Arbutin nedir? Arbutin serum ne işe yarar?

Arbutin nedir? Arbutin serum ne işe yarar?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Arbutin nedir ve ne işe yarar? Cilt lekeleri üzerinde etkili arbutin hakkında merak edilenleri anlatıyoruz!

Son zamanların en popüler cilt bakım içeriklerinden biri olan arbutin, daha aydınlık, eşit tonda ve parlak bir cilt için sıkça tercih ediliyor. Peki arbutin nedir ve ne işe yarıyor? Cilt beyazlatma için kullanılan arbutin serumlar hakkında merak ettiğin her şeyi bu yazımızda bulabilirsin.

Arbutin nedir?

Arbutin nedir?

Arbutin, yani alpha arbutin Japonların keşfettiği ve cilt bakımında sıklıkla kullandığı bitkilerden elde edilen bir içerik. Japonların aydınlık, eşit tonda ve beyaz cilde verdikleri önem sayesinde popülerleşen bu içerik, yapılan araştırmalara göre %40 oranında etki sağlıyor. Arbutin en çok koyu leke karşıtı bir içerik olarak biliniyor.

Arbutin, sıklıkla yaban mersini meyvesinde bulunan glikoz moleküllerinden elde edilen bitkisel bir içerik. Bunun dışında buğday ve kızılcıkta da bulunuyor. Ciltte fazla melanin üretimini engellemeye yardımcı olarak, ciltte güneş, yaşlanma ve sivilce gibi sorunlar sonrası ortaya çıkan koyu lekelerin önüne geçer. Arbutin serumlar ve arbutinli kremler ile cilt bakımında yerini alır.

Arbutin ne işe yarar? Cilde faydaları nelerdir?

Arbutin ne işe yarar? Cilde faydaları nelerdir?

Eğer cildindeki koyu leke görünümünden, cildinin eşit tonda olmamasından şikayetçiysen, arbutin içeriği tam sana göre demektir.

Arbutin ne işe yarar sorusunun cevabını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Cilt beyazlatmaya yardımcı olur
  • Cilt lekelerini gidermeye yardımcı olur.
  • Cilt tonunu eşitler
  • Cildin daha aydınlık ve parlak görünmesini sağlar
  • Cilde canlılık verir
  • Güneş hasarını minimuma indirir

Ciltte pek çok sebeple koyu lekeler oluşabilir. Arbutinin etkili olduğu lekeler ise şu şekildedir:

  • Güneş lekeleri
  • Sivilce izleri ve lekeleri
  • Hamilelik lekeleri
  • Yaşlılık lekeleri

Arbutin nasıl kullanılır?

Arbutin serumları veya arbutin kremlerini temiz cildine masaj yaparak uygulayabilirsin. Sabahları arbutin kullandığında, gün içinde mutlaka güneş kremi kullanmayı da ihmal etmemelisin.

Arbutin ne zaman kullanılır?

Arbutin ne zaman kullanır sorusunu da şu şekilde yanıtlayabiliriz: Arbutin serumu günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere kullanabilirsin.

Arbutin yazın kullanılır mı?

Arbutin yazın kullanılır mı? en sık karşılaştığımız soruların başında geliyor. Tüm içerikler gibi özellikle leke içerikleri yazın da kullanılabilir fakat mutlaka SPF 50 içeren bir güneş kremi ile desteklenmesi gerekir. Aksi halde güneş yüzünden yeni lekeler oluşabilir.

Arbutinin etkisi ne kadar zamanda görülür?

Tüm içeriklerde olduğu gibi arbutinin etkisini görmek için en az 1 ay düzenli olarak kullanmak gerekebilir. Ciltteki lekelerin derinliğine bağlı olarak da 6 ayda sonuç görülebilir.

Arbutin ile kullanılmaması gerekenler

Arbutin ile kullanılmaması gerekenler

Niacinamide ile arbutin kullanılır mı?

Arbutin ve niacinamide içeriklerinin ikisi de cilt lekeleri üzerinde etkilidir. Bu yüzden ayrı ayrı ürünlerde kullanmak yerine, birlikte doğru oranlarda formüle edilmiş serumları tercih edebilirsin. Yüksek oranlarda arbutin ve niacinamide içeriklerini ayrı ayrı kullanmak ciltte hassasiyet yaratabilir.

Arbutin ile C vitamini kullanılır mı?

Cildin aydınlık ve parlak görünmesi için arbutin ve c vitamini birlikte kullanılabilir. Bunun için sabahları C vitamini, akşamları arbutin kullanabilirsin. Veya bir gün C vitamini, ertesi gün C vitamini olacak şekilde bir rutin oluşturabilirsin. Her iki durumda da mutlaka SPF 50 güneş kremi kullanmalısın.

Arbutinin zararları nelerdir?

Arbutin bitkisel bir içerik olduğu için cilde zararı fazla yoktur. Fakat çok hassas ve alerjik ciltlerde her içerik gibi reaksiyon oluşturma ihtimali bulunur. Cilt bakım içeriklerinin ciltte yaratacağı reaksiyon ihtimalini minimuma indirmek için önce cildin ufak bir kısmında denenmesi, sonrasında da cildi yavaş yavaş alıştırarak kullanılması önerilir.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?