Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Bilinen en eski tedavi yöntemlerinden olan bitkiler hem modern hem de geleneksel tıbbın göz bebeği olarak mucizelerini bize sunuyor. Bugün sağlık alanında birçok ilacın ve güzellik ürününün bitkilerden ilham aldığını görmek, bize bu ürünlere karşı ekstra bir güven duygusu aşılıyor. Bugün, cilt bakımında sık kullanılan kantaron yağının cilde faydalarına birlikte göz atıyoruz!

Kantaron Yağı Nedir?

Kantaron Yağı Nedir?

Şifa kaynağı olan kantaron yağı, dünyanın birçok yerinde bulunmakta olup cilde sürüldüğünde etkisini en hızlı gösteren bitkisel yağlar arasında yer alıyor. Özellikle yara, yanık ve cilt yenileme gibi durumlarda sıkça kullanılıyor. Genellikle sarı kantaron yağı, kırmızı kantaron yağı ve mavi kantaron yağı olarak üç farklı çeşidi bulunuyor ve halk arasında "mayasıl otu”, “kılıç otu” ve “koyunkıran” ismiyle de biliniyor. 

Biz de bu doğrultuda cildinin en sağlıklı versiyonuna ulaşman adına, kantaron yağının mucizelerini senin için listeledik.

Sarı kantaron yağı

Sarı kantaron çiçeğinden elde edilen bu yağ, cilt bakımında kullanılan en etkili içeriklerden biri. Özellikle leke konusunda çok işe yarıyor.

Kırmızı kantaron yağı

Sarı kantaronun kırmızı renklisi olan kırmızı kantaron yağı, genellikle çay yapımında kullanılıyor. Kırmızı kantaron yağının faydaları ise cilt hücrelerinin yenilenme hızını artırmak ve kırışıklık görünümünü gidererek yaşlanma belirtilerini azaltması olarak biliniyor.

Mavi kantaron yağı

Özellikle Orta Avrupa'da bulunan ve mavi-mor çiçeklere sahip olan kantaron bitkisinden elde ediliyor. Cilt problemleri üzerinde yatıştırıcı ve iyileştirici bir etkiye sahip

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı ne işe yarar? Cildinin her zaman sağlıklı ve pürüzsüz görünmesi için yeterli nem takviyesi yapmanın ve rutin bakımları aksatmamanın önemini biliyor olmalısın. Sarı kantaron yağı faydaları da cilt özelinde oldukça sihirli ve işlevsel bir etkiye sahip. Bu yağ, cilt hücrelerini yenileyebilme ve cilt problemlerinin önüne geçebilme özellikleri sayesinde kendine hayran bırakıyor. Rutin cilt bakımlarını yapıyorsan ve sağlıklı bir cilt için arayışı içerisindeysen, kantaron yağının faydaları seni pürüzsüz bir yolculuğa çıkaracak!

1. Cilt Hücrelerini Onarır ve Yeniler

Sarı Kantaron faydalarından ilki güçlü bir hücre yenileyici olarak bitkisel yağlar içerisinde bayrağı önde taşıyanlardan biri olmasıdır. Aynı zamanda ciltteki deformasyonları da onarması ve cildi ölü derilerden arındırması ile popülariteye ulaşmış durumda. Yani cildinin sağlıklı ve bakımlı görünmesi için kantaron yağı, her koşulda imdadına yetişiyor.

2. Cilt Tonunu Dengeler ve Canlandırır

Sarı kantaron yağı ne işe yarar? Sarı kantaron yağı cilt bakımında düzenli kullanıldığında, renk tonunu dengelemesiyle biliniyor. Sarı kantaron yağının cilt hücrelerini yenilemesi, ciltteki renk farklılıklarının da kapanmasını sağlıyor. Aynı zamanda cildine ihtiyacı olan nem desteğini de vererek cildinin çok daha temiz, ışıl ışıl ve parlak bir görünüme ulaşmasına katkıda bulunuyor.

3. Sivilce Oluşumunu ve İzleri Azaltmaya Yardımcı Olur

Kantaron yağı faydaları sivilce üzerinde de bir hayli etkisini gösteriyor. Kantaron yağı antiseptik , antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri ile iltihapların ve iltihaplı sivilcelerin kaybolması için mücadele ediyor. Aynı zamanda yara ve yanıkların giderilmesinde cesur etkiler gösteriyor. Kantaron yağı, sivilce kurutma özelliği ile de sivilcelerinin ve bıraktığı izlerin doğal çözümü olarak, seni kırmızı halıyla karşılıyor.

4.  Güneş Lekeleri Üzerinde Etkilidir

Kantaron yağı güneş lekeleri konusunda yüzleri gülümseten çözümler sunuyor. Bu yağ, güneş sebebiyle oluşan lekelere ve kızarıklıklara oldukça iyi geliyor. Cildinde oluşan lekelerin üzerine düzenli olarak kantaron yağlı içerikler uygulayarak, aynaya baktıkça aşık olacağın bir cilde kavuşabilirsin. Sonrasında ise sadece güneşin tadını çıkarmak kalıyor!

Editörün notu: Kantaron yağı içeren bir bakım uyguladıktan sonra, direkt güneşe çıkmadan önce 15-30 dakika kadar beklemeni öneririz.

Kırmızı Kantaron Yağı Faydaları

Kırmızı Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı cilde faydaları arasında kırmızı kantaron ön plana çıkıyor. Kırmızı kantaron, cilde bakım yaparak ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur. Vücuda enerji kazandırır ve daha dinamik hissetmemize yardımcı olur. Kırmızı kantaron yağı kullananlar sindirim sistemine de çok iyi geldiğini söylüyorlar. 

Sarı ve kırmızı kantaron yağı arasındaki fark nedir?: Kırmızı kantaron yağı taze kantaron bitkisinden, sarı kantaron yağı ise kurutulmuş çiçeklerden elde edilir. Aslında ikisi de aynı bitkiden meydana geliyor. 

1. Anti-aging Etkisi Gösterir

1. Anti-aging Etkisi Gösterir

Kırmızı kantaron yağının gözlerimizi kamaştıran bir diğer özelliği yaşlanma belirtilerini geciktirmesi! Yaş almanın önündeki duvarları yıkan kantaron yağı, kırışıklıkların oluşumunu geciktiriyor, var olan belirtiler üzerinde ise azaltıcı bir etki sağlıyor. Bu sayede artık yalnızca mutlu anlarına odaklanabilirsin! 

2. Akne izlerini iyileştirir

Kırmızı kantaron yağı akne, sivilce ve siyah nokta gibi izlere iyi gelir. Cilde daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Kırmızı kantaron yağı faydaları arasında leke giderici etkisi ön plana çıkıyor. Özellikle yağlı ve lekelenmeye eğilimli bir cildin varsa kırmızı kantaron yağını cilt bakım rutinine eklemelisin. 

3. Kuru cilde iyi gelir

Kırmızı kantaron yağının en sevdiğimiz faydalarından biri de cildi nemlendirmesi. Kuru ciltlerin çok sevdiği bu özellik sayesinde cildindeki soyulma ve çatlama gibi problemleri kontrol altına alabilirsin. 

Kırmızı kantaronu dermatit pişik sorunu için de kullananlar oluyor. Pişiğe iyi gelen kantaron, cilde yoğun nem kazandırarak tahrişi önlüyor. 

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Güçlü bir nemlendirici niteliği taşıyan kantaron yağı nasıl kullanılır merak mı ediyorsun? O halde bu konuda sana bir tavsiyemiz olacak. Tüm bitkisel yağlarda olduğu gibi kantaron yağı da doğrudan cilde uygulandığında gözenekleri tıkama riski taşıyor. Bu durum ise söz konusu bitkiden görülecek faydaları azaltmakla birlikte tersine de çevirebiliyor. Bu nedenle komedojenik olmayacak şekilde formüle edilen ve farklı bileşenlerle cildine birçok fayda vadeden kantaron yağlı cilt bakım ürünlerini tercih etmende fayda var. 

Editörün Önerisi: Doğal içerikli cilt bakım ürünleri, güzelliği cildine bir mıknatıs gibi çeker! Sen de bu sihre karşı koymadan, ürünlerin içeriğine özenle bakarak cilt bakım rutinine hızla ekleyebilirsin. 

Kantaron yağının yan etkileri nelerdir?

Kantaron yağının yan etkileri nelerdir?

Doğada yetişen bu bitki her ne kadar mucizevi etkilere sahip olsa da, kontrolsüz bir şekilde cilde uygulandığında bazı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

  • Aktardan aldığın kantaron yağını cildine direkt uyguladığında, zamanla tahriş ve kızarıklık yaşayabilirsin.
  • Kantaron yağının hamileler tarafından kullanımı çok fazla önerilmiyor.
  • Özellikle yaz aylarında uygulandığında, güneş koruması olmadan güneşe çıkıldığında lekelenmeye sebep olabiliyor.
  • Çok fazla ve kontrolsüz uygulandığında, cilt bariyerinin zarar görmesine neden olabiliyor.

Kantaron İçeren Cilt Bakım Ürünü Önerileri

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

Garnier Besleyici Çift Fazlı Micellar Temizleme Suyu, formülündeki mavi kantaron özleri ile suya dayanıklı ve uzun süre kalıcı makyajı çıkarıyor, cildi arındırıyor ve aynı zamanda da besliyor. Hassas ciltler ve kontakt lens kullananlar için de son derece uygun olan bu çift fazlı makyaj temizleme suyu, yağlı bir his de bırakmıyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?