Hangi Cilt Problemi İçin Hangi Asit Kullanılmalı?

Hangi Cilt Problemi İçin Hangi Asit Kullanılmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cildindeki probleme göre hangi asidi kullanabileceğini adım adım anlatıyoruz!

Cilt bakımında asitler son dönemde hızla hayatımıza girdi ve gösterdikleri gözle görülür etkiler sayesinde vazgeçilmezlerimiz oldu. Siyah nokta ve gözenek gibi cilt problemlerinden, ince çizgi ve kırışıklıklara, güneş hasarından dolgunluk kaybına kadar, baş etmemiz gereken birçok cilt problemi için bir asit bulunuyor. Peki senin cildin için hangi asit uygun biliyor musun? İşte karşında cilt problemlerine göre uygun asitler.

Gözenek ve siyah nokta: Salisilik asit

 Gözenek ve siyah nokta: Salisilik asit

Eğer geniş gözeneklere ve siyah noktalara sahipsen, akneye eğilim gösterebilen, yağlı bir cildin var demektir. Gözeneklerini iyi bir şekilde arındırmak, sıkılaşmalarını sağlamak ve siyah noktaları gidermek için senin için en doğru asit: Salisilik asit!

Salisilik asit bir meyveden elde edilen bir BHA içeriği. Cildin üst katmanını nazik bir şekilde soyarak, tıkalı gözeneklerin açılmasına yardımcı olan bir asit türü. Yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltler için uygun olan salisilik asit, cilt kusurlarını giderme konusunda en çok tercih edilen asitlerin başında geliyor.

En iyi salisilik asit içeren ürün önerileri:

 • La Roche Posay Effaclar Tonik
 • Garnier Saf & Temiz Arındırıcı Sıkılaştırıcı Tonik
 • La Roche Posay Effaclar Serum

Renk eşitsizliği ve cilt lekeleri: Glikolik asit

Renk eşitsizliği ve cilt lekeleri: Glikolik asit

Yaşın ilerlemesiyle birlikte kırışıklıklar kendini gösterirken, renk eşitsizliği ve lekeler de ortaya çıkmaya başlıyor. Cildin yenilenmesini sağlamak, cilt tonunu eşitlemek ve kahverengi lekelerin görünümünü azaltmak için Glikolik asit en iyi seçeneklerden biri. Glikolik asit, cildin üst katmanını hafifçe soyup peeling etkisi göstererek yenilenmesine yardımcı oluyor. Bir AHA formu olan glikolik asit, özellikle kırışıklık, lekeler ve renk eşitsizliği gibi yaşlanma belirtilerini gidermek için çok sık kullanılıyor.

En iyi glikolik asit içeren ürün önerileri:

 • L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 7 Günlük Kür
 • SkinCeuticals Glycolic Renewal Cleanser
 • Vichy Liftactiv Specialist Glyco-C Leke Karşıtı Ampul

İnce çizgi ve kırışıklıklar: C vitamini

İnce çizgi ve kırışıklıklar: C vitamini

İnce çizgi, kırışıklık, sıkılık kaybı, cilt lekeleri gibi birçok yaşlanma belirtisi için en sık kullanılan asitlerden biri de C vitamini yani askorbik asit. C vitaminin suda çözülebilen formu olan askorbik asit, kırışıklık görünümünü azaltma, renk eşitsizliğini giderme ve cildi aydınlatma özelliğine sahip.

En iyi C vitamini içeren ürün önerileri:

 • SkinCeuticals Phloretin CF
 • Vichy Liftactiv Specialist Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul

Dolgunluk kaybı, ince çizgiler: Hyaluronik asit

Dolgunluk kaybı, ince çizgiler: Hyaluronik asit

Hylauronik asit, belki de son zamanların en popüler asit içeriklerinden biri. Kendi ağırlığının 1000 katına kadar su molekülü tutma özelliği sayesinde, cildin kaybettiği dolgunluğunu geri kazanmasını sağlıyor. Nemsizlik kaynaklı ince çizgiler, kırışıklıklar ve dolgunluk kaybı için hylarunonik asit içeren serumlar oldukça işe yarıyor.

En iyi hyaluronik asit içeren ürün önerileri:

 • L’Oréal Paris Hylauron Uzmanı Serisi
 • La Roche Posay Hyalu B5 Serum
 • Garnier Hyaluronik Aloe Serisi

UV ışınları zararı: Ferulik asit

UV ışınları zararı: Ferulik asit

Güneşin cilde verdiği zararları bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz! İnce çizgiler, kırışıklıklar, kuruluk, cilt lekeleri, sıkılık kaybı gibi yaşlanma belirtilerinin çok daha erken ortaya çıkmasına neden olan UV ışınlarından korunmak son derece önemli. UV ışınlarının bu zararlarını yani fotoyaşlanmayı giderme konusunda ise ferulik asit son derece etkili. Antioksidan bir içerik olan ferulik asit, cilt bakımında C ve E vitamini ile birlikte kullanıldığında, ciltteki yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı oluyor.

En iyi ferulik asit içeren ürün önerisi:

 • SkinCeuticals C E Ferulic

Derin kırışıklıklar ve sıkılık kaybı: Retinol

Derin kırışıklıklar ve sıkılık kaybı: Retinol

Ciltte oluşan derin kırışıklıklar, ince çizgiler ve sıkılık kaybı gibi yaşlanma belirtileri üzerinde en etkili olan içeriklerin başında retinol geliyor. Retinol serumlarını cilt bakım rutinine dahil ettiğinde ve düzenli olarak kullandığında cildindeki değişimi gözle görebilirsin. Retinolu kullanırken cildini seruma yavaş yavaş alıştırmayı ve gündüzleri mutlaka SPF 50+ içeren bir güneş kremi kullanmayı unutmamalısın.

Retinol serum önerisi:

La Roche Posay Retinol B3 Serum

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?