Cilt Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Cilt Beyazlatma Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt beyazlatmak mümkün mü, cildi en hızlı ne beyazlatır ya da kalıcı cilt beyazlatma nasıl yapılır? Cilt rengini biraz açmak isteyen herkesin aklında bu ve benzeri sorular yer alıyor. Sen de onlardan biriysen hadi gel, cilt beyazlatma için neler yapılabilir bizim öncülüğümüzde keşfet!

Cilt beyazlatma son yılların en popüler cilt bakım trendlerinden biri! Asya ülkelerinden çıkıp Türkiye'ye kadar gelen beyaz cilt trendine biz de uyum sağladık. Cilt beyazlatma maskesi ve cilt beyazlatma kremlerini son zamanlarda yoğun bir şekilde denedik. En beğendiğimiz ve etkisini gördüğümüz cilt beyazlatıcı ve aydınlatma etkili ürünleri şimdi seninle paylaşıyoruz. Cildinin daha temiz, aydınlık ve eşit tonda görünmesini istiyorsan sen de cilt rengini açan bu bakım kremleriyle tanışmalısın. Fakat öncesinde gel, cilt beyazlatma hakkı seni biraz bilgilendirelim!

 

Cilt Beyazlatma Nedir?

Cilt beyazlatma nedir?

Cilt beyazlatma, çeşitli yöntemlerle cilt rengini açma işlemi. Cilt renginin açılmasını sağlamak ise aynı zamanda cilt tonunun eşitlenmesi anlamına geliyor. Böylece cilt beyazlatma işlemleriyle cilt pürüzsüz ve eşit tonda görünüyor.

 

Cilt Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Cilt Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Ciltteki güneş lekeleri ve sivilce izleri yüzde eşit olmayan bir görünüme yol açıyor. Cilt lekeleri ve sivilce izleri yüzün daha kusurlu ve solgun görünmesine neden olabiliyor. Eğer aynaya baktığında yüzündeki izler seni rahatsız ediyorsa sen de cilt beyazlatma yöntemlerini araştırmaya başlayabilirsin.

 

Cilt Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Cilt beyazlatma nasıl yapılır?

Medikal cilt bakımı ile cilt beyazlatma mümkün. Cilt bakımında kullanılan özel serumlar cilt renginin açılmasına ve eşitlenmesine yardımcı oluyor. Baby face ve hydrafacial gibi cilt bakımları da cilt tonunun açılmasını sağlayarak yüzdeki leke ve sivilce izi görünümleri ortadan kaldırıyor.

Cilt beyazlatmak için PRP ve somon DNA aşılarını da değerlendirebilirsin. Aman dikkat! Yüzünü beyazlatmak için yaptıracağın medikal işlemleri mutlaka güneş olmayan kış günlerinde yaptırmalısın. Yazın yapılan cilt bakımları yüzde daha fazla leke oluşmasına yol açabiliyor. Eğer yazın cildinin rengini açtırıyorsan mutlaka SPF 50+ güneş kremi ile yüzünü korumalısın. Bu medikal işlemlere başvurmadan önce mutlaka dermatologuna danışman gerektiğini de unutmamalısın.

 

Doğal Tariflerle Evde Cilt Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Doğal Tariflerle Evde Cilt Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Evde bulunan malzemelerle ve doğal tariflerle cilt beyazlatma yöntemlerine geçmeden önce bir uyarı yapmamız gerek: Bu malzemeler her ne kadar doğal olsalar da, cilt üzerindeki etkileri istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle asidik içerikler cildi tahriş edebilir ve cilde geri döndürmesi zor zararlar verebilir.

Bu yüzden evde hazırlanan cilt beyazlatma tarifleri yerine, cilt üzerinde kullanımı güvenli olarak formüle edilmiş cilt beyazlatıcı bakım ürünlerini tercih etmek her zaman en güvenli yoldur. Bununla birlikte, bakımseverlerin en çok kullandığını söylediği ev yapımı cilt beyazlatma maskelerini şu şekilde sıralabiliriz:

Pirinç Maskesi ile Cilt Beyazlatma

Pirinç unu ve pirinç suyunun cilt beyazlatma üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Pirinç suyunu bir pamuk yardımıyla cilde uygulamak ya da pirinç ununu sütle karıştırarak pirinç maskesi yapmak, cilt lekeleri üzerinde sık sık tercih edilen yöntemlerden biri.

Limon ile Cilt Beyazlatma

Limon suyunun cilt lekeleri üzerinde renk açıcı bir etkisi olduğu düşünülüyor. Özellikle limon suyuyla yulaf unu karıştırarak maske olarak uygulamanın popüler olduğu belirtiliyor. Fakat limon suyunun çok asidik olduğunu ve ciltte tahrişlere neden olabileceğini hatırlatalım.

Yoğurt Maskesi ile Cilt Beyazlatma

Yüze yoğurt maskesi yapmanın da leke açıcı ve cilt beyazlatıcı özelliği olduğu söyleniyor. Yoğurdun içerisindeki laktik asitlerin cilt tonunu dengeleme ve leke görünümünü açma özelliğine sahip olduğu ifade ediliyor. Bunun için de en çok süzme yoğurtlar tercih ediliyor. Fakat bu asidik içeriklerin ciltte reaksiyon yaratma ihtimali yüksek.

Zerdeçal Maskesi ile Cilt Beyazlatma

Zerdeçal, cilt tonu eşitleme ve aydınlatma konusunda en sık tercih edilen doğal malzemelerden biri. Evde uygulanan zerdeçal maskeleriyle ciltte daha aydınlık ve eşitlenmiş bir görünüm elde etmenin mümkün olduğu söyleniyor. Fakat zerdeçalın güçlü bir baharat olduğunu göz önünde bulundurmak ve çok dikkatli olmak gerekiyor.

Nohut Unu ve Gül Suyu ile Cilt Beyazlatma

Evde cilt beyazlatma tarifleri arasında nohut unu ve gül suyu maskesi de oldukça popüler. Bu iki doğal içeriği birbirine karıştırarak elde edilen karışımı koyu lekelerin üzerine uygulamak, söylenene göre cildin daha eşit tonda olmasını sağlayabiliyor.

 

Cilt Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Cilt beyazlatma yöntemleri
  • Düzenli olarak peeling yapmak ve cildi ölü hücrelerden arındırmak, cilt tonunun daha aydınlık ve eşit olmasına yardımcı oluyor. Bunun için fiziksel peeling ürünlerini tercih edebileceğin gibi salisilik asit veya glikolik asit içeren, cildi mikro düzeyde soyma özelliği olan cilt bakım ürünlerini de kullanabilirsin.
  • Cildini güneşten yaz-kış düzenli olarak korumalısın. Ciltteki renk eşitsizliğinin ve koyu lekelerin en önemli nedenlerinin başında UV ışınları geliyor.
  • Cildi düzenli olarak nemlendirmek ve aynı şekilde su içerek vücudun su ihtiyacını karşılamak da aydınlık bir cilde sahip olmak için önemli.
  • Cildin daha aydınlık görünmesi için düzenli bir bakım rutini oluşturmak ve buna mümkün olduğunca bağlı kalmak da çok etkili.
  • Sağlıklı beslenmek, düzenli ve yeterli uyumak, sigara ve alkol tüketimini azaltmak da bu konuda mutlaka etkisini gösterecek ve cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olacak yöntemler arasında.

   

 

Cildi En Hızlı Ne Beyazlatır?

Cildi En Hızlı Ne Beyazlatır?

Evde kullanılan doğal malzemeler etkisi kanıtlanmış içerikler değil. Bu yüzden cildi en hızlı beyazlatacak içerikler, dermatolojik olarak test edilmiş içerikler oluyor. Niacinamide, glikolik asit, salisilik asit ve C vitamini gibi AHA ve BHA içerikleri cildi en hızlı ve güvenilir şekilde beyazlatan içerikler arasında yer alıyor.

 

Ten Rengini Beyazlatmak Mümkün müdür?

Ten Rengini Beyazlatmak Mümkün müdür?

Esmer cilt beyazlatma çok sık araştırılan bir konu. Cilt tonununu tamamen açmak esasında çok mümkün değil. Ancak doğru AHA/BHA asitlerini kullanarak ciltteki leke görünümlerini ve renk eşitsizliğini gidermek ve cildin daha aydınlık ve ışıltılı görünmesini sağlamak mümkün.

 

Güneşten Kararan Cilt Nasıl Beyazlar?

Güneşten Kararan Cilt Nasıl Beyazlar?

Keyifli bir yazı geride bıraktın ve şimdi kendi kendine “Güneşte çok karardım, nasıl beyazlarım?” diye düşünüyor olabilirsin. Bu konudan senin gibi muzdarip olan pek çok kişi var. Öncelikle doğru bakım uygulamalarıyla ve açıkçası zamanla güneşten kararan cildinin açıldığını görebilirsin. Bu bilgiyle birlikte güneşten kararan cilt açılır mı sorunu da cevaplamış olduk. Evet, güneşten kararan cilt açılabilir. Fakat bunun için yapman gereken bazı adımlar bulunuyor.

Öncelikle yukarıda verdiğimiz bakım tüyolarını uygulayabilir ve güneşten kararan cildi beyazlatmak için C vitamini gibi içerikleri kullanabilirsin. C vitamini serumu güneş lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda cildin daha aydınlık ve parlak görünmesine de katkı sağlıyor. Yani bu konuda istediğin etkiyi C vitamini serumuyla yakalayabilirsin. Tabii düzenli olarak güneş kremi uygulamayı asla ihmal etmemelisin. Ayrıca güneşten kararan cilt nasıl beyazlatılır öğrenmek için öncelikle bir dermatologa danışman faydalı olacaktır. Güneş cildinde önemli hassasiyetler yaratmış olabilir.

 

Denizde Yanan Cilt Nasıl Beyazlatılır?

Denizde Yanan Cilt Nasıl Beyazlatılır?

Denizde yanan cildi beyazlatmak için sihir etkisi yaratacak direkt bir yöntem diğer şartlarda olduğu gibi yok. Fakat denizde yandıktan sonra cildi beyazlatmaya dolaylı yoldan yardımcı olmak için güneş kremi uygulamasını asla atmamalısın. Bu sayede cildinin güneşten daha fazla etkilenmesini durdurabilirsin.

Aynı zamanda onarıcı ve yatıştırıcı kremler kullanarak cilt görünümünü daha iyi hale getirebilirsin. Tüm bunlar denizde yanan cildinin daha fazla kararmasının ve hassaslaşmasının önüne geçebilir. Bakım rutininde ise verdiğimiz önerdiğimiz formülleri kullanarak cildini beyazlatmayı deneyebilirsin.

 

Cilt Beyazlığını Korumak için Öneriler Nelerdir?

Cilt Beyazlığını Korumak için Öneriler Nelerdir?

Aslında cilt beyazlığını korumanın gizli bir sırrı ya da formülü yok. Burada öncelikli şart cildini güneş ışınlarından korumak! Her ne olursa olsun güneş kremini düzenli sürerek ve her iki saatte bir yenileyerek cilt lekelerinin ve kararmaların önüne geçebilirsin. Kış mevsiminde dahi güneş kremi uygulamasını bırakmaman gerek.

Denize ya da havuza girdikten sonra güneş kremini aksatmadan yenilemen, hatta güneş kremi kullansan bile güneşle temasını mimimuma indirmen büyük önem taşıyor. Bunun için büyük çaplı şapkalardan ve gözlüklerden yararlanabilirsin. Bu sayede cilt kararmalarının önüne geçmek için elini güçlendirmiş olursun. Aynı zamanda kırışıklık görünümü riskini de en aza indirerek bir taşla iki kuş vurabilirsin!

Editörün Favorisi: Cilt Beyazlatma Kremi, Serumu ve Maskesi Önerileri

Cilt beyazlatan ürünler nelerdir ve cilt beyazlatma için ne kullanabilirim dediğini duyabiliyoruz. Bu konuda favorimiz olan ürünleri senin için sıraladık. İşte bizim cilt beyazlatma rutinimizde kullandığımız ve aşığı olduğumuz bakım ürünleri!

1. La Roche Posay Saf Niacinamide 10 Koyu Leke Karşıtı Serum

Ciltteki leke görünümünü hafifletmek, cildinin daha eşit tonda ve aydınlık olmasını sağlamak için sana güçlü bir leke serumu önerimiz var: La Roche Posay Saf Niacinamide 10 Koyu Leke Karşıtı Serum! Bu serum yüzde 10 saf niacinamide içeren formülüyle daha ilk kullanımda eşit cilt tonu elde etmeye yardımcı oluyor. Düzenli olarak kullanıldığında ilk haftada koyu leke görünümünde belirgin bir azalma sağlıyor. Hassas ciltlerin de kullanımına uygun olan bu niacinamide serum, donuk ve lekeli ciltlerin daha aydınlık, eşit tonda ve ışıltılı görünmesine yardımcı oluyor.

2. Kiehl's Clearly Corrective Dark Spot Solution Serum

C vitamini etken içeriklerle buluştuğunda cilt rengini açtığı ve cildi daha beyaz gösterdiği biliniyor. Kiehl'sın C vitamini içeren koyu leke karşıtı serumu Clearly Corrective Dark Spot Solution bizim kullandığımız en etkili leke serumlarından biri. Bu leke açıcı serumu düzenli kullandığında cildinin daha aydınlık, parlak ve sağlıklı göründüğünü fark edebilirsin. Birinci haftadan itibaren lekelerin C vitamini içeriği sayesinde açılmaya başlar ve cildin tek renk görünür. Leke açıcı Kiehl's serumu sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere temiz cildine uygulayabilirsin.

3. Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem

Cilt aydınlatıcı etkili kremler, lekeli cilde sahip olanların favorisi! Sen de cildindeki lekelerden kurtulmak istiyorsan leke açıcı ve beyazlatma etkili bakım kremlerine yönelebilirsin. Lancôme Renergie Multi Lift Ultra Krem cildinin hem sıkı ve dolgun görünmesini sağlar hem de koyu renkli lekelerinin renginin açılmasına yardımcı olur. Düzenli olarak Renergie Multi Lift Ultra Krem'i kullandığında cilt renginin daha aydınlık olduğunu fark edebilirsin. Yüzündeki ince ve derin olmayan kırışıklar için de bu Lancôme bakım kremi uygun!

Gördüğün üzere cildi beyazlatmanın yolları çok fazla. Doğru bakım ürünlerini tercih ederek ve bakım rutinini aksatmayarak daha beyaz ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin. Ancak şimdilik lekeli bir cilt görünümüne sahipsen böyle de çok güzel olduğunu unutmamalısın. Yeni bakım rutininde bol şans dileriz!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?