Bademin Faydaları Nelerdir? Bademde Hangi Vitaminler Vardır?


Sağlık açısından tüketimi son derece önemli olan bademin faydalarını ve bademin içindeki vitaminleri tek tek ele alıyoruz!

Badem, çerez olarak tüketimi ile bilinen ve içerisinde sağlık için faydalı vitaminler, mineraller ve bileşenler barındıran bir besin. 1 numaralı E vitamini kaynağı olduğunu bilinen bu besinin anavatanı ise Çin ve Orta Asya olarak kabul ediliyor. Ülkemizde de Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde rahatlıkla yetiştirilen bademi, biz de bu makalemizde yakın mercek altına alıyoruz. Bademin faydası, bademin cilde faydaları ve içerisinde barındırdığı vitaminleri inceleyeceğimiz bu yazının ardından iddia ediyoruz, her öğününde bu faydalı besine yer vermek isteyecek, badem içeren cilt bakım ürünleri kullanmak isteyeceksin. 😉

Bademin İçinde Hangi Vitaminler Var?

Bademin İçinde Hangi Vitaminler Var?

Bademin hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı açısından oldukça faydalı bir besin olduğunu zaten belirtmiştik. “Peki, bu faydayı sağlayan vitaminler neler?” diye düşünüyorsan hemen bademin vitaminlerini açıklayalım:

Bademin içerisinde;

 • E vitamini,

 • Selenyum,

 • Çinko,

 • Kalsiyum,

 • Magnezyum,

 • B vitaminleri,

 • Biyotin (B7 vitamini),

 • Folat

bulunuyor. Ayrıca önemli oranda lif kaynağı olan badem, temel mineraller, protein ve polifenoller de içeriyor. Yani sağlığın için tüketmen gereken hangi vitamin ve mineraller varsa, hepsi bademde mevcut. Harika değil mi? Öyleyse gel, bademin sahip olduğu bu vitamin ve mineraller ne işe yarıyormuş birlikte bakalım. 😊

Bademin Faydaları Nelerdir?

Bademin Faydaları Nelerdir?

Bu sağlıklı besinini tükettiğimizde, vücudumuza ne gibi faydalar sağlamış oluyoruz, onlara da bir göz atalım:

1. Kötü Kolesterolü Düşürür: Bademin kolesterole karşı muhteşem bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün artmasına sebep olan bazı bileşenler, bademin içerisinde yer alan antioksidanlarca yok ediliyor. Bu sayede kolesterolün düşürülmesine katkı sağlıyor.

2. Diyabete Karşı Etkilidir: Kan şekerinde etkili olan magnezyum, bademde fazlasıyla bulunuyor. O nedenle her gün düzenli badem tüketimi, şekere karşı koruma sağlayarak magnezyum alımını destekliyor.

3. Kalp Sağlığını Korur: Badem, aynı zamanda kalp sağlığı için de faydalı bir besin. İçerisinde yer alan yüksek orandaki E vitamini, magnezyum ve antioksidan, hipertansiyon ve kalp krizinin önüne geçmede etki gösteriyor.

4. Alzeheimer’ın Önüne Geçer: B vitamini içeren badem, Alzeheimer, demans gibi bazı nörolojik rahatsızlıkların da önlenmesinde, beyni ve hafızayı güçlendirmesiyle aktif rol oynuyor.

5. Obeziteye Karşı Korur: Yapılan araştırmalar, bademin kan basıncının düşürülmesi ve kilo kaybında etkili bir besin olduğunu gösteriyor. Her gün düzenli olarak tüketilen badem, doyurucu etkisiyle iştahı keserken; karın için yağlarının da erimesini sağlıyor.

6. Kemikleri Korur: Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan badem, kemikleri güçlendiriyor ve kemik sağlığına katkıda bulunuyor.

7. Diş Sağlığını Korur: Yine kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan badem, diş sağlığının korunmasına da yardımcı oluyor.

8. Sindirimi Düzenler: Lifli bir besin olan badem, bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı olurken; aynı zamanda safra asidinin üretilmesine destek sağlayarak sindirim enzimlerinin sağlıklı çalışmasına katkı sağlıyor.

Bademin bir de cilt güzelliğindeki etkisinden bahsedelim mi? O zaman yazımızı okumaya devam et!

Bademin Cilde Faydaları Nelerdir?

Bademin Cilde Faydaları Nelerdir?

Bademin cilt güzelliğinde bilinen faydaları ise şöyle;

 • Badem, içerisinde yer alan yüksek orandaki E vitamini sayesinde kuru cildin nemlendirilmesine katkı sağlıyor. Ve cildi mükemmel şekilde yumuşatıyor.

 • Yine içerisinde yer alan E vitamini, göz çevresindeki koyu halkaların görünümünü azaltıyor.

 • Tatlı bademden elde edilen yağı, cilt tonunun eşitlenerek pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

 • İçerisindeki faydalı vitamin ve mineraller, akne oluşumunun önlenmesine yardımcı oluyor.

 • Güneş kaynaklı foto-yaşlanma ile ince çizgi görünümünün azalmasını sağlıyor.

 • Antioksidan içeriği ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde yanık ve yara izlerinin belirginliğini azaltıyor.

 • Ciltte kilo alıp verme ve hamilelik sonrası görülen çatlak oluşumlarını önlüyor.

Gördüğün gibi badem, cilt için de adeta mucize bir besin. Sen de hem vücut hem de cilt sağlığın için her gün badem tüketmeye özen gösterebilir, bu faydalı besinden en iyi şekilde yararlanabilirsin.

Badem İçeren Cilt Bakım Ürünü Önerilerimiz

Konumuz mademki badem, o halde cilde iyi geldiği bilinen badem içerikli ürünlerden de bahsetmesek olmazdı. İşte bizim de deneyip, etkisinden çokça memnun kaldığımız badem içeren o ürünler:

1- Lancôme Tonique Confort Yüz Toniği

Lancôme Tonique Confort Yüz Toniği

Cilt bakım rutininin vazgeçilmez adımlarından biri olan tonik aşamasında içerisinde tatlı badem yağı yer alan Lancome Tonique Confort'dan bahsetmek istiyoruz sana. Formülünü badem yağının yanı sıra, akasya balı ve hyaluronik asit ile zenginleştiren bu tonik, cildimizi yatıştırırken nemlendiriyor ve cildimizdeki makyaj kalıntılarını da temizlememize yardımcı oluyor. Kullanım sonrası cildi anında ferah ve ışıltılı bir görünüme kavuşturan tonik, kuru cildimiz için de harika bir nemlendirici görevi üstleniyor. Bizce sen de bu güçlü formülü kesinlikle denemelisin.

2- Garnier Süt Bombası Tatlı Bademli Besleyici Kağıt Yüz Maskesi

Garnier Süt Bombası Tatlı Bademli Besleyici Kağıt Yüz Maskesi

Garnier’ın süt bombası kağıt maske ürünlerinden biri olan bu maskeden de bahsetmek istiyoruz. Formülü tatlı badem sütü ve hyaluronik asit ile zenginleştiren bu kağıt maskeye de bayıldığımızı söylemeden geçemeyeceğiz. Tek bir maske ile 1 haftalık yoğun bir bakıma kavuştuğumuz bu kağıt formlu badem maskesi, cildimizi yoğun şekilde besliyor ve onarıyor. Cildimizi kuru ve gergin hissettiğimiz zamanlarda mutlaka elimizin gittiği ürünlerden biri olan bu maske, hızla cildimize nem kazandırıyor. Sen de Garnier’ın bu maskesi ile cildinde bambaşka bir deneyime kapılarını aralayabilirsin. 😊

3- Lancôme Rose Milk Mist Nemlendirici

3- Lancôme Rose Milk Mist Nemlendirici

Cildi gün boyu nemlendirme etkisi sağlayan bu ürün de formülünde yer alan tatlı badem yağı ile bizim en sevdiklerimizden. Tıpkı bir krem gibi cildimizi nemlendiren bu hafif dokulu sprey, cildimizi beslerken ipeksi bir yumuşaklık da kazandırıyor. Formülünde ayrıca hyaluronik asit, gül suyu ve bal gibi içeriklere de yer veren ürün, süt formu ile nemlendirme etkisi sağlarken; cildimizi anında yumuşatıyor ve pürüzsüz bir cilt görünüm sunuyor. Cildinin kazandığı ipeksi yumuşaklığı fark ettiğinde bu ürünü sana önerdiğimiz için bize teşekkür edeceksin! 😉

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!