Badem Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir?

Badem Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Gün içinde yorulan cildi temizlemek çok önemli. Makyaj, çevresel koşullar, stres ve hava kirliliği cildini boğuyor. Badem sütü faydaları bu noktada yanında olmaya hazır! Bu mucizevi içerik sayesinde sağlıklı ve aydınlık bir cilde kavuşmak mümkün. “Peki ama nasıl?” dediğini duyar gibiyiz. Badem sütü nedir? Badem sütü ne işe yarar? Tüm sorularına yanıt vermeye hazırız. Sen de hazırsan, yazının devamına ışınlanalım!

Badem sütü nedir?

Badem Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir?

Badem, kalsiyum açısından zengin bir kuruyemiş. Badem sütü ise bademin farklı işlemlerden geçirilmesiyle elde ediliyor. Finalde inek sütüne benzer bir kıvama geliyor. Yani aslında gerçek bir ‘süt’ değil. Beslenme tercihi ya da intoleranslar sebebiyle hayvansal süt tüketmeyenler için ise nefis bir alternatif. Tabii cildini onarmak, nemlendirmek isteyenler için de!😊 

Badem sütü kalori açısından ideal. Protein, kalsiyum ve vitaminler açısından ise oldukça zengin. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde çoğalması istenmeyen serbest radikallerin oluşumunu engelliyor. 

Badem sütü nasıl yapılır?: Bir bardak bademi geceden suya koy. Sabah bademlerin suyunu süz ve iki bardak suyla birlikte rondodan geçir. 30 saniye boyunca su ve badem birbirine karışacak ve badem sütü elde etmiş olacaksın. İşte bu kadar basit! 

Badem sütünün cilde faydaları nelerdir?

Badem Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir

Badem sütü besin değeri konusunda olduğu gibi cilt üzerinde de faydalı. Işıldayan, canlı bir cilt için düzenli olarak cildini nemlendirdiğini düşünüyoruz. Badem sütünü ise bu konuda mükemmel bir seçenek olarak kabul ediyoruz. Neden mi? Çünkü badem sütünün faydalarını okuduğunda hemen kullanmak isteyeceksin. İşte badem sütünün cilt üzerindeki etkileri:

  • Ciltte oluşan hasarlar hücre ölümüne sebep olabilir. D vitamini yönünden zengin olan badem sütü ise hücreleri güçlü ve sıkı tutuyor.

  • Badem sütü içeren ürünlerle cildine bakım yaptığında ertesi gün ışıltılı bir ciltle uyanmanı sağlıyor.

  • Badem sütü iyi bir nemlendirici. “Cildim yağlı, nemlendirmeme gerek yok.” hatasına düşmemelisin. Tüm ciltler neme ihtiyaç duyar.

  • Cildin yorgunluğunu alır götürür. Tazelenme ve bakım ihtiyacın varsa badem sütü şaşırtıcı etkiler sunabilir.

  • Acı badem sütü ne işe yarar? Çok kuru cildin nemlenmesine yardımcı olur ve cildi besler. Acı badem sütü faydalarından biri de nemi cildine gün boyu hapsetmektir. 

Badem sütü cilde nasıl uygulanmalı?

Badem Sütü Cilde Nasıl Uygulanmalı

Cilt bakım ürünleri uçsuz bucaksız bir okyanus… Nemlendiriciler, temizleyiciler, antiseptik akne kremleri, tonikler ve çok daha fazlası var. Badem sütü ise neredeyse tüm bu ürünlerin içeriğinde yer alabilecek kadar faydalı bir bileşen. Cilt bakım ürünleri seçerken badem sütü içeren ürünlere yönelebilirsin. Bu sayede cildini dış etkenlerden en doğal şekilde koruyabilirsin.

Her cilt tipi neme ihtiyaç duyar. Önemli olan, ideal seviyede nemlendirmek. Badem sütü içeren bakım ürünleri, cildin için gereken nem dengesini sağlıyor. Badem sütü losyon veya krem olarak uygulanabilir. Özellikle havası kuru olan bir yerde yaşıyorsan ya da kuru cilt tipine sahipsen, nemlendirici senin için çok daha önemli. Cildinin kuruyup gergin görünmemesi için badem sütü içeren bakım kremleriyle cildini nemlendirebilirsin.

Badem sütü kremi veya losyonunu temiz cildine uygulamalısın. Badem sütü faydalarını cildinde görmek için minik noktalar halinde badem sütü kremini cildine uygula ve dairesel hareketlerle yay. 

Garnier Süt Bombası Besleyici Kağıt Yüz Maskesi

Son dönemde badem sütü içeren ürünler arasında bizim favorimiz Garnier Süt Bombası Besleyici Kağıt Yüz Maskesi! Kuru ve gergin ciltlere özel bu kağıt maske, badem sütü dışında hyaluronik asit de içeriyor. Bu zengin formülü sayesinde de cildimizin ihtiyacı olan nemi ve besini 15 dakikada bize sağlıyor! 😊 

Bittkisel kaynaklı ve 3 katmanlı kağıt dokusu sayesinde cildimizin rahatlamasını sağlıyor. Kullanım sonrasında ise anında etkilerini görebiliyoruz. Cildimiz anında nemleniyor ve cildimiz yatışıyor, kuru bölgelerin görünümü azalıyor ve çok daha pürüzsüz görünüyor. Düzenli kullanımla beraber de cilt güçleniyor, onarılıyor.

Badem sütü ne işe yarar?

Badem sütü cilde faydaları son yıllarda çok popüler olmaya başladı. Badem sütü içindekiler özellikle kemik sağlığı için çok faydalıdır. Kalsiyum ihtiyacını tamamlar ve kemikleri güçlendirir. Badem sütü kreminin faydaları ise cildi nemlendirmek, onarmak ve cildin daha aydınlık görünmesini sağlamaktır. 

Acı badem sütünün faydaları nelerdir?

Acı badem sütü neye iyi gelir?: Acı badem sütü cildi nemlendirir ve çok kuru ciltlerde rahatlama sağlar. Cildi pul pul dökülenler ve cildi hassas olanlar için acı badem sütü faydaları önerilir. Peki, acı badem sütü sivilcelere iyi gelir mi? Evet, akneli ve siyah noktası olan ciltler de acı badem sütü kremlerini kullanabilirler. 

Badem sütü nasıl kullanılır?

Badem sütü faydaları zararlarını değerlendirdikten sonra badem sütü kullanımını araştırmaya başlayabilirsin. Badem sütünü nemlendirici krem veya losyon olarak kullanmanı öneririz. Acı badem sütü kullanımı ise genellikle losyon formunda oluyor.

Badem sütünün içinde ne var?

B1 vitamini, tiamin, B3 vitamini, niacin, folat, kalsiyum ve B9 vitaminleri yer alıyor. Badem sütünün içinde inek sütü veya laktoz bulunmaz.

Badem sütü yüze nasıl ıygulanır?

Badem sütü kreminin faydalarını cildine yansıtmak için günde iki kere temiz cildine badem sütü kremini uygulayabilirsin. Formülünde badem sütü olan losyonlar, yüz temizleme jelleri ve nemlendiricileri kullanarak badem sütü cilde faydalarını yüzünde görmeye başlayacaksın. 

Badem sütü ile neler yapılır?

Badem sütünü kahvene ekleyebilir, kek ve pastalarında inek sütü yerine kullanabilirsin. Badem sütü ile smoothie yapmak çok faydalı! Ayrıca badem sütü tatlıları ve badem sütü yulaf tariflerinin çok popüler olduğunu söyleyelim. Badem sütü zararları yok denecek kadar azdır. Bazı kişilerde badem alerjik reaksiyona neden olabiliyor. Yüzde kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlar yaşarsan mutlaka dermatoloğa başvurmalısın.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?