Skin Shaming Nedir? Neden Yapılır? Zararları Nelerdir? Nasıl Başa Çıkılır?


“Cildine ne oldu böyle?” ya da “Yüzün yaşlı görünüyor.” gibi yorumların tümü, sözde kötü niyet taşımasa da skin shaming nedir sorusunun birer karşılığı oluyor.  

Sosyal medyanın yaşantımızın bir parçası haline gelmesi güzellik algısını belirli bir kalıbın içine soktu. Tekdüze ve belirli şartları barındıran bu güzellik kabının dışında kalan kişiler ise linç kültürünün ve dışlanmışlık hissinin pek çok türüyle karşı karşıya kalıyor. İşte skin shaming denilen eylem de bunun yıpratıcı bir parçası. Bu kavram, kişilerin ciltleriyle ilgili maruz kaldıkları acımasız, daha da önemlisi sağduyudan yoksun eleştirileri ifade ediyor. 

Modern çağın belki de en rahatsız edici eleştirme şekillerinden biri olan skin shaming’i daha yakından tanımak, sanıyoruz ki bu eyleme karşı yapabileceğimiz ilk başa çıkma yöntemi olabilir. Hadi o zaman, skin shaming nedir ve kişilerin psikolojisinde nelere yol açar öğrenerek bu eyleme dur demeye hemen bugün başlayalım!

Skin Shaming Nedir?

Skin Shaming Nedir?

Skin shaming, Türkçe adıyla “ciltten utandırma”, günümüzde cilt sorunları olan kişilere yapılan olumsuz söylemlerin genel adı. Ağırlıklı olarak sivilce, kırışıklık, gözenek ve leke görünümlü ciltlere sahip bireyler skin shaming’e uğruyor. Ne yazık ki her geçen gün daha çok kişinin maruz kaldığı bir zorbalık olan skin shaming, araştırmalara göre özellikle de kadınlara yapılıyor. 

İfade özgürlüğünün dışında kalan ve insanların dış görünüşüne yapılan bu acımasız eleştiri eylemi ne yazık ki kişiler üzerinde pek çok olumsuz etki yaratıyor. Kişilerin öz güvenini düşüren ve aynayla barışık olmalarını engelleyen skin shaming hakkında daha fazlasını keşfetmek, bununla mücadele etmek ve farkındalık kazandırmak açısından son derece değerli!

Skin Shaming Neden Yapılır?

Skin Shaming Neden Yapılır?

Skin shaming neden yapılır sorusunun net bir cevabı yok. Kişileri fiziksel özelliklerinden dolayı eleştirmek ne yazık ki pek çok toplumda normal bir davranış olarak kabul ediliyor. Ülkemizde özellikle çevrim içi kanallarda ve sosyal mecralarda olumsuz eleştiri yapmanın bir sınırının olmaması, kişilere kendi düşüncelerini filtresiz olarak yansıtabileceği düşüncesi veriyor. Halbuki skin shaming yapmakta olan bireyler, eleştirdikleri kişileri çoğunlukla tanımıyor ve onları içten içe yalnızca kendilerini tatmin etmek için aşağılıyor.

Yapıcı olmayan ve doğrudan kişinin öz değerini etkileyen skin shaming söylemlerinin, karşısındaki kişilere ve hatta “kendisine” saygısı olmayan kişilerce yapıldığını söylemek hiç zor değil! Nitekim skin shaming’in kötü niyetli bir tutum olduğunu anlamak için şu değerlere sahip olmak çok önemli:

  • Kişilerin toplumsal cinsiyet bilincine sahip olması, 

  • Kalıp yargılardan arınması ve eşitlikçi bir görüşü benimsemesi

E, zaten bugün her birimiz bunlar için mücadele ediyoruz değil mi? 

Neden Skin Shaming Yapmamalıyız?

Neden Skin Shaming Yapmamalıyız?

İster skin shaming olsun ister body shaming. Kişilerin dış görünüşüne yönelik eleştiriler yaparak karşımızdaki kişilere anında değiştiremeyecekleri konularda yoğun bir baskı yapıyor, onları belki de uzun süredir mücadele ettikleri cilt sorunlarıyla ilgili ölçüsüz bir eleştiriye maruz bırakıyoruz. Haliyle bu durum skin shaming yapılan bireyleri yalnızca anlık olarak etkilemekle kalmıyor, uzun süreli bir travma etkisine de yol açabiliyor. 

Kötü düşüncelerle yapılan eleştirilerin önüne geçmeyi mümkün hale getirebilecek bir öneriyi seninle de paylaşmak istiyoruz: “Bir kişiyi 10 dakika içerisinde değiştiremeyeceği konular üzerinden olumsuz yönde eleştirme!”

Skin Shaming’in Zararları Nelerdir?

Skin Shaming’in Zararları Nelerdir?
  • Skin shaming kişilerin öz güvenlerini zedeliyor ve düşük benlik algısına sahip olmasına yol açıyor. Bundan dolayı kişi, cilt kusurlarından utanma ve bu uğurda riskli yollara başvurma eğilimine girebiliyor.

  • Skin shaming’e maruz kalan kişiler kendilerini diğer kişilerden izole olma arzusu içerisinde hissediyor ve bu durum daha da ileriye gittiğinde sosyal açıdan pek çok sorunu beraberinde getiriyor.

  • Psikolojik olarak endişe verici sonuçlara sebebiyet verebilen skin shaming, bireylerin suçlu ve değersiz hissetmelerine neden oluyor. Uzun vadede depresyon ve daha birçok ruhsal probleme davetiye çıkarabiliyor.

Skin Shaming ile Nasıl Başa Çıkılır?

Skin Shaming ile Nasıl Başa Çıkılır?

Eğer sen de cilt kusurlarından dolayı olumsuz eleştiriler alıyor, sana dayatılan güzellik anlayışına uyum sağlama konusunda ısrarcı müdahalelere maruz kalıyorsan skin shaming ile başa çıkmanın yollarını keşfetmelisin!

Kendine Değer Ver ve Öz Saygını Güçlendir!

Skin shaming ile mücadele etmen ve öz farkındalık kazanman için öncelikle kendinle barışık olmalı ve iç diyaloğunu olumlu hale getirmelisin. Aynadaki seni ne kadar sevdiğini gözlemlemeye çalış. Sonucunda kendine olan şefkatini ve sevgini artıracak yönlerine odaklan. Tüm olumsuz eleştirilere göğüs gerdiğinde her şeyin kendine değer vermekle ilgili olduğunu zaten göreceksin.

Doğru Cilt Bakım Ürünleriyle Doğru Bakımı Yap!

Yaşa bağlı meydana gelen kırışıklık görünümü, güneş ışınlarından kaynaklı lekeli cilt görünümü veya bir türlü geçmek bilmeyen akne izleri… Bu tarz cilt kusurlarını azaltmak için bugüne kadar zaten az ya da çok çaba göstermiş olmalısın. Ancak cilt kusurlarını hala bir çözüme kavuşturamıyorsan kullandığın ürünlerde değişikliğe gitmen ve bu süreçte sabırlı olarak cilt bakımı düzenli rutinler halinde yapman son derece önemli. 

Editörün Önerisi: Skin shaming ile başa çıkarken sana el uzatacak bir cilt bakım ürününe ihtiyaç duyuyorsan La Roche Posay Effaclar serisine bir şans verebilirsin! Farklı cilt kusurları için özel geliştirilen formülleri sayesinde Effaclar ailesi etkili bir cilt bakımı yapmana olanak tanıyacak. Akneye eğilim gösteren cilt temizleyiciler, leke karşıtı serumlar, nemlendirici kremler ve çok daha fazlasıyla La Roche Posay Effaclar serisi, skin shaming’le mücadelende yanında olmaya hazır!


Unutma, sen her halinle eşsiz; her noktanla kusursuzsun!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?