici serumunu akşamları tüm yüzüne ve boynuna uygula. Eğer gündüz serum kullanacaksan mutlaka 30 faktörlü güneş kremi ile cildini korumalısın. 8 haftalık kullanım sonrasında cildinde gözle görülür aydınlanma ve tazelenme etkisi göreceksin. Leke görünümün gözle görülür bir şekilde azalır ve cildindeki düzensiz renk tonları eşitlenir.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?