Cilt Bakım Rutinini Düzenli Uygulaman İçin Tüyolar

Cilt Bakım Rutinini Düzenli Uygulaman İçin Tüyolar

Sağlıklı ve ışıl ışıl görünen bir cildin, sadece doğuştan gelen bir özellik olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. Gıptayla baktığımız o mükemmel ciltler, aslında düzenli ve özenli cilt bakımının bir sonucu. Peki, sen de hayalindeki o sağlıkla ışıldayan cilt görünümüne kavuşmak istemez misin? O zaman cilt bakım rutinini düzenli uygulaman için, sana özel hazırladığımız bu rehbere mutlaka bir göz atmalısın.

Neden Düzenli Cilt Bakımı Rutinim Olmalı?

Neden Düzenli Cilt Bakımı Rutinim Olmalı?

Bir cilt bakımı rutini oluşturmak ve ona bağlı kalmak, özellikle günü yoğun yaşayanlar için zor olabiliyor. Aslında çoğumuz günlük koşuşturmadan cilt bakımına fırsat bulamadığımızı söylesek de günde sadece birkaç dakikamızı ayırıp cildimize özen gösterdiğimizde ortaya çıkan sonuçlar bizi oldukça memnun ediyor!

Aynı zamanda cilt bariyerinin güçlenmesini sağlamak ve herhangi bir dış hasarı önlemek için bir cilt bakımı rutinimiz olması önemlidir. Hatta cildimizdeki kırışıklıklara, ince çizgilere engel olmak için de özenli cilt bakımı şarttır.

Düzenli Cilt Bakımı için Öneriler:

  • Cilt bakımını düzenli yaptığında, cildinin çok daha sağlıklı, canlı ve taze göründüğünü fark edeceksin. Bu da sana en büyük motivasyonu verecek.
  • Aslında çok ufak ve hızlı alışkanlıklarla cildine iyi baktığını hissetmek sana iyi gelecek.
  • Yaşın ilerlediğinde cildinin hemen kırışmaya başlamadığını, olduğundan daha genç göründüğünü fark edeceksin. Bunun sonucunda da "iyi ki düzenli cilt bakımı yapmışım." diyeceksin. Bize güven!
  • Cilt bakımını düzenli yapmaya alışmak için hemen çok adımlı ürünler kullanmaktan kaçınabilirsin. Temizleme, nemlendirme ve güneş kremi gibi 3 adımla başlayıp, zamanla ihtiyacına göre adımları artırabilirsin.
  • Gua sha veya yüz yogası gibi rahatlatıcı uygulamaları deneyerek cilt bakımını daha keyifli hale getirebilirsin.

Cilt bakım ürünlerini kullanım sıralamasında nelere dikkat etmek gerekir?

Düzenli cilt bakımı yaparken, cilt bakım ürünleri sıralamasına da dikkat etmen gerekiyor. Öncelikle bakıma temiz bir ciltle başlamak gerek. Uyguladığın ürünlerden maksimum etkiyi elde etmek için aşağıdaki cilt bakımı sıralamasına dikkat edebilirsin:

1. Yüz temizleme

Cilt bakımına başlamadan önce cildini mutlaka temizlemeli ve arındırmalısın. Böylece üzerine uygulayacağın ürünlerden maksimum etkiyi alabilirsin.

2. Tonik

Gözeneklerini sıkılaştırmak, cilt lekelerinden kurtulmak için AHA / BHA içeren yüz toniklerini cildini temizledikten sonra uygulayabilirsin.

3. Serum

Cildinin ihtiyacına göre bir serum uygulayarak cildine konsantre bir bakım yapabilirsin. Hangi serumun cildine uygun olacağını öğrenmek için makalemize göz atabilirsin.

4. Nemlendirici

Cildinin en büyük ihtiyacı ise nem. Cildini düzenli olarak nemledirmeyi asla ihmal etmemelisin. Canlı, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde giden yol nemlendirici adımıdır, bunu unutma!

Nemlendirici önerisi: Kiehl's Ultra Facial Cream

5. Göz Kremi

Göz çevreni nemlendirmek için göz kremini nemlendirici adımından sonra uygulayabilirsin.

Göz kremi önerisi: Kiehl's Creamy Eye Treatment with Avocado

6. Güneş kremi

Erken yaşlanma belirtilerine engel olmak için yaz-kış demeden mutlaka her gün güneş kremi uygulamayı ihmal etmemelisin.

7. Peeling

Haftada 1-2 kere cildindeki ölü derileri arındırmak için peeling uygulayabilirsin. Peelingi duşta da uygulayabilirsin.

8. Maske

Cildini tamamen arındırmak için haftada 1-2 kez kil maskesi uygulayabilirsin. Yine aynı şekilde cildine yoğun nem vermek için nem maskeleri de uygulayabilirsin.

Kil maskesi önerisi: Kiehl's Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque

Gündüz ve gece cilt bakımı arasındaki farklar nelerdir?

Gündüz cilt bakımında daha çok cildi koruma ve nemli tutma noktaları daha önemlidir. Gündüz bakımının en önemli adımı nemlendirici ve güneş kremidir. Gece cilt bakımında ise daha çok cildi, günün kirinden arındıracak, onaracak ve dinlendirecek içerikler tercih edilebilir. Örneğin Kiehl's Midnight Recovery Concentrate ile cildinin gece boyunca onarılmasını ve sabaha daha dinlenmiş bir şekilde başlamasını sağlayabilirsin.

Düzenli cilt bakımından etki almaya ne zaman başlarım?

Genellikle cilt bakım ürünlerinin etkilerini en erken 1 ay düzenli kullandıktan sonra görmeye başlarsın. Ürünlerin kısa vadeli etkileri olan nemi ise ilk kullanımda görebilirsin. Ama gözenek, leke, kırışıklık, sıkılık, dolgunluk, parlaklık gibi etkiler en erken 1 ay düzenli kullanıldıktan sonra kendi gösterir. Bu yüzden pes etmemeli, hemen sonuç beklemeden cilt bakımını düzenli yapmayı alışkanlık haline getirmelisin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?