Cilt Bakımı Dosyası: Kore Cilt Bakımı Adımları Nelerdir?

Cilt Bakımı Dosyası: Kore Cilt Bakımı Adımları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cam gibi bir cilt görünümü rüyalarını mı süslüyor? Öyleyse Kore cilt bakım rutinini deneyebilirsin. “K-Beauty” olarak da anılan Kore bakımı, “Korelilerde neden sivilce yok?” ve “Korelilerin cildi neden çok güzel?” gibi soruların da cevabı. Hal böyle olunca Kore cilt bakım sırlarını çoktan merak etmiş olmalısın. İşte Korelilerin cilt bakım rutini hakkında tüm bilmen gerekenler!

Onlar, çekik gözleriyle olduğu kadar pürüzsüz cilt görünümleriyle de sık sık konuşuluyor. Kimden mi bahsediyoruz? Tabii ki Koreli kadınlardan! Dünyada en fazla kozmetik ürünü kullananlar, şüphesiz ki Koreli kadınlar. E hal böyle olunca da pürüzsüz ve porselen görünümlü bir cilde sahip olmaları da kaçınılmaz oluyor. Peki, bu güzel cilt görünümlerini tam olarak neye borçlular dersin?

Birkaç tahminin vardır elbet. Ancak bilmiyorsan da üzülme. Çünkü biz senin için konuyu derinlemesine araştırdık. Ve şimdi, sadece 10 adımda Kore cilt bakımı nasıl yapılır açıklıyoruz. Deneyince yorumlarını bizimle paylaşmayı unutma!

Koreli Kadınların Güzellik Sırları

Parlak, nemli, pürüzsüz ve dolgun cilt görünümü neredeyse tüm Koreli kadınların ortak noktası. Haliyle K-beauty kore cilt bakım rutininin gücü tüm dünyayı etkisi altına alıyor. Neredeyse tüm güzellik meraklıları Kore cilt bakımı ipuçlarını araştırıyor, Kore kozmetik ürünlerinin içeriğini inceliyor ve kendilerine bir K-Beauty bakım rutini oluşturuyor. Sen de Koreli kadınlar kadar güzel bir cilde sahip olmak istiyorsan, Kore cilt bakımı aşamalarını uygulayabilirsin. Kore cilt bakım adımları bir satır aşağıda!

1. Temizleyici Yağ

Temizleyici Yağ

Koreli kadınların cilt bakım sıralamasında temizleyiciler ayrı bir öneme sahip. Yüzlerine çift aşamalı temizlik uygulayan Koreli kadınlar, önce yağ bazlı temizleyici kullanıyor. Yağın sökücü etkisi sayesinde suya dayanıklı makyajlarını dahi ciltte bir kalıntı kalmadan çıkaran Koreli kadınlar, ciltlerine masaj etkisi de sağlamış oluyor. Etkili temizlik, Kore “glass skin” yani “cam cilt” bakımının temelini oluşturuyor.

2. Temizleyici Jel veya Köpük

Temizleyici Jel veya Köpük

K-Beauty bakımında cilt temizliğinin ikinci adımını su bazlı temizleyici alıyor. Su bazlı temizleyiciyle yağ bazlı temizleyicinin kalıntıları da arındırılıyor. Çift aşamalı temizlik sayesinde ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumu en aza iniyor. Uzmanların da tavsiyesi olan çift aşamalı temizlik işlemi sayesinde cildin hassas yapısı korunuyor.

Editörün Favorisi: Temizleyici jel olarak bizim favorilerimizden biri Vichy Normaderm Phytosolution Arındırıcı Jel. Yağlı ve akneye eğilimli ciltlerin kullanımına uygun bu temizleyici jel çinko, bakır ve probiyotik ile zenginleştirilmiş formüle sahip. Özellikle de cildi kurutmadan temizlediği için favorilerimiz arasındaki yerini aldı! 😊

3. Peeling

Peeling

Koreliler ciltleri için ne kullanıyorlar diye sorduğunda verilecek en önemli yanıtlardan biri de peeling. Ciltlerinin pürüzsüz olmasına önem veren Koreli kadınlar, haftada iki kere ciltlerini çizmeyecek, zarar vermeyecek bir peeling ya da yıkanabilir maskeyle arındırma işlemi uyguluyor. Böylece ciltlerinde biriken kir, makyaj kalıntıları, fazla yağ ve ölü yüzey hücrelerinden kurtuluyor.

4. Tonik

Tonik

Tonik adımı elbette Koreli kadınların cilt bakım ritüelinin de olmazsa olmazı. Öyle ki Koreliler, tek bir tonik işlemi yerine yedi tonik yöntemini uyguluyor. Yine Korelilere özgü olan bu tonikleme adımında cildin daha nemli, aydınlık ve ışıltılı bir görünüme kavuştuğu söyleniyor. Uygulama yöntemi ise şöyle:

  • Toniği pamuk yardımıyla yüzüne yedir ve cildinde kurumasını bekle.

  • Diğer altı adımda ise bir miktar toniği avucuna dökerek cildine uygula ve her adım sonrası toniğin, cildinde kurumasına özen göster.

Şunu da belirtelim: Koreli kadınlar bu yedi tonik metodunu yalnızca ciltlerinin fazla kuruduğu ve ışıltısını kaybettiği zamanlarda uyguluyor. Ayrıca kullandıkları ürünlerin içerisinde alkol gibi cildi kurutucu etki gösteren bileşenlerin olmamasına özen gösteriyorlar. Kendine bir Kore cilt bakım seti oluşturmayı düşünüyorsan, bu detayı da mutlaka göz önünde bulundurmalısın.

5. Esans

 Esans

Kore cilt bakımı uygulamalarında en az tonik kadar önem verilen bir diğer konu ise esans kullanımı. Öyle ki esanslar Kore cilt bakımının kalbi desek yeridir. Cildi nemlendirme aşamasına dahil olan esanslar, hafif yapılarıyla cildin alt tabakalarına nüfuz ediyor. Kolajen üretimini artıran ve leke oluşumunu önleyen esanslar, düzenli kullanımda cildin daha genç ve aydınlık görünmesine katkı sağlıyor. Kore cam cilt bakımının mimarının da esans kullanımı olduğunu belirtelim.

6. Serumlar ve Ampüller

Serumlar ve Ampüller

Cildin ihtiyacına yönelik iyileştirici bakımların uygulandığı bu aşamada kuruluk, sivilce, kırışıklık, lekelenme ve geniş gözenek gibi problemler doğrultusunda etkin bir uygulama yapılıyor. Güçlü antioksidan etkilere sahip serumlar ve ampuller, Kore cilt bakımının adımlarında vazgeçilmezlerden biri.

Editörün Favorisi: İnce çizgi ve kırışıklık karşıtı bakım sunan, antioksidan etkiye sahip favori cilt serumlarımızdan biri Skin Ceuticals C E Ferulic Serum! İnce çizgi ve kırışıklık görünümünü ve sıkılık kaybını azaltan bu serum, cilt tonunun daha aydınlık görünmesine de destek oluyor. İşte Koreliler ciltleri için ne kullanıyorlar dersen, cevap bu gibi güçlü serumlarda saklı!

7. Kağıt Maskeler

Kağıt Maskeler

Koreli kadınların maskeleri tüm dünyaya ün salmış durumda. Özellikle kağıt yüz maskelerinin Kore cilt bakımı ürünleri arasında ayrı bir önemi mevcut. Kore cilt bakımı yapanlar, haftada iki veya üç kez uyguladıkları kağıt maskeler sayesinde kırışıklık görünümü ve kuruluk gibi problemlerin önüne geçmeyi hedefliyor. Ve sanıyoruz bunu başarıyorlar da!

8. Göz Kremi

Göz Kremi

Bildiğin üzere göz çevresi son derece narin bir yapıya sahip. Bu nedenle de oldukça hassas bir bakım istiyor. Ayrıca göz çevresi cildin diğer bölgelerine kıyasla daha ince bir yapıya sahip olduğu için kırışıklığa karşı da bol neme ihtiyaç duyuyor. Koreli kadınlar da bunun elbette ki farkında. Göz altı morlukları ve şişkinlikleri için özel olarak formüle edilen ürünleri kullanan Koreli kadınlar, kırışıklık görünümüyle de bu sayede başa çıkıyor. Bu sebeple K-Beauty ürünleri arasında göz kremleri bir hayli dikkat çekiyor.

9. Nemlendirici

Nemlendirici

Ve tabii ki tüm cildi nemlendirmeden olmaz! Koreli kadınların bu aşamadaki tercihlerini su bazlı nemlendiriciler oluşturuyor. Kore bakımı yapanlar cilde nem ve canlılık veren hafif formüllü nemlendiricilerle ciltlerinin doğal ışıltısını korumayı başarıyor. Kore cilt bakımı ipuçlarından biri olan su bazlı nemlendiricileri daha önce denemediysen hemen harekete geçmeni öneririz.

10. Güneş Kremi

Güneş Kremi

Koreli kadınların bembeyaz teni ne kadar sevdiklerini artık bilmeyen yok. Bu sebeple güneş kremleri, onların en vazgeçilmez bakım ürünlerinden biri. Ciltlerinde herhangi bir kızarıklık ve bronzluk görmeye tahammül edemeyen Koreli kadınlar, dışarı çıkmadan mutlaka güneş kremi uyguluyor. Üstelik hava güneşliymiş kapalıymış düşünmeden! Zaten doğrusu da bu. Çünkü zararlı güneş ışınları hava kapalıyken dahi dünyaya ulaşıyor. 

Kore cilt bakım ürünleri arasında çok büyük bir öneme sahip olan güneş kremi, bu coğrafyada evdeyken de uygulanıyor. Şimdi Koreli kadınların lekesiz ciltlerini neye borçlu olduğunu anladın değil mi? Sürekli dikkatli olmaya ve işi şansa bırakmamaya!

Editörün Favorisi: Yüz için çok yüksek korumalı güneş kremleri arasından bizim favorilerimizden biri La Roche-Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50+!Tüm cilt tiplerine uygun olan ve göz çevresinde de kullanılabilen bu güneş koruyucu krem, ciltte beyaz iz bırakmıyor. Özellikle de ağırlık yapmayan dokusuyla, bizim her gün rahatlıkla kullandığımız bir ürün. Kore cilt bakımı adımlarını uygulamak istiyorsan, son aşamada La Roche-Posay Anthelios güneş kremini tercih edebilirsin!


Tebrikler! Pürüzsüz bir cilt yolculuğunun ilk adımında Kore tarzı cilt bakımı nedir ve Kore cilt bakımı nasıl yapılır öğrendin. Şimdi sıra bildiklerini uygulamaya geldi. Hemen Kore cilt bakımı için önerdiğimiz ürünleri satın al, cam gibi bir cilt için ilk aşamayı tamamla. İlk K-Beauty bakım rutininin şerefine arkadan bir K-pop şarkısı açmanı öneririz. Keyifli bakımlar!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?