Cildindeki Esneklik Kaybı İçin Ne Yapabilirsin?

Cildindeki Esneklik Kaybı İçin Ne Yapabilirsin?

Yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan ciltteki esneklik kaybı için nasıl bir bakım uygulamalısın?

Yaşlanma belirtileri arasında ilk ortaya çıkanlardan biri de ciltteki esneklik kaybı. 20’li yaşlara göre cildin dolgunluğunu ve sıkılığını kaybetmeye başlaması, ileri zamanlarda ince çizgiler ve kırışıklıklara kadar varıyor. Peki cildindeki esneklik kaybını en aza indirmek için neler yapabilirsin? İşte daha dolgun ve sıkı görünen bir cildin sırları…

Ciltte esneklik kaybı nedir? Neden olur?

Ciltte esneklik kaybı nedir? Neden olur?

Cildin 20’li yaşların ortalarından itibaren yaşlanmaya başladığını artık hepimiz biliyoruz. Peki yaşlanma nasıl başlıyor? İlk olarak hangi yaşlanma belirtileri ortaya çıkıyor? Bu belirtileri doğru şekilde karşılamak ve uygun bakımları uygulamak kuşkusuz ki yaşlanmayı geciktiriyor.

Cilt, 20’li yaşların ortasında ilk olarak dolgunluğunu ve sıkılığını kaybetmeye başlıyor. Ciltte kendiliğinden bulunan hyaluronik asit ve kolajen üretiminin azalmaya başlamasıyla, dolgunluk ve esneklik kaybı kendini göstermeye başlıyor. Buna yer çekiminin de etkisi eklenince, yaşlanma etkileri belli olmaya başlıyor.

Ciltte miktarı azalan hyaluronik asit ve kolajen eskisi gibi yerine gelmeyince, ilerleyen zamanlarda bu etkiler aynada kendini ince çizgi ve kırışıklık, sarkma şeklinde gösteriyor. İşte tam da bu noktada doğru yaşlanma karşıtı bakıma başlamak, bu belirtilerin mümkün olduğunca gecikmesine ve daha uzun süre “genç kalmaya” yardımcı oluyor.

Esneklik kaybı için nasıl bir bakım yapılır?

Esneklik kaybı için nasıl bir bakım yapılır?

Cildin eski dolgunluğunu ve esnekliğini kaybetmesine engel olmak için cilt bakımında kullanabileceğin en etkili içeriklerin başında hyaluronik asit geliyor. Bilindiği gibi hyaluronik asit molekülü, kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülü taşıyabildiği için, esneklik kaybı konusunda çok etkili bir içerik.

Vücutta eskisi gibi üretilmeyen hyaluronik asitin sebep olduğu yaşlanma belirtilerini giderip, dolgun ve esnek bir cilde sahip olmak için hyaluronik asit içeren serumlar, gözle görülür sonuçlar veriyor. Fakat bu durumda sadece hyaluronik asit içeren bir serum kullanmak tek başına yeterli olmayabiliyor. Bu mucizevi molekülün iyi bir şekilde nem tutabilmesi için bakımı tamamlayıcı nemlendirici kremler, hyaluronik asit içeren göz kremleri ve güneş kremini ihmal etmemek gerekiyor. Çünkü cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için yaz-kış düzenli güneş kremi kullanmak, yapılabilecek en iyi yaşlanma karşıtı bakımların da başında geliyor.

Esneklik kaybı için cilt bakımı önerisi

Cildinin yaşlanmasına engel olmak, daha genç, dolgun ve esnek görünmesini sağlamak aslında hiç de zor değil. Cilt tipine ve ihtiyacına göre seçeceğin doğru cilt bakım ürünleriyle daha çok uzun süreler genç görünmek, zamanı durdurmak mümkün. Esneklik kaybını gidermek için bu cilt bakım adımlarını izleyebilirsin:

1- Hyaluronik asit serumları

Hyaluronik asit serumları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, eğer cildinin eskiye oranla daha az dolgun ve esnek olduğunu düşünüyorsan, cilt bakım rutinine bir hyaluronik asit serumu eklemelisin. Serumu sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez temiz cildine uygulayabilirsin. Düzenli olarak kullandığında, cildinin 1-2 sonunda eskiye oranla daha dolgun, esnek ve sıkı göründüğünü göreceksin.

Bizim hiçbir zaman cilt bakım rutinimizden eksik etmediğimiz, en iyi hyaluronik asit serumlarından biri La Roche Posay Hyalu B5. 2 çeşit hyaluronik asit, B5 vitamini ve madeccasoside içeren formülü ile bu yüz serumu, hassas ciltlerdeki kırışıklık, dolgunluk ve esneklik kaybını azaltmaya yardımcı oluyor. Bu serumu düzenli olarak kullandığımızda, aradaki farklı gözlerimizle gördük ve bir daha da rutinimizden eksik etmedik!

2- Doğru nemlendirici seçimi

Hylauronik asit serumunu uyguladıktan sonra, üzerine nemlendirici uygulamak da önemli. Böylece hyaluronik asit moleküllerine, cildinin alt tabakasına indirebilecekleri nemi sağlamış olacaksın. Bu yüzden cilt tipin için uygun bir nemlendiriciyi bir sonraki adımda eksik etmemelisin.

3- Güneş kremini atlama

Güneş kremini atlama

Uzmanlar, güneşteki UV ışınlarının cilt yaşlanması üzerinde, genetik faktörlere kıyasla %80 daha etkili olduğunu söylüyorlar. Yani diğer bir değişle, yaş aldığımız için değil, güneşten korunmadığımız için daha çok yaşlanıyoruz. Bunun önüne geçmek, erken yaşta derin kırışıklıklara, esnekliğini kaybetmiş bir cilde sahip olmamak için yaz-kış, hava kapalı bile olsa güneş kremi uygulamalısın.

Bizim her gün rahatça kullandığımız, asla ağırlık yapmayan, makyaj altında bile çok severek kullandığımız güneş kremimiz La Roche Posay Anthelios Invisible Fluide SPF 50+. Su gibi incecik yapısı ile ciltte çok kolay dağılıyor, asla ağırlık hissi vermiyor, beyaz iz ve yağlı his bırakmıyor. Her gün kullanabileceğin, cildini iyi bir şekilde güneşten koruyacak bir güneş kremi arıyorsan, Anthelios Invisible Fluide güneş kremini mutlaka öneririz.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?