Kolajen Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Kolajen Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kolajen nedir ve ne işe yarar? Kolajen hakkında bilmen gereken her şeyi ve cilde faydalarını bir araya getirdik!

Cilt bakımında son derece popüler olan kolajen, birçok cilt bakımı ürününün içinde karşımıza çıkıyor. Peki kolajen nedir biliyor musun? Kolajenin faydaları, cilt bakımındaki etkisi ve kolajen içeren besinlerle ilgili bilmek istediğin her şeyi tek tek anlatıyoruz!

Kolajen nedir?

Kolajen nedir?

Kolajen, vücutta bol miktarda bulunan bir protein ve esas görevi ise dokulara esneklik sağlamak, eklem ve tendonları birbirine bağlayarak kasların, dokuların ve kemiklerin bir arada durmasını sağlamak. Ciltte, saçta, kemiklerde, dokularda ve kaslarda yüksek oranda bulunan kolajenin faydaları saymakla gerçekten bitmez.

Kolajen ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Vücut için olmazsa olmaz bir protein olan kolajenin en önemli etksi cilde ve vücuda esneklik vermektir. Genel olarak kolajenin ne işe yaradığını ve faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cildin sıkı ve pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Cilt yapısını ve kasları bir arada tutar, daha esnek olmasını sağlar.
 • Dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Eklemleri daha esnek bir hale getirir, kemikleri güçlendirir.
 • Saç tellerinin daha gür, kalın ve sağlıklı olmasını sağlar. Eksikliğinde veya azalmasında saç dökülmeleri ve zayıflıklar görülebilir.
 • Mide asidini düzenleyerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Cildin alt katmanlarındaki yağ dokusuna etki ettiği için selülit görünümünün azalmasını sağlar.
 • Uyku düzeninin düzelmesini sağlar.
 • Kalp sağlığı için faydalıdır.

Kolajen tipleri nelerdir?

Vücutta bulunan kolajenin tipleri ana olarak 4'e ayrılabilir ve her birinin de ayrı bir görevi bulunur. Kolajen tiplerine daha yakından bakmak gerekirse;

Tip 1 kolajen: Bu tip kolajen, vücutta en çok bulunan kolajen formudur. Cilt, saç, tırnak, organlar, eklemler ve bağlarda bulunur. Ana görevi dokuları bir arada tutup bütünlük sağlamaktır. Ayrıca cildin elastikiyetini de artırır. 

Tip 2 kolajen: Tip 2 kolajen, tip 1'e göre daha gevşek fiberlere sahiptir. Genellikle bağ dokularda ve kıkırdaklarda bulunurlar. Eklem sağlığı ve eklem ağrıları üzerinde etkilidir.

Tip 3 kolajen: Bağırsaklar, kalp, damarlarda ve ciltte esneklik kazandırma özelliğine sahiptir. Damarların esnek olmasını sağlarken, kasları güçlendirir.

Tip 4 kolajen: Cilt katmanlarında yer alır ve cildin esnek olmasını sağlarken kırışıklık görünümünü engeller. Üretimi azalmaya başladığında ciltte sıkılık kaybı ve kırışıklıklar görülmeye başlar.

Kolajenin cilde faydaları nelerdir?

Kolajenin cilde faydaları nelerdir?

Ciltte bulunan kolajenin, yaşlanma ile birlikte üretim seviyesi azalmaya başlıyor. Kolajen azaldığında ise cilt gençlikteki esnekliğini kaybetmeye başlıyor ve böylece ince çizgiler ve ilk kırışıklıklar ortaya çıkıyor, cilt sarkmaya başlıyor. Şimdi bir de kolajenin cilde faydalarına daha yakından bakalım:

 • Cildin sıkılaşmasını sağlar.
 • Cildin daha esnek olmasını sağlar.
 • Cildin yenilenmesini sağlar.
 • Ciltte kırışıklık ve ince çizgi görünümünü giderir.
 • Cildin nem tutma kapasitesini artırır.

Kolajen seviyesini artırarak kırışıklıklarını engelleyebilir, cildinin çok daha genç, ışıl ışıl ve esnek olmasını sağlayabilirsin. Peki kolajen üretimini nasıl artırabilirsin? İşte tam da bu noktada cilt bakımı ürünleri devreye giriyor. Kolajeni yiyeceklerden alabileceğin gibi, kolajen üretimini destekleyen cilt bakım ürünleri kullanarak da yaşlanma karşıtı bir bakım yapabilirsin. Kolajenin vücuttaki seviyesini artırarak kırışıklıklarından, selülitlerinden, çatlaklarından ve kuruluktan kurtulabilirsin.

Kolajen yaşlandıkça azalır mı?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, vücudun kolajen üretimi azalır. 30’lu yaşlarda azalan bu seviye 40’lı yaşlara gelindiğinde iyice yavaşlar. Kolajenin azalmasıyla birlikte cilt esnekliğini kaybeder ve sarkıp kırışmaya başlar.

Kolajen kaybına yol açan faktörler nelerdir? Kolajen nasıl artırılır?

Yaşlanma ile birlikte vücuttaki kolajen üretiminin azaldığını söylemiştik. Peki kolajen neden azalır? Nasıl arttırılabilir? Aşağıdaki maddelere dikkat ederek kolajen üretimini destekleyebilirsin:

 • Stres
 • Düzensiz beslenme, yetersiz protein alımı
 • Hava kirliliği
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Uyku düzensizliği
 • Fazla güneşte kalmak
 • Yoğun kozmetik kullanımı
 • Glikasyon (Aşırı şeker ve karbonhidrat tüketimi)
 • Menopoz
 • Bazı ilaç tedavileri

Vücutta azalan kolajeni artırmak için kolajen içeren besinler tüketebilir, beslenme ve uyku düzenini dengeleyebilir, sağlıksız alışkanlıkları bırakıp kolajen takviyelerini de deneyebilirsin. Bunun için öncelikle doktoruna danışman gerektiğini hatırlatalım.

Kolajen nelerde var? Hangi besinlerde bulunur?

Kolajen nelerde var? Hangi besinlerde bulunur?

Kolajen içeren besinleri tüketerek, vücudundaki kolajen seviyesini artırabilirsin. “Kolajen hangi yiyeceklerde var?” diye merak ediyorsan, senin için listeliyoruz:

 • Kemik suyu: Kolajenin en yoğun olduğu yiyeceklerden biri kemik suyu. Bu yüzden et yemeklerinin suları ve paça çorbası, kolajen bakımından en zengin içeriklerin başında geliyor.
 • Et, balık ve tavuk: Et ürünleri de kolajen bakımından son derece zenginler. Özellikle cildin esnekliğini artıran somon balığı bu konuda başarılı.
 • Kırmızı meyve/sebze: Çilek, elma, kırmızı biber, C vitamini bakımından çok zengin oldukları için vücudun kolajen seviyesini artıran yiyeceklerden.
 • Sülfür içeriği ile soğan, sarımsak ile birlikte avokado, portakal, greyfurt, salatalık ve havuç gibi yiyecekler de kolajen bakımından zenginler. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, bu listelediğimiz kolajen içeren besinleri de tüketerek daha genç kalabilir, kırışıklıklarını mümkün olduğunca geciktirebilirsin.

Kolajen takviyesi işe yarıyor mu? Kolajen nasıl kullanılır?

Son dönemde gittikçe popülerleşen kolajen takviyesi kullanımı ise tercih edilen yollardan biri. Öncelikle kolajen takvisyesi kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmanı öneririz. Kolajen kullananlar ise ciltlerindeki parlaklık, esneklik ve nemli görünümün uzun süre düzenli kullanımda görüldüğünü söylüyorlar.

Peki gerçekten kolajen takviyeleri işe yarıyor mu? Araştırmalara göre, ağız yoluyla alınan kolajen takviyeleri cilt üzerinde etkisini uzun sürede gösterse de, kolajen kullanan kadınlarla kullanmayanların aralarındaki farka bakıldığında cilt elastikiyerlerinin daha fazla olduğu gözlemlenmiş. Dışarıdan yapılan kolajen takviyeleri genellikle kolajen tozu, kolajen hapı ve kolajen içecekleri şeklinde oluyor. Kolajen takviyeleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bu içeriğimize göz atabilirsin. Ayrıca ciltteki yaşlanma belirtilerini gidermek için de kolajen kremlerini kullanabilirsin.

Kolajen takviyesi işe yarıyor mu? Kolajen nasıl kullanılır?

Kolajen peptit nedir?

Kolajenlerin sindirim sisteminde parçalanmış ve daha ufalmış haline kolajen peptit adı veriliyor. Kana karışabilecek formda olan kolajen peptitler, hücrelere bu şekilde gönderiliyor. Hücre yenileme ve enerji verme görevini yerine getiriyorlar.

Kolajenin yan etkisi var mıdır?

Kolajen, daha çok hayvansal gıdalarda bulunan bir protein olduğu için, kişinin bu konuda bir alerjik reaksiyon gösterme ihtimali yoksa, kolajenin zararları veya yan etkisi minimumdadır. Bunun dışında her içerikte olduğu gibi kolajenin de aşırı ve kontrolsüz tüketimi vücutta istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden kolajen kullanımından önce mutlaka bir doktora görünmek ve önerilerini almak son derece önemlidir. 

Kolajen içeren yüz kremleri

Yaşam tarzına dikkat etmek, kolajen içeren besinler tüketmek tek başına yeterli olmayabilir. Bu noktada kolajen içeren yüz kremlerini cilt bakım rutinine dahil ettiğinde çok daha etkili bir sonuç alabilir, yılları durdurabilirsin. Kolajeni direkt bir yüz kremi ile cilde uygulamak kesin ve uzun süreli bir sonuç vermeyebilir. Bunun yerine formülünde kolajen oluşumunu destekleyen ve artıran cilt bakım kremleri tercih ederek, etkili bir sonuç alabilirsin.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Gündüz Kremi

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Gündüz Kremi

Kolajen seviyesini destekleyen bir yaşlanma karşıtı krem önerisi istersen, sana gözümüz kapalı Vichy’nin Liftactiv Collagen Specialist gündüz kremini önerebiliriz. Kolajen azalmasına bağlı yaşlanma belirtilerine karşı savaşan ve cildin çok daha esnek ve genç görünmesini sağlayan bu krem, ciltteki kolajeni oluşturan biopeptitleri uyarıyor. İçeriğindeki C vitamini, peptitler ve vichy Mineralli Termal Suyu ile cildin daha pürüzsüz görünmesini, güçlenmesini, dengelenmesini ve kırışıklıkların azalmasını sağlıyor.

Sabahları temiz cildine uygulayabileceğin bu kolajen destekleyen yüz kremini düzenli olarak kullandığında cildindeki kırışıklıkların azaldığını, eskiye oranla sıkılaştığını ve lekelerin azalarak pürüzsüzleştiğini fark edeceksin.

L'Oréal Paris Yaş Uzmanı Kırışıklık Karşıtı Nemlendirici Krem 30+

l'oréal paris yaş uzmanı 30 krem

Ciltteki kolajen üretiminin 30'lu yaşlarda azalmaya başladığını düşündüğümüzde, eğer cildine yaşa özel bir kırışıklık bakımı uygulamak istersen, L'Oréal Paris'in Yaş Uzmanı Nemlendirici Krem 30+'yı kullanabilirsin. Bu kremin formülündeki kolajen biosferleri ve opuntia çiçeği özleri ile cildinin ilk yaşlanma belirtileriyle savaşabilirsin. Bu yaşa özel kırışıklık kremini düzenli olarak kullandığında cildindeki ince çizgi görünümünün azaldığını, esnekliğinin arttığını ve uzun süre nemli kaldığını fark edeceksin.

Vichy Liftactiv Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul

Vichy Liftactiv Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul

Cildindeki kırışıklıklar için bir bakım kürü uygulamak istersen, Vichy Liftactiv Peptit-C Cilt Bakım Ampullerini kullanabilirsin. %10 saf C vitamini ve bio-peptitler içeren formülü ile ciltteki ince çizgi, kırışıklık ve sıkılık kaybını azaltmaya yardımcı oluyor. Formülündeki bio-peptitler, kolajen üretimini destekleyerek cildin daha genç görünmesini sağlıyor. Bu ampulleri 10 gün boyunca düzenli olarak kullanarak cildindeki değişimi kendi gözlerinle görebilirsin.

Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem

Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem

Ciltteki sıkılık kaybı, ince çizgiler, kırışıklıklar ve leke görünümü gibi kolajen kaybı sebebiyle ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini hedefleyen bir diğer içerik ise gluko-peptitler. Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem'in formülündeki keten tohumu özleri içinde bulnan bu gloko-peptitler, kolajen kaybı nedeniyle meydana gelen kırışıklıkları ve sıkılık kaybını hedefliyor. Çok yönlü bir bakım etkisi veren Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem'i düzenli olarak kullandığında, cildinin eskiye oranla daha sıkı, daha pürüzsüz göründüğünü, lekelerinin ve kırışıklıkların görünümünün azaldığını kendi gözlerinle görebilirsin! Ayrıca Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem SPF 20 ile de cildini güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?