Cilt Miksolojisi Nedir?

Cilt Miksolojisi Nedir?

Makyaj uygulamalarında pek çok malzemeyi birbiriyle karıştırmak sana çok tanıdık geliyor olabilir. Peki, aynı şeyi cilt bakım ürünleriyle de yapabilir misin? Cilt bakım ürünlerini karıştırırken hangi cilt bakım ürünleri birlikte kullanılmaz bilmeli ve doğru bir cilt miksolojisi yapmalısın. Nasıl mı? Biz bunun için buradayız!

Cilt bakımı, her adımı özenle atılması gereken çok yönlü bir denklem. Cilt yapına ve kusurlarına uygun ürünleri seçerek bir cilt miksolojisi oluşturmak ise dikkat gerektiren bir süreç. Tabii ki bunun bir sebebi var: Kullanacağın cilt bakım ürünlerinin kendi içerisindeki uyumu. Öyle ki, her cilt bakım ürünü diğer ürünlerle bir araya gelme konusunda çok istekli olmuyor. Bazı cilt bakım ürünleri içeriği, bazısı dokusu, bazısı da özellikleri bakımından karışacağı ürünle çatışma içerisine girebiliyor. 

Hal böyle olunca tahmin edersin ki kaliteli bir cilt bakımı yapmak pek mümkün olmuyor. Daha da kötüsü, cilt bakımında birlikte kullanılmaması gereken içerikler karıştırıldığında ciltte bazı sorunlara davetiye çıkarabiliyor. Bunun önüne geçmek için ise cilt miksolojisi nedir öğrenmek ve hangi cilt bakım ürünleri karıştırılmaz bilmek son derece önem arz ediyor. 

Cilt Miksolojisi Nedir?

Cilt Miksolojisi Nedir?

Cilt miksolojisi, cilt bakım ürünlerinin doğru kombinasyonlarla bir araya getirilerek cilt bakım rutinlerine dahil edilmesini ifade ediyor. “Cilt bakımı kokteyli” olarak da adlandırılan cilt miksolojisi için kısaca, “cilt bakım ürünleri nasıl karıştırılır” bilmenin bir rehberi de diyebiliriz. 

Cilt bakım alanında kimyasal formülasyonları karıştırmak bilgi ve özen isteyen bir adım. Bu noktada cilt miksolojisi, bir araya getirilebilecek ürünlerle yapılan karışımları tek bir noktada buluşturuyor. Ancak bilmelisin ki cilt bakım ürünleri için sonsuz kokteyl gibi bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla cilt miksolojisi yaparken çok sevdiğin cilt bakım ürünlerini bir araya getirmek atacağın en yanlış adımlardan biri olabilir. Endişe etme, cilt miksolojisi nasıl yapılır sorusunun yanıtını içeriğimizin devamında bulacaksın! 

Cilt Miksolojisi Nasıl Yapılır?

Cilt Miksolojisi Nasıl Yapılır?

Cilt miksolojisi yapmak için kimyager ya da simyacı olmana gerek yok! :) Yalnızca hangi cilt bakım ürünlerinin bir araya gelmeyeceğini bilmek, ihtiyaç duyduğun cilt bakım rutinini oluşturman konusunda sana yardım edebilir. Asitler, vitamin içeren serumlar, tonikler ve güçlendiriciler… Biliyoruz, seçeneklerin çok olması cilt bakımı konusunda kafa karışıklığına neden olabiliyor. Üstelik bir de bu ürünlerle cilt miksolojisi yapmak, çözülmesi gereken bir bilmece gibi görünüyor. Cilt kusurlarına göre yapabileceğin cilt bakım kokteyllerini senin için aşağıya bıraktık bile! 

  • Cilt lekeleri ve ince çizgi görünümünü hafifletmek için: Hyalüronik asit ve C vitamini

  • Dolgun ve pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmek için: Hyalüronik asit ve salisilik asit

  • Yaşlanma belirtilerini azaltmak için: Retinol ve hyalüronik asit/niacinamide

  • Göz çevresi koyu halka görünümünü azaltmak için: Hyalüronik asit ve gliserin

  • Eşit tonlu bir cilt görünümü için: Arbutin ve C vitamini

Cilt Miksolojisi Yaparken Hangi İçerikler Karıştırılmaz?

Cilt Miksolojisi Yaparken Hangi İçerikler Karıştırılmaz?
  • Salisilik asit ve glikolik asit

  • Retinol ve C vitamini

  • Retinol ve glikolik asit

  • Salisilik asit ve arbutin

Bunlar, cilt miksolojisi yaparken bir araya getirmemen gereken içeriklerden sadece bazıları. Cildinde hassasiyet oluşmaması, cildinin dengesinin bozulmaması veya yeni cilt lekelerinin meydana gelmemesi için cilt bakım ürünlerini bir araya getirirken formülünde bulunan içerikleri göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisin. 

Cilt Miksolojisi Yapılabilecek Joker Bakım Ürünleri

Cilt miksolojisi yaparken pek çok içerikle kombinleyebileceğin ürünler bulunuyor. Reaktif özellik taşımayan ve cilt bakım rutinlerinde kurtarıcı bir role sahip içeriklerden oluşan favori ürünlerimiz hemen aşağıda! 

1. L’Oréal Paris Revitalift Filler Serisi

 L’Oréal Paris Revitalift Filler Serisi

Yeni nesil mikro hyaluronik asit içeren formülüyle L’Oréal Paris Revitalift Filler Serisi, cilt miksolojisi yaparken güvenle tercih edebileceğin ürünlerden biri. Dolgun ve nemli cilt görünümü için ideal bir seçenek olan bu seri göz altı serumu, gündüz ve gece bakım kremi, temizleme jeli ve tonik gibi cilt bakım ürünlerinden oluşuyor. Cilt bakımının pek çok adımında kullanabileceğin Revitalift serisini C vitamini, salisilik asit, retinol veya niacinamide içeren cilt bakım ürünleriyle karıştırabilirsin. 

2. L’Oréal Paris Revitalift Clinical %12 Saf C Vitamini Serum

2. L’Oréal Paris Revitalift Clinical %12 Saf C Vitamini Serum

Yüzde 12 saf C vitamini, E vitamini ve salisilik asit içeren formülüyle L’Oréal Paris Revitalift Clinical %12 Saf C Vitamini Serum, başlı başına bir cilt miksolojisi desek yanılmış olmayız. Büyük oranda C vitamininden oluşan bu cilt bakım ürününü hyalüronik asit ve arbutin içeren diğer cilt bakım ürünleriyle bir araya getirebilirsin. 

3. L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Serisi

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Serisi

Hyalüronik içeren formülü sayesinde cildin nem kazanmasına ve pürüzsüz bir görünüm elde etmesine yardımcı olan L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Serisi, cilt miksolojisi yaparken tercih edebileceğin ürünlerden biri. Çeşitli içeriklerle karıştırabileceğin bu serideki ürünler, cilt bakım rutinlerinden başarılı sonuçlar almana katkıda bulunacak! 

Cilt miksoloji yapmak için artık hemen her detayı biliyorsun. Hadi, vakit kaybetmeden sen de cildine iyi gelecek bir cilt bakım kokteyli hazırla!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?