Seramid Nedir? Cilt Bakımına Faydaları Nelerdir?


Cildi dış etkenlere karşı koruyan seramidler hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Seramid” kelimesini daha önce hiç duymamış olabilir, belki de bazı cilt bakım ürünlerinin içeriğinde denk gelmiş ama tam olarak ne olduklarını bilmiyor olabilirsin. İşte “Seramid nedir?” ve “Seramidlerin cilde faydaları nelerdir?” gibi sık sorulan soruları yanıtlıyoruz!

Seramid nedir?

Seramid nedir?

Cildin koruyucu bariyerinde büyük bir öneme sahip olan seramidler, cildin kendisinde var olan lipidler yani yağ molekülleridir. Cilt hücrelerinin bir arada tutulmasını sağlayan, bağlayıcı özelliğe sahip seramidler, cilt bariyerinin güçlü olmasını sağlarlar.

Cildin nem dengesini koruyan seramidler, cildin kendisinde bulunurlar ve vücut tarafından üretilirler. Yaşlanma, cildin üst tabakasının tahriş olması ve sert sabunların kullanımı nedeniyle ciltteki seramid seviyesi azalabilir. Seramid üretimi ve seramidlerin azalması sonucunda, cilt bariyeri zayıflar, cilt hassaslaşır ve nemini kaybetmeye başlar. Zayıf cilt bariyeri daha ince ve geçirgen olduğu için, zararlı dış etkenlere daha korunmasız bir hale gelir, bakteri ve alerjenlere açık kalarak reaksiyon gösterebilir. Seramidler azaldığında, cilt kurur, hatta egzama ve sedef hastalığı da görülebilir.

Seramidin cilt için faydaları

Seramidin cilt için faydaları

Seramidler, cildi koruma ve cilt bariyerini güçlendirme özelliğine sahip oldukları için cilt için son derece önemlidirler. Peki seramidlerin cilde faydası tam olarak nedir?

Cildi dış etkenlere karşı korurlar: Seramidler, cilt bariyerinde önemli ve bağlayıcı bir rol oynadığı için, cilt bariyerinin güçlü olmasını sağlarlar. Böylece bakterilerin ve zararlı kimyasalların cilde zarar vermesine engel olurlar.

Cildin nemli ve güçlü olmasını sağlar: Seramidler, cilt bariyerinde bağlayıcı oldukları için, dış etkenlere karşı koruma sağladıkları gibi, cildin içeriden de nem kaybetmesine engel olurlar. Ciltteki nem dışarı çıkmadığı için azalmaz, böylece cilt nem dengesini korur, sağlıklı ve güçlü olur.

Seramidlerin azalması, cildin hızlı bir şekilde kurumasına neden olur. Kuruma, pul pul dökülme, gerginlik ve hatta küçük çatlaklar görülebilir. Hatta daha ileri seviyede seramidlerin azalması, atopik dermatit yani egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerine neden olabilir. Eğer böyle bir şikayetin varsa, mutlaka dermatoloğunla görüşmeni tavsiye ederiz.

Seramid içeren nemlendiriciler

Seramid içeren nemlendiriciler

Peki, cildindeki seramid üretimi azaldıysa ne yapabilirsin? Seramid içeren kremler kullanarak, cilt bariyerinin güçlenmesini sağlayabilirsin. Cildin kendisinde bulunan doğal seramidler, cilt bariyerini onarma ve güçlendirme özelliğine sahiptirler. Eğer cildin çok çabuk kuruyorsa, sürekli nemlendirsen bile kurumaya devam ediyorsa, cilt bariyerin zayıflamış olabilir. Bunun için seramid içeren kremler kullanarak iyi bir sonuç elde edebilirsin.

Seramid içeren yüz kremleri

Seramid içeren yüz kremleri

Yüz ve boyun çevresindeki zayıflamış cilt bariyerini güçlendirmek, cildinin çok daha nemli, sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamak için seramid içeren yüz kremlerini tercih edebilirsin. CeraVe Nemlendirici Yüz Kremi, 3 temel seramid, niasinamid ve hyaluronik asit içeren formülü ile cildi gün boyunca nemlendirirken, aynı zamanda cilt bariyerinin onarılmasına ve güçlenmesine yardımcı oluyor. Eğer yüzün çok kuruyor, pul pul dökülüyor ve gerginlik hissi yaşıyorsan, seramid içeren bu yüz kremini mutlaka denemelisin.

Editörün Önerisi: Cerave Yüz Kremi GFK 25 ise içerisindeki güneş koruması ile hem cilt bariyerini güçlendirirken, hem de cildini güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır.

Seramid içeren yüz temizleyicileri

Seramid içeren yüz temizleyicileri

Ciltteki seramidlerin azalmasının bir diğer sebebi ise, sert sabunlar içeren temizleyiciler kullanmak. Bu kimyasal formüller cilt bariyerine zarar vererek incelmesine neden olurlar. Bu yüzden cildini temizlerken, cilt bariyerine zarar vermeyen, yumuşak formüller tercih etmelisin. CeraVe Köpüren Temizleyici, cilt bariyerine zarar vermeden ciltteki kir ve fazla yağı arındırma konusunda çok başarılı. 3 temel seramid, niasinamid ve hyaluronik asit içeren formülüyle, yağlı ciltleri bile kurutmadan arındırmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda cilt bariyerini de onarıyor ve güçlendiriyor.

Seramid içeren vücut kremi

Seramid içeren vücut kremi

En popüler seramid içeren kremlerden biri olan CeraVe Nemlendirici Krem, hem tüm vücutta kullanılabiliyor hem de aile boyu bir etki sağlıyor. Sık kuruyan yüzünde, bacaklarında, ellerinde, kısacası tüm vücudunda rahatlıkla kullanabileceğin bu nemlendirici krem de, 3 temel seramid, niasinamid ve hyaluronik asit içeriyor. Yoğun kremsi bir yapıya sahip, cilt tarafından hemen emiliyor ve yağlı bir his bırakmıyor.

CeraVe Nemlendirici Krem’in Kontrollü Salınım Teknolojisi sayesinde cilt sadece uygulandığında değil, gün boyu dengeli bir şekilde nemlenmeye devam ediyor. Böylece cilt çok daha uzun bir süre nemli kalıyor. Cilt bariyerini güçlendirme ve onarma özelliği ile kuruluk kaynaklı cilt şikayetlerinin azalmasını da sağlıyor. Bu kremin en güzel tarafı ise tüm aileye yetecek boyda olması!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!