Ciltteki Gerginlik Hissini Gidermenin Yolları

Ciltteki Gerginlik Hissini Gidermenin Yolları

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cildinde gerginlik, kuruluk ve kabuksu bir his oluşanlar bunun ne kadar rahatsız edici olduğunu iyi bilirler. Yüzünü yıkadıktan sonra başlayan ve gün içinde de devam eden bu gerginlik hissini klasik nemlendiriciler kullanarak gidermek oldukça zor. Cildindeki gerginliği kontrol altına almanın ilk koşulu bu hissin neden oluştuğunu belirlemek, sonrasında da bu soruna özel cilt bakım ürünleri kullanmak. Dönem dönem herkesin başına gelen ciltte gerginlik hissinin neden olduğunu ve nasıl yatıştırabileceğini detaylıca seninle paylaşıyoruz. 

Ciltte gerginlik hissi neden olur?

Ciltte gerginlik hissi neden olur?

Ciltte gerginlik hissinin en yaygın nedeni, cilt kuruluğu olarak biliniyor. Cildin nemsiz kalması zamanla pul pul dökülme, çatlama veya gerginlik hissi gibi sonuçlar yaratabilir. 

Cilt kuruluğu ve yüzdeki gerginlik hissinin sebebi mevsimsel olabilir. Nemsiz, soğuk havalar ciltte kuruluk ve çatlama gibi sonuçlar yaratabiliyor. Kış döneminde evdeki aşırı sıcaklık, ısıtmanın sürekli çalışıyor olması, sıcak banyo ve bunlarla birlikte yeterince sıvı tüketmemek cildinin kuruması için ideal ortamı hazırlayabilir. Hassasiyete eğilimli bir cildin varsa cilt kuruluğu, ciltte gerginlik ve kaşıntı hissi de yaratabiliyor.

Ciltte gerginlik hissi çevresel faktörler dışında yaşla da bağlantılı olabilir. Biliyorsun, yaş ilerledikçe deri altındaki yağ dokusu azalıyor, hyaluronik asit miktarı günden güne düşüyor. Ciltte nem tutma özelliği olan hyaluronik asitin düşmesiyle birlikte ciltteki kuruluk hissi de kaçınılmaz olabiliyor. Bunun önüne geçmek için hyaluronik asit desteği almanı öneririz. 

Ciltte gerginlik hissi belirtileri nelerdir?

Ciltte gerginlik hissi belirtileri nelerdir?

Cildindeki gerginlik hissi en belirgin olarak sabah saatlerinde ortaya çıkar ve gün içinde devam eder. Köpüren yüz yıkama jelleri ciltteki kuruluk probleminin artmasına yol açabiliyor. Bu nedenle cildini nemlendiren, kurutmayan temizleme sütü gibi ürünlerle arındırmalısın. 

Ciltteki gerginlik hissini ciltte pütürlü görünüm, kaşıntı, pul pul dökülme, rahatsızlık hissi ve kızarıklık olarak fark edebilirsin. Gerginlik hissinin olduğu bölgeler kaşınma ihtiyacı yaratabilir. Bu bölgeyi kaşınmak da cildinde dökülme, kızarıklık ve tahrişe yol açabilir. Ciltte gerginlik hissini yatıştırmadan makyaj yapmanı önermiyoruz, gözeneklerini tıkayacak ve cildinin daha çok kurumasına yol açacak uygulamalardan biraz uzak kalmalısın.

Ciltteki gerginlik hissi nasıl geçer?

Konsantre serum kullan

Konsantre serum kullan

Cildindeki kuruluğu kontrol altına almak ve cildini yatıştırmak için hyaluronik asit desteği alman gerektiğini söylemiştik. En iyi hyaluronik asit serumlarından biri olan La Roche Posay Hyalu B5 Serum cildin nem bariyerini yeniler, cildi onarır ve daha dolgun görünmesine yardımcı olur. Serumun içeriğindeki çift moleküllü saf hyalüronik asit, cildinde nem tutma özelliği yarattığı için gerginlik hissi zamanla kaybolarak yerini daha yumuşak ve kadifemsi bir cilde bırakır. 

Kırışıklıklar, ince çizgiler, dolgunluğunu ve esnekliğini kaybetmiş ciltler için önerilen Hyalu B5 serum, Hyalüronik Asit, Vitamin B5 ve Madecassoside içeriyor. İnce çizgiler ve kırışıklık görünümün azalmasına yardımcı olan serumu günde iki kere göz çevresi dahil tüm cildine uygulayabilirsin. Cildindeki kuruluk hissini yatıştıran ve yorgunluk hissi yerine daha dinç bir ifade kazandıran bu serumu 20 yaşının üzerindeki tüm okuyucularımıza tavsiye ediyoruz. 

Kuru cildini nemlendir

Kuru cildini nemlendir

Cildindeki gerginlik hissini azaltmak için ihtiyacın olan en temel nokta: Cildini nemlendirmek. Cildindeki rahatsızlığı yatıştırmak ve gerginlik hissini azaltmak için klasik nemlendirici kremler yerine cilt hassasiyetini yatıştıran kremleri kullanmalısın. La Roche Posay Toleriane Sensetive Bakım Krem, 48 saat boyunca cildi nemlendirme özelliği sayesinde cildini korur ve cilt hassasiyetlerini yatıştırır. İçeriğindeki  Gliserin, cildinde 48 saat nemlendirme etkisi sağlar. Seramid ise cilt bariyerinin korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. B3 vitamini, cildindeki hassasiyeti ve gerginlik hissini azaltır. La Roche-Posay Termal Suyu da cildini ferahlatarak rahatlatır. Hassasiyet karşıtı olan bu bakım kremini günde iki kere cildine uygulamalısın. Cildindeki karıncalanma, kuruluk ve gerginlik hissini yatıştıran bu kremi mevsim geçişlerinde mutlaka bakım rutinine eklemeni öneririz. 

Kuruyan vücudun için

Kuruyan vücudun için

Tıpkı yüzünde olduğu gibi vücudun da kuruduğunda gerginlik ve kaşıntı hissi oluşabilir. Bunun önüne geçmek, cildini iyi bir şekilde nemlendirmek, kaşıntı hissinin giderilmesini ve tekrarlamasını önlemek için ellerinde ve vücudunda La Roche Posay Lipikar Baume AP+M'yi kullanabilirsin. Yenidoğan, çocuk ve yetişkin olmak üzere her yaşta güvenle kullanılabilen bu 3 etkili balsam, çok kuru, hatta atopiye eğilim gösterebilen cilter için tam bir kurtarıcı. Parfümsüz formülüyle hassas ciltlerde rahatlıkla kullanılabilen bu balsam ile cildin tahat bir nefes alacak.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?