Cilt kuruluğu, kırışıklıklara ve sıkılık kaybına neden olur mu?

Cilt kuruluğu, kırışıklıklara ve sıkılık kaybına neden olur mu?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kuru cilt endişeleri denilince aklına ilk ne geliyor? Erken gelen kırışıklar, değil mi? Kuru cildin varsa etrafındakiler tarafından 'cildin çok hızlı kırışacak' gibi mesajlar alman çok doğal, çünkü yaygın olarak kuru cilt çok hızlı kırışır gibi bir düşüncemiz var. Peki, bu ne kadar doğru? Kuru cildin sıkılık kaybı ve kırışıklığa neden olduğuna emin misin? Cildinin erken kırışması ve sıkılık kaybının nedenlerini araştırdık. Kuru cilde sahip olanlar veya kuru ciltle ilgili 'çok' bilgili olduğunu düşünenler mutlaka bu yazımızı okumalı. 

Kuru cilt erken kırışır mı?

Kuru cilt erken kırışır mı?

Baştan açıklayalım: Kuru cilt kırışıklık sebebi değil. Cildin çok kuru olması bazı cilt sorunlarını beraberinde getirdiği için ciltte oluşan kırışıklar için de cildin kuru olmasını suçlayabiliyoruz. Kuru cildimiz daha nemsiz olduğu için sıkılık kaybı, kırışıklık ve sarkma endişeleri beraberinde geliyor. Fakat ciltteki kırışıklığın ana sebeplerinden biri cilt kuruluğu değil. Cildimiz kuru olduğunda yüzdeki kırışıklar daha belirgin bir hale gelir. Kuru ve sertleşen cilt tabakası, kırışıklara ve sıkılıp kaybına daha uygun bir ortam yaratır ve yaşlılık etkileri daha belirgin olur. Yağlı cilt dokusunda ise kırışıklar belli olmaz, nemli olan ciltte sarkma ortaya çıkmaz. 

Kısaca, cilt kuruluğu aslında cildin daha hızlı kırışmasına yol açmaz, sadece ciltte var olan kırışıkların gün yüzüne çıkmasına ortam hazırlar. Bu nedenle cildinin ne kadar nemli kalmasını sağlarsan aslında cildinin o o kadar pürüzsüz ve sıkı görünmesine yardımcı olursun. 

Ciltteki kırışıklık neden oluşur?

Aşırı UV ışınına maruz kalmak

Aşırı UV ışınına maruz kalmak

Eminiz, aramızdan bazı okuyucularımız yaz aylarında bronzlaşmanın cildinin daha kusursuz görünmesine yardımcı olduğunu düşünüyor. UV ışınlarına karşı bu kadar pozitif olmamalısın. Cildindeki kırışıklarının bir numaralı sebebi aslında UV ışınları. Güneşe korunmadan maruz kalmak cildinin yaşlanmasına, lekelenmesine ve kurumasına yol açıyor. Güneş hasarı cildinde kalıcı yaşlılık etkilerine yol açıyor ve yaşlılık belirtileri ortaya çıktıktan sonra geri dönüş neredeyse imkansız bir hale geliyor. 

UVA ve UVB ışınları cildindeki kolajeni parçalayarak deride kırışıklık ve leke oluşumuna yol açıyor. Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde mutlaka SPF 50 + ve UVA / UVB ışınlarına karşı koruma özelliği olan güneş kremi uygulamalısın. Güneş kremini 2-3 saatte bir yenileyerek cildini güneşten koru. Sadece yaz aylarında değil, kış güneşine de aldanma!

Hava kirliliği

Hava kirliliği

Hava kirliliği yaşlılık belirtilerine sebep olan en yaygın sebeplerden biri. Özellikle şehir hayatında yaşayanlar kirli havaya, fabrika bacalarından çıkan dumanlara ve araçların yarattığı kimyasallara maruz kalıyorlar. Şehirlerdeki hava kirliliğinin ciltteki gözenekleri tıkadığına ve kolajen azalmasına neden olduğu görülüyor. 

Hava kirliliğinin cildimizde yarattığı etkiyi azaltmak için mutlaka antioksidan serumları kullanmalısın. Cilt tipine ve ihtiyacına uygun olan antioksidan serumlar, gözeneklerinin temizlenmesine ve cildindeki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Cildin daha aydınlık ve parlak görünüyor. 

Genetik yaşlanma faktörü

Genetik yaşlanma faktörü

Yaşlanmak da hayatımızın bir parçası. Yaş aldıkça cildimizdeki nem miktarı doğal olarak düşüyor, cildimiz daha az kolajen ve elastin üretiyor. Bu iki neden cildin sıkılığının azalmasına, kırışıkların meydana çıkmasına ve cildin sarkmasına yol açıyor. 

Kadınlar için yaşlılık belirtilerinin en önemli aşamalarından biri de menopoz dönemi. Menopoz döneminde östrojen hormonu azalması ile birlikte ciltte kırışıklar daha belirgin bir hale gelir. Yaş almanın önüne geçemeyiz fakat yaşlılık belirtilerinin olabildiğince yavaş gelişmesi için en iyi cilt bakım ürünlerini kullanabilirsin. Yaşlılık karşıtı bakım kremleri sayesinde cildindeki kırışıklar kontrol altına alınır ve cildin her daim ışıl ışıl görünebilir! 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?