Perioral Dermatit Nedir?

Perioral Dermatit Nedir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Ağız gülü ya da hostes hastalığı olarak da bilinen perioral dermatit, dudak çevresinde gizemli kızarıklıklar ve döküntülerle belirti gösteriyor. Eğer bu belirtiler senin için de fazlasıyla tanıdıksa tam olman gereken yerdesin. Perioral dermatit hakkındaki sır perdesini aralaman için bu sayfada sana dopdolu bir rehber hazırladık!

Perioral dermatit, adını hatırlamakta zorlanabileceğin fakat sıklıkla karşına çıkması muhtemel bir cilt sorunu. Peki, acaba perioral dermatit nasıl anlaşılır ve nasıl görünüyor dersin? Adı karmaşık ama neyse ki açıklaması basit! Bu cilt sorunu ağız bölgesinde minik kırmızı lekeler ve döküntülerle boy gösteriyor. Bu tür cilt sorunları elbette güzelliğimizin ışıltısını öyle kolay kolay çalamaz. Fakat hepimiz iyiyi değil, en iyiyi hak ettiğimize göre çözüm yolları arayabiliriz. Sen de böyle düşünüyorsan arkana yaslan ve perioral dermatit adlı cilt sorunu hakkında tüm merak ettiklerini keşfet!

Perioral Dermatit Nedir? Nasıl Görünür?

Perioral Dermatit Nedir? Nasıl Görünür?

Perioral dermatit yani halk arasında bilinen haliyle hostes hastalığı, genellikle ağız çevresinde görülen kırmızı lekeler, kabarcıklar ve cilt döküntüleri ile belirti gösteren bir cilt hastalığı. Bakımlı ve havalı görünümlerini daima korumak isteyen makyajsever hosteslerin sıklıkla karşılaştığı perioral dermatit belirtilerinin ağız çevresinin yanı sıra burun ve göz çevresinde de görülebileceği aktarılıyor. Ancak endişelenme, bu davetsiz misafiri büyüklük gösterip nazik bir şekilde de uğurlamak mümkün. Sadece perioral dermatit tedavisi için önerilen dermatolojik çözümleri öğrenmen yeterli. 

Peki, perioral dermatit nasıl iyileşir sorusuna geçmeden önce bu cilt probleminin neden geliştiğini ele almaya ne dersin? Hadi, tıpkı puzzle gibi adım adım bilgilerimizi tamamlamaya devam edelim!

Perioral Dermatit Neden Olur?

Perioral Dermatit Neden Olur?
  • Aşırı cilt bakım ürünü kullanımı

  • Stres

  • Hormonal faktörler

  • Yoğun güneş maruziyeti

Perioral dermatit oluşumunun ardındaki nedenler hala tam olarak bilinmemekle birlikte yukarıdaki gibi bazı potansiyel tetikleyiciler olduğu aktarılıyor. Bazı kişilerde ağzı çevreleyen cilt bölgesinde sık sık ekstra hassasiyet olabiliyor. Böylece perioral dermatit riski de artış gösteriyor. Ancak, perioral dermatitin belirgin bir nedeni olmadığı için her bireyin öyküsü de farklılık gösterebiliyor.

Editörün Notu: Cildinin hassas dönemlerinde özel içeriklerle hazırlanmış cilt bakımı ürünleri tercih etmende fayda var. Böyle zamanlarda La Roche Posay Toleriane Serisi tam senlik olabilir. Hassas ciltlerin kullanımına uygun olarak formüle edilen bu seri, hassas cilt bariyerini güçlendirmeyi ve rahatsızlık hissini azaltmayı hedefliyor. Üstelik seride temizleyiciden nemlendiriciye ve göz kremine kadar tüm rutinin için uygun çözümler bulunuyor. E, daha ne olsun?

Perioral Dermatit Nasıl Geçer?

Perioral Dermatit Nasıl Geçer?

Perioral dermatit hakkında kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturmak için bir dermatologa danışmak en makul yöntem olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte perioral dermatit sürecinde cilt bakımını uygun nitelikte ürünlerle sürdürmek de önem taşıyor. Ve ardından kendini akışa bırak! Çünkü canını sıkan o küçük kızarıklık ve kabarcıkların görünümü zamanla kaybolacak!

Perioral Dermatit’e Karşı Kaçınılması Gerekenler

Perioral Dermatit’e Karşı Kaçınılması Gerekenler
  • Hafif makyajlı günlere hazır mısın? Çünkü yoğun yapılı makyaj ürünlerinden kaçınmalısın.

  • Güneşin zararlı etkilerinden korunmalısın.

  • Yüzünü sıcak suyla yıkamaktan ve sıcak duşlardan kaçınmalısın.

  • Parfüm ve alkol içeren ürünlerden uzak durmalı ve cildini sakinleştiren ürünleri tercih etmelisin.

  • Stresten uzak bir yaşam tarzı benimsemelisin.

Perioral dermatitin neden olduğu kırmızı lekeler ve sivilce benzeri kabarcıklar can sıkıcı olabilir ama endişelenme! Şimdi kendi özel ve güçlü cilt bakım rutinini oluşturmanın ve bu misafiri gülümseyerek uğurlamanın tam zamanı!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?