Yanak Sarkması Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Yanak Sarkması Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yaş almanın en olumsuz getirilerinden biri olan yanak sarkması, yüz karakteristiğinde önemli ölçüde değişimlere neden oluyor. Peki, yanak sarkmasına çözüm sunabilmek adına neler yapman gerektiğini biliyor musun? 

Yanak Sarkması Neden Olur?

Yanak Sarkması Neden Olur?

Özellikle 40’lı yaşlardan sonra yüzde önemli değişimler meydana geliyor. Bu değişimlerden en hoş karşılanmayanı ise şüphesiz yanak sarkması… Yüzün yağ ve kolajen dokusunda oluşan farklılıklar sonucu cilt altındaki yağ dokusu, eski sıkılığını kaybederek yerçekimine karşı koyamıyor ve aşağı yönlü hareket ediyor. 

Üstüne üstlük özenli bir bakım rutini ile cilt elastikiyetini korumak adına önlemler almadıysan, bu durumu vaktinden daha erken yaşaman olası. Hatta biz de bu nedenle yanak sarkmasının sebeplerini, bir liste haline getirelim dedik. Böylece bu duruma neden olan etkenlerden kaçını yakından tanıdığını daha net görebilirsin.

 • Cilde uygun olmayan bakım ürünleri

 • Yaşa bağlı gelişen elastikiyet kaybı

 • Ciltteki kolajen üretiminin azalması

 • “Yanak bölgesinin dolgun olması” ve “yaşlanma belirtilerinin oluşma şekli” gibi genetik faktörler

 • Hızlı ve aşırı kilo değişimleri

 • Omega 3 ve oleik asit gibi yağ asitleri yönünden yetersiz beslenme

 • Sigara kullanımı

 • Az su tüketimi

 • Vitamin eksikliği

 • Güneş ve solaryum gibi ışın kaynaklarına çok fazla ve korunmasız maruz kalma

 • Yanlış uyku pozisyonları ve uykusuzluk

 • Uzun süreli stres ve üzüntü gibi olumsuz duygu durumları

Yanak Sarkmasına En Etkili Çözümler

Sarkmış yanaklara çözüm sunmak adına birçok alternatif mevcut. Sarkmanın boyutuna göre seçeceğin doğal veya medikal yöntemlerle, sen de yanak sarkması tedavisinden en verimli sonuçları alabilirsin. Ancak bu konuda bir tavsiyemiz olacak. O da yanak sarkması estetiği fikrine kendini iyice alıştırmadan önce, özellikle de aşağıdaki ilk üç seçeneği göz önünde bulundurman… O zaman başlıyoruz!

 1. Bol Su Tüketimi ve Dengeli Beslenme: Su tüketimi, cildinin nemini geri kazandırarak elastikiyetinin korunmasına yardımcı oluyor. Faydalı yağlar bakımından zengin zeytinyağı ve balık gibi besinler ise cildinin ihtiyacı olan takviyeyi sağlıyor.

 2. Yüz Egzersizleri ve Masaj: Yüz kaslarını harekete geçirerek sarkmaların önüne geçmek veya toparlamak için aynanın karşısına geçip tüm kaslarını sıkarak 10 saniye gülümse, sonra yüzünü dinlendirip aynı hareketi beş kez tekrarla. Şimdi ise aynı süre ve tekrarlarla yanaklarını balon gibi şişir ve ardından yanaklarını ellerinle hafifçe yukarıya doğru iterek masaj yap. Yüz masajı hakkında daha detaylı bilgi almak istersen bu makalemize göz atabilirsin.

 3. Yanak Sarkması için Maske ve Kremler: Burada söze, yanak sarkması maskesi şeklinde spesifik bir ürün olmadığını söylemekle başlayalım. Yalnızca cilde elastikiyetini geri kazandırmak ve sıkılaştırmak için özel içerikleri barındıran cilt bakım ürünleri var ki bu da etkili çözüm için birebir. Yanak sarkması için krem ve maske tercihini, formülünde hyaluronik asit başta olmak üzere pro-xylane bulunan ürünlerden yana yapabilirsin.

 4. Yanak Sarkmasına Dolgu: Yanaklarda hacim kaybı, ciltte dolgunluğu sağlayan hyaluronik asidin azalmasından kaynaklanıyor. Bunun için güvenilir bir klinikte yaptıracağın hyaluronik asit dolgusu ile yanaklarının hacim ve elastikiyet kazanmasını sağlayabilirsin.

 5. Yanak Sarkmasına Botoks: Yanak sarkması dolgunun yanı sıra botoks ile de önlenebilir. Ancak botoks işlemi doğrudan yanaklara değil, yüz kaslarının kırışıklık olan bölgelerine uygulanıyor. Kombine tedaviler sayesinde botoks ile de sarkmaların önüne geçilebilmekle birlikte bu yöntem, yanak sarkması için birebir çözüm sunmuyor.

 6. Yanak Sarkmasına Lazer ve Derin Ultrason: Her iki yöntemde de cilt altına iletilen radyo frekanslarıyla yeniden yapılandırma işlemi uygulanıyor. Herhangi bir kesik veya iz olmaksızın ciltteki kolajen bağlarının ısı ile yeniden güçlenmesini sağlayan bu yöntemler, yeni bağ oluşumunu da sağlıyor.

 7. Yüz Askısı: Ciltte sıkılaştırıcı işlemlerle toparlanma sağlanamayacağı durumlarda başvurulan bu yöntemde, cilt dokusuyla uyumlu iplerle yumuşak dokuların yukarıya çekilmesi sağlanıyor.

 8. Orta Yüz Germe: Genellikle kaş ve yanaklara bir arada müdahale edilen orta yüz germe işleminde, saç bitimine açılan küçük kesilerle, cilt örtüsü şakak kısmına doğru çekilerek dikişlerle sabitleniyor.

Yanak sarkması için evde uygulayabileceğin bakım önerileri

Süper etkili serum

Süper etkili serum

Cildin gençliğini ve sıkılığını kaybetmesindeki en önemli etkenlerden birinin de çevresel faktörler olduğunu söylemiştik. Hava kirliğliği, Uv ışınları, stres, uykusuzluk, düzensiz beslenme gibi çevresel faktörlerin cildini erken yaşlandırma etkilerine engel olmak için, ilk adımda Kiehl's Vital Skin-Strengthening Super Serum'u cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. Hyaluronik asit ve bitkisel kaynaklı komplekslerle cildini dış faktörlerin etkilerine karşı koruyacak bu serum, cildinin çok daha genç ve ışıltılı görünmesini sağlayacak. Böylece yanak sarkmasını daha başlamadan engellemiş olacaksın.

Yüz sıkılaştırıcı maske önerisi

Yüz sıkılaştırıcı maske önerisi

Yanak sarkması için sıkılaştırıcı yüz maskeleri son derece etkili. Cildinde elastikiyetini kaybeden yerlerin sıkılaşmasını sağlamak için Kiehl's Ginger Leaf & Hibiscus Firming Mask'i kullanabilirsin. Bu gece maskesinin formülündeki hatmi çiçeği ve zencefil yaprağı özleri, cildin anında daha sıkı hissedilmesini sağlıyor. Bu maskeyi her gece uyumadan önce uygulayarak, zamanla cildinin sıkılaştığını fark edebilirsin.

Süper kırışıklık kremi önerisi

Süper kırışıklık kremi önerisi

Gelelim cildindeki kırışıklıklar ve yanak sarkması için kırışıklık kremi önerimize: Kiehl's Super Multi-Corrective Cream SPF 30, yaşlanma belirtileri üzerinde bildiğimiz en etkili kremlerden biri. Jasmonik asit ve kayın ağacı özü içeren formülü ile bu süper krem, lastikiyet kaybı, pürüzlü doku, sıkılık kaybı, ince çizgiler, kırışıklıklar ve yüz hatlarının genç görünümünü yitirmesi gibi yaşlanmanın en önemli belirtilerini gidermeyi hedefliyor. Cildi sıkılaştırıp yüz hatlarını gençleştirdiği gibi, aynı zamanda UVA/UVB filtreleriyle cildi güneşin zararlı etkilerinden de koruyor.


Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?