Kolajen mi Omega 3 mü? Cilt İçin Hangisi Daha Faydalı?


Kolajen ve omega 3 dosyasını açıyoruz. Bakalım bu iki içeriğin cilt üzerindeki faydaları neler?

Cilt güzelliğinde faydalı olduğu bilinen bazı içerikler olduğunu biliyoruz. Biz de CildimveBen editörleri olarak bakım ürünlerinde karşımıza sıkça çıkan bu içeriklerden ikisini yakın merceğe alalım istedik. Kolajen ve omega 3 hakkındaki tüm gerçekleri açıklayacağımız bu yazımızda, cildin için hangisinin daha faydalı olduğunu öğreneceksin. O halde hazırsan, arkana yaslan ve kendini bize bırak. Önce kolajen içeriği ile başlıyoruz!

Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir?

Kolajen, vücudumuzda kendiliğinden bulunan bir proteindir. Cildin elastikiyetini sağlayan bu protein, bu sayede cilde esneklik kazandırıyor. Ancak tek görevi bununla da sınırlı değil. Kolajen, aynı zamanda cilt hasarı söz konusu olduğunda cildin hızla onarılmasına yardımcı olurken; eklem, tendon ve organları da bir arada tutan hayati bir işleve sahip. Böylesi önemli bir protein olan kolajen, belli bir yaştan itibaren vücut tarafından ne yazık ki üretimi yavaşlıyor. Bu noktada kolajen takviyesi almaksa önem taşıyor.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajenin vücuttaki en büyük işlevi, cilde esneklik kazandırması ve bu sayede kırışıklık görünümünü azaltmasıdır. Ancak bunun yanında kolajenin vücutta,

 • Kalp sağlığını koruduğu,

 • Sindirim sistemini düzenlediği,

 • Kemikleri güçlendirdiği

de biliniyor. Üstelik vücudumuzda yaklaşık olarak 16 farklı kolajen tipi yer alıyor. Peki, kolajen ciltte başka ne gibi faydalı etkilere sahip dersin? Gel, birlikte bakalım.

Kolajenin Cilde Faydaları

Kolajenin Cilde Faydaları

Kolajen faydaları saymakla bitmeyen bir bileşen. Cilt için faydaları ise şöyle;

Cildin elastikiyetini artırır. Bu sayede esnek bir yapıya kavuşan ciltte, kolay kolay sarkmalar görülmez.

 • İnce çizgi ve kırışıklık görünümünü engeller.

 • Ciltteki kuruluk problemini ortadan kaldırır.

 • Selülit görünümünü azaltır.

 • Ciltte çatlak oluşumunun önüne geçer.

Özetle, vücutta yeterli miktarda bulunan kolajen proteini, cildin yaşlanmasını önleyerek daha genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor. Sen de cildinde son zamanlarda meydana gelen ince çizgiler, sarkmalar ve kırışıklık görünümünden şikayetçiysen, cilt bakımında kolajen içerikli ürünlere yönelebilirsin.

Editörün önerisi: Her zaman olduğu gibi kolajen konusunda da derin araştırmalara girdik ve en sonunda formülü ile “işte bu!” dedirten o kolajen kremini bulduk. Seni, Vichy Liftactive Collagen Specialist Gündüz Kremi ile tanıştırmak istiyoruz. Kolajen eksikliği nedeniyle ciltte görülen yaşlanma belirtilerinin önüne geçen bu krem, düzenli kullanımda cildimizin çok daha genç bir görünüme kavuşmasını sağladı. Kremin içeriğinde yer alan biopeptitler, cildimizdeki kolajen oluşumunu desteklerken; C vitamini, peptitler ve Vichy Mineralli Termal suyu ise pürüzsüz, aydınlık ve dengeli bir cilt görünümüne kavuşturdu. Biz etkisinden son derece memnun kaldık. Senin de denemeni ve farkı hissetmeni şiddetle tavsiye ediyoruz.

Omega 3 Ne İşe Yarar?

Omega 3 Ne İşe Yarar?

İnsan sağlığı açısından son derece faydalı bir yağ asidi olan omega 3, çocuklarda kemik gelişimine katkıda bulunurken; beyin fonksiyonlarının çalışmasında, görme bozukluklarının önüne geçilmesinde, depresyonda, kan basıncı, damar sertliği, alzeheimer gibi hastalıkların önlenmesinde büyük bir role sahiptir. Otoimmün hastalıklara karşı da oldukça koruyucu bir işleve sahip olduğu bilinmektedir.

Omega 3’ün Cilde Faydaları Nelerdir?

Omega 3’ün Cilde Faydaları Nelerdir?

Gördüğün gibi omega 3 yararları arasında yok yok. Bu sağlıklı yağ asitlerinin cilt güzelliğindeki etkileri ise şöyle;

 • Yeterli miktarda, düzenli omega 3 alımı, cildin yağ dengesini düzenlemeye yardımcı olur.

 • Sebum dengesini sağlayan omega 3, bu sayede akne oluşumunun da önüne geçer.

 • Saç derisinde meydana gelebilecek iltihaplanmalara karşı da etkilidir.

 • Cilt altı bağ dokusunun yenilenmesine yardımcı olarak, cildi yaşlanma belirtilerine karşı korur.

Tüm bu maddeler öyle gösteriyor ki vücut sağlığında olduğu kadar cilt sağlığında da omega 3 önemli bir role sahip. Cildin yağ dengesini sağlayan ve sağlıklı bir görünüme kavuşturan omega 3, aynı zamanda kırışıklık görünümüne karşı da oldukça etkili.

Editörün önerisi: Cildin yaşlanma belirtilerini, erken dönemde önleyebileceğin bir serum önerisi yapmak istiyoruz sana: Kiehl’s Vital Skin-Strengthening Super Serum. Hızlı emilen yapısı ile bizi etkilemeyi başaran bu serum, ciltteki erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Hyaluronik asit ve bitkisel kaynaklı kompleks ile zenginleştirilen formülü, cildi mükemmel şekilde nemlendirirken; ışıltılı bir cilt görünümüne kavuşmasını sağlar. Tüm bu etkileri kullanmaya başladığımız ilk andan itibaren gözlemlediğimiz bu seruma, asla karşı koyamayacak ve cilt bakım rutininden kesinlikle eksik etmeyeceksin.😉  

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala