Mandelik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?


Cilt bakımında asitleri kullanmayı çok sevdiğimizi biliyorsun. Cilde iyi gelen asitler arasında bugün mandelik asidi ele alıyoruz. Mandelik asit cilde faydaları ve mandelik asit içeren ürünleri yakından inceleyelim. Mandelik asit kimler için uygundur ve nasıl kullanılır? Özellikle hassas cildi olan ve cilt bakımında asitleri kullanmaya çekinenler için mandelik asit doğru bir tercih olacak. Peki, mandelik asit nedir ve ne işe yarar? 

Mandelik asit nedir?

Mandelik asit nedir?

Mandelik asit, acı bademden elde edilen bir AHA türüdür. Alfa hidroksi asit türlerinden biri olan mandelik asit, cilt bakımında özellikle peeling amacıyla tercih ediliyor. Akne, siyah nokta ve gözenek gibi cilt sorunlarına iyi gelen mandelik asit ciltte kontrollü peeling etkisi göstererek daha pürüzsüz görünmesini amaçlıyor. 

Cilt bakımnıda kullanılan diğer AHA türlerinden olan glikolik asit ve sitrik asit gibi peeling etkisi sağlayan mandelik asit, en hassas ciltlere bile uygundur. Molekül boyutu daha büyük olduğu için mandelik asit cilde daha yavaş nufüz eder. Bu da daha hassas peeling etkisi yaratır. Mandelik asidin özellikleri sayesinde son dönemde mandelik asit içeren cilt bakım ürünleri yaygın hale gelmeye başladı.

Mandelik asit faydaları

1- Cilde nazik davranır

Mandelik asit faydaları

Mandelik asidin en öne çıkan özelliği, diğer AHA türleriyle kıyaslandığında cilde daha nazik olmasıdır. Bu da hassas cilter için ideal bir seçim olduğunu gösterir. 

AHA çeşitleri arasında mandelik asit molekül olarak en büyük olanıdır. Bu nedenle mandelik asit cilde daha yavaş nüfuz ediyor. Kızarıklık ve tahriş yaratma şansı diğer asitlere göre daha azdır. 

2- Hücre yenilenmesini hızlandırır

2- Hücre yenilenmesini hızlandırır

Mandelik asit, ciltteki hücre döngüsünü hızlandırıyor ve ölü derilerin atılmasını sağlıyor. Ciltte peeling etkisi sağlayacak cilt görünümünü yenileyen bu değerli asit, kimyasal peelinglerde de tercih ediliyor. Düzenli olarak mandelik asit kullananlar ciltlerinin daha fresh, pürüzsüz ve aydınlık göründüğünü söylüyorlar. 

3- Kolajen üretimini destekler

Mandelik asit, ciltte kolajen üretimini destekleyerek ince kırışıkları azaltıyor ve cildi sıkılaştırıyor. Kolajen ve elastin üretimini uyaran mandelik asit sayesinde cilt daha dolgun ve genç görünmeye başlar. 

4- Akne karşıtı etki gösterir

Cildimizdeki sebum, bakteriler ve ölü deri hücreleri iltihaplanmayı tetikler ve ciltte akne oluşabilir. Mandelik asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanmak, sebum üretimini düzenlemeye, gözenekleri açmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu da daha az sivilce oluşumuna katkı sağlar. 

Mandelik asit, akneye iyi gelen salisilik asit gibi içeriklere göre daha az yan etki gösterir. Ciltte kızarıklık oluşturmaz ve yaz aylarında güvenli bir şekilde kullanılabilir.  

5- Koyu lekeleri azaltır

Mandelik asit ieçren peeling ürünlerinin cilt yüzeyindeki koyu lekelere iyi geldiği görülmüştür. Cildi eşitleme ve aydınlatma etkisi görülen mandelik asit güneş lekesi, yaşlılık lekesi, sivilce lekesi gibi görünümleri iyileştirebiliyor. Hiperpigmentasyon sorunu olanlar mandelik asit faydalarını mutlaka araştırmalı! 

Mandelik asit nasıl kullanılır?

Mandelik asit nasıl kullanılır?

Mandelik asit serumları, peelingleri ve kremleriyle bu değerli asidi kullanabilirsin. Mandelik asit konsantrasyonu seçerken cilt sorununa uygun olan içeriği tercih etmelisin. Sana en iyi gelecek mandelik asit formu için mutlaka dermatoloğa danışmalısın. 

Mandelik asit genellikle gece cilt bakımında kullanılır. Gece temiz cildine mandelik asidi uygulayarak dairesel hareketlerle yaymalısın. Mandelik asidi kullanmaya başladıktan 7-10 gün sonra etkisini görmeye başlayabilirsin. Mandelik asidi gündüz kullanıyorsan mutlaka güneş kremiyle cildini koruma altına almalısın.

Mandelik asit ne sıklıkla kullanılmalı?: Mandelik asit, glikolik asit gibi küçük moleküllere sahip değildir. Bu nedenle etkisi daha geç görülebilir. Mandelik asidi en az 4 hafta boyunca düzenli kullanmanı tavsiye ederiz.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala