Azelaik Asit Nedir? Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Azelaik Asit Nedir? Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt bakımında en etkili bileşenlerden biri olarak görülen azelaik asidi daha önce hiç kullanmış mıydın? Cilt bakım rutinine bu asidi de dahil edip etmeme konusunda kararsızsan, azelaik asit nedir ve nasıl kullanılır hemen öğren!

Son yıllarda cilt bakımına yönelik artan bilinç sayesinde yüksek etkili pek çok bileşen bakım rutinlerine rahatlıkla dahil olabiliyor. Hyaluronik asit, salisilik asit, glikolik asit ve laktik asit derken, azelaik asit de artık bakım meraklılarının öncelikli araştırma konularından biri olmuş durumda. Diğer asitlere kıyasla pek bilinmeyen bu asit türü, güçlü etkileriyle günümüzde TikTok’tan Instagram’a herkesin dilinde dolaşıyor. Peki, bazı bakım gurularının rutininde düzenli kullandığı, bazılarının ise sadece belirli dönemlerde tercih ettiği azelaik asit neye iyi gelir dersin? Hadi gel, azelaik asit ne demek ve azelaik asit ne zaman kullanılır hepsini anlatalım!

Editörün Notu: Eğer hassas bir cilde sahipsen veya yanlış ürün kullanımı sebebiyle cildine zarar vermek istemiyorsan azelaik asit kullanmaya başlamadan önce mutlaka dermatologuna danışmalısın.

Azelaik Asit Nedir?

Azelaik asit, dikarboksilik asitler adı verilen bileşen sınıfına ait bir asit türü. Cilt dostu bir asit türü olan azelaik asit arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda doğal olarak bulunuyor. Ayrıca azelaik asidin cilt mikrobiyomunda da bulunduğu biliniyor. Laboratuvar ortamında doğru formüllerle geliştirilmiş birçok bakım ürünün içeriğinde de azelaik asit yer alıyor.

Azelaik Asit Ne İşe Yarar?

Azelaik Asit Ne İşe Yarar?
  • Azelaik asit, gözenekleri ve ciltteki ölü yüzey hücrelerini arındırarak temiz bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı oluyor.

  • Akne oluşumundan kaynaklı kırmızı leke görünümlerini hafifleterek pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmeye katkı sağlıyor. 

  • Hassasiyet sebebiyle oluşan kızarıklık görünümlerini azaltmaya ve cildi onarmaya yardımcı oluyor.

  • Güneş ışınları ve farklı sebeplerden dolayı oluşan koyu leke görünümlerini azaltmaya destek oluyor. Aydınlık bir cilt görünümü oluşturmaya katkı sağlıyor.

  • Cildin ideal görünümünü korumaya yardımcı olarak yaşlanma karşıtı bakım sunuyor.

Editörün Önerisi: Cildindeki koyu leke görünümlerinden şikayetçiysen cilt bakımına Vichy Liftactiv B3 Koyu Leke Karşıtı Serum’u dahil edebilirsin. Güneş lekeleri, akne lekeleri ve yaşlılık lekeleri fark etmeksizin tüm leke görünümleri üzerinde etkili olan bu Vichy serum kullananların vazgeçilmezi! Kendisini biz de günlük rutinimizde çok severek kullanıyoruz. Sen de koyu lekelerden uzak bir cilt görünümü istiyorsan, bu seruma mutlaka şans vermelisin!

Azelaik Asit Rozasea’ye İyi Gelir mi?

Azelaik asit kullananların yorumlarına bakılırsa, bu etkili içeriğin rozasea’ya (gül hastalığı) eğilimli ciltlere iyi gelebileceği söyleniyor. Azelaik asit içeren kremleri ya da serumları kullananlar, ciltlerindeki kırmızı leke görünümlerinin belirgin şekilde azaldığını ifade ediyor. Hatta bu konuda henüz yeterli çalışma yapılmamış olsa dahi bazı bilimsel çalışmaların azelaik asidin bu yöndeki etkisini doğruladığı belirtiliyor. Fakat sen yine de azelaik asidi gül hastalığı ya da egzama gibi cilt hastalıklarının etkilerini azaltmak için kullanmadan önce mutlaka dermatologuna danışmalısın.

Editörün Önerisi: Eğer rozalı ya da kızarıklığa eğilim gösteren bir cildin varsa dermatoloğuna danışarak La Roche Posay Rosaliac Serisi’ni deneyebilirsin. Özellikle rozalı ciltlerdeki kızarık görünümü ve yanma hissini hafifletmek için geliştirilen bu seri kullananları bir hayli memnun ediyor.

Azelaik Asit Nasıl Kullanılır?

Azelaik Asit Nasıl Kullanılır?

Azelaik asit içeren kremler, serumlar ya da tonikler cildin tamamına ya da lokal olarak uygulanabiliyor. Bununla birlikte azelaik asit hangi asitlerle kullanılır sorusu da pek çok asit çeşidiyle yanıtlanabiliyor. Örneğin; azelaik asit ve salisilik asit birlikte kullanılır mı sorusunu pek çok kişi evet olarak cevaplıyor. Fakat aynı rutinde iki asit kullanmanın her zaman soyulma ve kızarıklık gibi belirli riskleri olabileceği söyleniyor.

Pek çok bakım sevdalısı azelaik asidin retinol gibi güçlü içeriklerle birlikte de kullanılabileceğini söylüyor. Fakat herhangi bir sorunla karşılaşmamak için buna mutlaka dermatologla birlikte karar vermek gerekiyor. Azelaik asit yazın kullanılır mı sorusu da birçok bakım gurusu tarafından olumlu cevaplanmakla birlikte, devamında mutlaka güneş kremi kullanmak gerekiyor.

Azelaik asidin cilde etkilerini öğrendikten sonra sen de denemeye karar verdiysen yorumlarını bizimle paylaşmayı unutma!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?